Heiztechnik - Producent kotłów

Hit Pellet 15 kW - optymalne ustawienia

1 miesiąc 3 tygodni temu #14274 przez Markus
Treść
Nie umiem powiedzieć, a dokumentacje HIT Pellet w necie nie dotyczą kotła z ochroną.

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 3 tygodni temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #14275 przez Mendi
Treść
W ogóle wychodzi na to, że mam zamontowany kocioł HT który nie jest w normalnej ofercie więc nie ma o nim pełnej dokumentacji, a z info serwisu wynika że jest to wersja eksportowa dedykowana głównie na Ukrainę :D Mieszkam na podkarpaciu, czyli rzut beretem od granicy ukraińskiej, a montowała to firma z Częstochowy.

1 miesiąc 3 tygodni temu #14276 przez MateuszZurek
Treść

Mendi napisał: ALe taka opcja w ustawieniach zaworu 3d jest i serwisowo po instalacji kotła została ona uaktywniona.

U mnie także jest taka opcja.
Sterownik daje ci dwie opcje ochrony powrotu:
- pompa ochrony powrotu pracująca do zadanej temperatury. Na przykład od 55 stopni na powrocie
- ochrona powrotu na mieszaczu.
W obu przypadkach musisz jakoś sterować działaniem więc po to jest czujnik na powrocie. 

Aktywacja ochrony na zaworze/mieszaczu została zrobiona z powodu niewiedzy instalatora. Prawdopodobnie nie wiedział, że w piecu jest już pompa ochrony powrotu.

Wyłącz ochronę powrotu na zaworze/mieszaczu i zapomnij o temacie.

O tym zaburzaniu pisałem w moim kontekście.
U mnie zawór 4D jest ciągle otwarty na około 70% i w tej sytuacji jak wyłączy się pompa ochrony to dostaje duży zastrzyk gorącej wody i następuje skok temperatury w układzie CO.
Do tego mam ustawioną ochronę podłogi więc jak skok przebije temperaturę zadaną o (chyba) 10  stopni to sterownik wyłącza pompę mieszacza i poczeka do momentu aż temperatura opadnie i wtedy zacznie ponownie pompować i znowu przebicie i tak w kółko.
Dlatego zrezygnowałem z wyłączania pompy ochrony po przekroczeniu zadanej temperatury.

Do tego mam wrażenie, że piec jest równomiernie wygrzany i po osiągnięciu temperatury zadanej ma dłuższy postój. 

1 miesiąc 3 tygodni temu #14277 przez SERWIS
Treść
Czujnik temperatury powrotu ma być zamontowany na powrocie i w momencie, gdy wartość temperatury powrotu jest niższa niż 55 stopni, to pompa podmieszania włączy się automatycznie.
Co do trybu pracy zaworu, to wybierasz tryb, w jakim rzeczywiście ma on pracować, podłogowy lub grzejnikowy.
Ochrona powrotu dla zaworu czterodrogowego powinna być wyłączona

1 miesiąc 3 tygodni temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #14278 przez Mendi
Treść
Ok, tak ustawię.  Rozumiem, że pompa pomieszania nie koliduje z pracą zaworów 3d/4d?

1 miesiąc 3 tygodni temu #14279 przez MateuszZurek
Treść

Mendi napisał: Ok, tak ustawię.  Rozumiem, że pompa pomieszania nie koliduje z pracą zaworów 3d/4d?

Ona zawsze będzie kolidować z zaworem ponieważ podbiera część wody wychodzącej na układ CO.
Musiałbyś mieć sprzęgło hydrauliczne aby zniwelować ten wpływ.

1 miesiąc 2 tygodni temu #14282 przez SERWIS
Treść
Koledzy, nie koliduje, bo ona wcale nie jest montowana między zasilaniem a powrotem, a miesza wodę wewnątrz płaszcza wodnego ściągając wodę z góry płaszcza w dół płaszcza.

1 miesiąc 2 tygodni temu - 1 miesiąc 2 tygodni temu #14283 przez Mendi
Treść
Po przeważeniu i ustawieniu poprawnej dawki pelletu na godzinę, 100% na rozpalanie, wyłączeniu opcja ochrony powrotu na zaworze 4d i poniesieniu temp pracy do 75C, kocioł zaczął palić poprawnie. Płomień jest żółty i długi, szybko osiąga zadane temp. a najważniejsze że zawór mieszający działa poprawnie i puszcza na dom tyle ile ustawię (ok 44C) nie powodując przy okazji spadku temp powrotu poniżej 50C.

Wieczorem idę zestroić kocioł u sąsiada :D

Dzięki serdeczne za pomoc i porady.

a tak btw, to jaki dac max nadmuch? Minimalny przy rozpalaniu jest 22%. max obecnie 28%. Ta tabela z początku tematu jest aktualna?

1 miesiąc 2 tygodni temu #14284 przez MateuszZurek
Treść

SERWIS napisał: Koledzy, nie koliduje, bo ona wcale nie jest montowana między zasilaniem a powrotem, a miesza wodę wewnątrz płaszcza wodnego ściągając wodę z góry płaszcza w dół płaszcza.

Cześć,
To dość istotna informacja. 
W takim razie nie ma sensu mierzyć temperatury powrotu.

1 miesiąc 2 tygodni temu - 1 miesiąc 2 tygodni temu #14285 przez Mendi
Treść
Dlatego pytałem po cholerę termistor na powrocie. Jedyne logiczne wytłumaczenie, to to że czujnik jest potrzebny do sterownia pompą w płaszczu. Bo ona nie działa non stop (gdyby działała to faktycznie sygnały z czujników do wysterowania nie było by potrzebne)