HT-tronic 200 – wskazania temperatury

Strona główna Forum Kotły zasypowe HT-tronic 200 – wskazania temperatury

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #59564
   PiotrekS
   Uczestnik

   Witam.

   Minął okres gwarancji i oprócz opisanego w innym temacie uszkodzonego panela przedniego zauważyłem inny problem.

   Sterownik czasami zaniża faktyczną temperaturę, nawet do 8 stopni, choć częściej jest to około 3-5 stopni. Czasami po przejściu przez menu („F”) nagle zmienia pokazywaną temperaturę i czasami wyłącza dmuchawę, bo przekroczona zostaje nastawiona temperatura. Natomiast gdy sterownik pokazuje prawidłową temperaturę to po przejściu/wyjściu z menu potrafi ona spaść nawet o 8 stopni.

   Temperaturę porównuję z termometrem analogowym zamontowanym w króćcu na rurze wychodzącej z kotła. Szybkość zmian wskazywanej temperatury przez sterownik oraz wspomniany termometr są podobne. Wskazania też potrafią być podobne (z dokładnością 1 stopnia) – gdy sterownik nie zaniża temperatur.

   Jak to możliwe, że w ciągu kilku sekund, gdy sprawdza się coś w menu, po wyjściu z menu zmienia się temperatura o nawet 8 stopni (w dół lub w górę)? Błąd w oprogramowaniu?

  • #59569
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   W pierwszej kolejności sprawdź czy kabel czujnika nie leży obok przewodów w których płynie napięcie 230 V (przewód zasilający, przewody do pomp). Przewody takie mogą zakłócać pracę czujników temperatury.

   Sugeruję zweryfikować również czy element pomiarowy czujnika (srebrna końcówka) nie jest zalana wodą co może powodować jej błędne wskazania.

   Temperatura na kotle może gwałtownie wzrastać w przypadku, gdy naciśniesz STOP, ponieważ wyłączają się wtedy pompy (brak odbioru ciepła); ponowne załączenie START spowoduje spadek temperatury.

   Jeżeli powyższe zabiegi nie pomogą uszkodzeniu mógł ulec sam czujnik lub jego wyjście na płycie sterownika.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #59568
   Grzegorz
   Uczestnik

   Witam,
   Na kotle Q Eko Duo mam sterownik HT tronic 500. Kiedyś wahały się wskazania temperatury zewnętrznej o 2-3 stopnie co kilka sekund. Pomogło wtedy dokręcenie przewodu w kostkach. Ostatnio zaczęły wahać się wskazania wszystkich termometrów nawet do 4 stopni w ciągu kilku sekund. W linku https://we.tl/t-C1wfi1Yf0o przykład jak się zachowuje wskazanie termometru podajnika gdzie nigdy nie było żadnych wahań. podobnie zachowują cię pozostałe wskazania. Dokręcenie śrubek na zaciskach przewodów w kostce nie pomogło. Czy coś się zaczyna psuć w sterowniku?

  • #59567
   SERWIS
   Uczestnik

   Zastanów się czy ostatnio nie pojawiło się u Ciebie w kotłowni jakieś nowe urządzenie elektryczne, które może siać zakłócenia.
   Proszę też kable czujników poodsuwać od ewentualnych napędów i kabli elektrycznych

  • #59566
   HT 55KW
   Uczestnik

   <p style=”text-align: left;”>Użytkując piec zasypowy HT od 10 lat oopisane wyżej skoki wskazania temperatury były standartem i zdążyłem się do tego przyzwyczaić. Dociągnąłem zupełnie osobny obwód do pieca a i tak przy każdorazowym wyjściu z menu temperatura na wyświetlaczu szalała. Mi to wyglądało na wadliwie działającą płytę ssterownika, która pod obciążeniem pomp i dmuchawy przekłamuje nieco odczyty z cczujnika.</p>

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.