Heiztechnik - Producent kotłów

Hit Pellet 15 kW - optymalne ustawienia

1 miesiąc 3 tygodni temu #14264 przez Mendi
Treść
Czekaj czekaj, to ta pompa wilo zamontowana w kotle, robi obieg a w zasadzie mieszanie wewnątrz kotła? Nie pcha wody na zasilanie i dalej przez zawór na powrót? Tak działa zewnętrzna pompa na powrocie, za zaworem 3d (widziałem takie instalacje)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 3 tygodni temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #14265 przez Markus
Treść
Najlepiej gdyby wypowiedział się SERWIS, bo kotły są sprzedawane w różnych konfiguracjach. Dokumentacja jaką znalazłem w necie nic nie mówi o wbudowanej ochronie powrotu, tylko wskazują różne sposoby jej realizacji.
Mój kocioł (z 2016) nie ma nic wbudowanego i wszystkie pompy i zawór 3D instalowała firma montująca kocioł. U mnie zawór 3D jest na  zasilaniu instalacji grzejnikowej, a za nim pompa CO (tak jak na schemacie). Co do sterowania pompą kotłową, to też są różne możliwości. U jednych pracuje non stop, inni sterują termostatem przylgowym, ja mam dodatkowy moduł rozszerzający (moduł B) i on steruje pracą pompy kotłowej. W załączeniu podrzucam wykresy temperatur kotła, powrotu (mieszacz2)  i zasilania grzejników (mieszacz1).

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

Załączniki:

1 miesiąc 3 tygodni temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #14266 przez SERWIS
Treść
Tak, niektóre wersje HitPellet mają zabezpieczenie niskiego powrotu wewnątrz korpusu.
Dlatego też pomiar temperatury powrotu nie ma już żadnego znaczenia.
Na zdjęciu widać te właśnie pompę.
Załączniki:

1 miesiąc 3 tygodni temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #14267 przez Mendi
Treść
Innymi słowy, przy posiadaniu kotła z taką pompą wewnątrz korpusu, na zaworze mieszającym (nieistotne już czy 3d czy 4d) nie jest wymagana opcja ochrony powrotu?
Ta pompa robi za mieszacz wewnątrz pieca czy wymusza obieg kotłowy przez rury (zasilanie->zawór->powrót)?

1 miesiąc 3 tygodni temu #14268 przez MateuszZurek
Treść

Mendi napisał: Innymi słowy, przy posiadaniu kotła z taką pompą wewnątrz korpusu, na zaworze mieszającym (nieistotne już czy 3d czy 4d) nie jest wymagana opcja ochrony powrotu?
Ta pompa robi za mieszacz wewnątrz pieca czy wymusza obieg kotłowy przez rury (zasilanie->zawór->powrót)?

Cześć,
Ta pompa zawraca część gorącej wody na powrót pieca zanim jeszcze wyjdzie z pieca.
Nie wymusza obiegu w układzie CO.

Jakby kogoś interesowało to tak u mnie wygląda wykres temperatury kotła oraz powrotu.
Przeważnie powrót mam o 2 -4 stopnie niższy niż temperatura kotła.

Pompa ochrony działa cały czas, nawet w postoju.
Robiłem testy z wyłączaniem pompy po osiągnięciu na powrocie temperatury 55 stopni ale w moim odczuciu jest to pomyłka.
Samo wyłączenie/wyłączenie pompy wprowadza duże zaburzenie w przepływie i zawór 4d nie nadążał za zmianami temperatury.
Także piec nie był równomiernie wygrzany co wpływało na długość postoju.
Załączniki:

1 miesiąc 3 tygodni temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #14269 przez Mendi
Treść
Hmm na sterowniku jest lampka informująca o pracy tej pompy, nie świeci cały czas (i pompy nie słuchać) więc i pompa cały czas nie pracuje.
W menu serwisowym, w ustawieniach kotła, jest opcja ustawienia startu pompy, bodajże od 45C wzwyż, pytanie teraz czy odnosi się to właśnie do tej pompy kotłowej czy CO?

SERWIS napisał: Tak, niektóre wersje HitPellet mają zabezpieczenie niskiego powrotu wewnątrz korpusu.
Dlatego też pomiar temperatury powrotu nie ma już żadnego znaczenia.
Na zdjęciu widać te właśnie pompę.

W takim razie w jakim celu na powrocie do kotła, na rurze jest czujnik temp.?

Skoro ta pompa zaburza pracę zaworu 4d to może faktycznie powrót do 3d będzie lepszym rozwiązaniem?

1 miesiąc 3 tygodni temu #14270 przez Markus
Treść

Mendi napisał:
W takim razie w jakim celu na powrocie do kotła, na rurze jest czujnik temp.?
Skoro ta pompa zaburza pracę zaworu 4d to może faktycznie powrót do 3d będzie lepszym rozwiązaniem?

Czujnik temperatury na powrocie jest prawdopodobnie potrzebny do sterowania pompą kotłową.
Jeśli udałoby się potwierdzić prawidłowe działanie pompy kotłowej, to zawór 3D będzie najlepszym rozwiązaniem i będzie tylko sterował zapewnieniem optymalnej temperatury w obiegu grzewczym (czyli w konsekwencji w mieszkaniu)

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

1 miesiąc 3 tygodni temu #14271 przez Mendi
Treść
Potwierdzić prawidłowe działanie pompy jak? Serwis?
Pytanie ponadto czy zawór 3d ma mieć włączoną opcję ochrony powrotu czy nie?

1 miesiąc 3 tygodni temu #14272 przez Markus
Treść
Zawór 3D na zasilaniu nie ma nic wspólnego z ochroną powrotu, ma tylko dać wodę na grzejniki o odpowiedniej temperaturze, która wynika z czujnika pogodowego i ustawień krzywej pogodowej (lub kilku punktów).

1 miesiąc 3 tygodni temu #14273 przez Mendi
Treść
ALe taka opcja w ustawieniach zaworu 3d jest i serwisowo po instalacji kotła została ona uaktywniona.