Heiztechnik - Producent kotłów

Hit Pellet 15 kW - optymalne ustawienia

2 tygodni 4 dni temu #14286 przez MateuszZurek
Treść

Mendi napisał: Po przeważeniu i ustawieniu poprawnej dawki pelletu na godzinę, 100% na rozpalanie, wyłączeniu opcja ochrony powrotu na zaworze 4d i poniesieniu temp pracy do 75C, kocioł zaczął palić poprawnie. Płomień jest żółty i długi, szybko osiąga zadane temp. a najważniejsze że zawór mieszający działa poprawnie i puszcza na dom tyle ile ustawię (ok 44C) nie powodując przy okazji spadku temp powrotu poniżej 50C.

Wieczorem idę zestroić kocioł u sąsiada :D

Dzięki serdeczne za pomoc i porady.

a tak btw, to jaki dac max nadmuch? Minimalny przy rozpalaniu jest 22%. max obecnie 28%. Ta tabela z początku tematu jest aktualna?

Cześc,
Z nastawą nadmuchu jest zawsze problem gdyż robisz to na oko i jest on zależny od ciągu w kominie, typu pieca a nawet pory roku.
Odpalasz i obserwujesz.
Jak płomień jest czerwony to nadmuch do góry jak biały to powietrze w dół. Jak na końcach płomienia pojawia się dymienie, znaczy ma mało powietrza.
Komora pieca powinna być grafitowa a nie czarna.
Ważne aby obserwować centrum płomienia i prowadzić obserwacje w jak najkrótszym czasie.
Im dłużej masz drzwiczki otwarte tym więcej lewego powietrza dostanie płomień i pomiar będzie zaburzony.

Tabelka, którą cytowałem służy do wstępnych nastaw i raczej do piecy ze starszymi sterownikami gdzie wszystko trzeba było samemu obliczać i ustawiać.
Możesz użyć jako punkt wyjścia.

A i nie pamiętam czy masz RCK oraz z-tkę.
Regulator (RCK) jest bardzo ważny przy wietrznej pogodzie a z-tka ogranicza nawiewanie zimnego powietrza.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 4 dni temu - 2 tygodni 4 dni temu #14288 przez Mendi
Treść
Tak, wiem co to rck i zetka. Rck nie był mi nigdy potrzebny, jakoś tak mam dom usytuowany że nie zauważyłem wydzierania żaru z pieca nawet przy wietrznej pogodzie. Komin mam 9m wysoki, ceglany z prześwitem pierwotnym 14x27. Po 30 latach (a tyle dom ma) palenia różnymi różnościami, komin się zasmolił. Ja kupiłem ten dom 5 lat temu i poprawiłem co się dało. Komin czyściłem od góry, od dołu i wyciąłem metrowy otwór w połowie wysokości. Pręty, motyczki i obrotowa szczota lub głowica z łańcuchem na prowadnicy z wiertarką. Udało się wyczyścić sporo, ale nie wszystko.
Założyłem kompletny wkład z odpływem skroplin, owalny o wymiarach 100x220 co odpowiada objętości rury fi 160 - czyli takiej jak ma  kocioł w specyfikacji komina i taki jaki ma zetka w kącie kotłowi. Gdzie się dało, pomiędzy cegłę a wkład upchałem wełnę skalną. Poza tym komin jest docieplony z zewnątrz na poddaszu i na dachu.
Wkład w zasadzie kończy się 7cm nad kominem, bo taką mam nakładkę z kołnierzem.Jeśli kocioł pali poprawnie przy +15Ci wietrze,  to zimą tym bardziej będzie śmigał.

No nic, będę kombinował z nadmuchem.

2 tygodni 4 dni temu #14289 przez SERWIS
Treść
A niby skąd sterownik ma wiedzieć, kiedy pompa zmieszania ma działać.
Ona działa tylko wtedy, gdy temperatura powrotu jest poniżej 55.
Jeśli będzie wyższa to się wyłączy.

1 tydzień 6 dni temu - 1 tydzień 6 dni temu #14311 przez Mendi
Treść
Po kilku dniach testów stwierdzam, że kocioł i instalacja u mnie pracują poprawnie.

Tą samą konfigurację wprowadziłem u sąsiada - ma w zasadzie wszystko tak samo, poza 2 szczegółami:
- zawór 3d (zamiast 4d jak u mnie)
- rury miedziane 28mm ( od razu na zasilaniu redukcja z 6/4), u mnie 6/4->5/4->1" przy kotle a dalej rozejście pexem od 32 do 16
Z obserwacji wynika, że przy nastawie 45C na CO, zawór potrafi przepuścić do 55C na dom, a na powrocie bieda, bo 35C, pomimo pompy w płaszczu.

Zawór 3d zainstalowany niby poprawnie, ruch otw./zamk. zgodny z testem wyjść. Ochrona powrotu tylko na pompie. Muszę jeszcze opatrzeć jak ma czujniki umieszczone, bo zaizolowane są ale wątpię żeby do rur ściśle przypięte były. Mogą przekłamywać.

Jakieś sugestie?

1 tydzień 6 dni temu #14314 przez SERWIS1
Treść
Witam

Mendi 
"Z obserwacji wynika, że przy nastawie 45C na CO, zawór potrafi przepuścić do 55C na dom, a na powrocie bieda, bo 35C, pomimo pompy w płaszczu."

Pompa ochrony powrotu w kotle doprowadza gorącą wodę z górnej części kotła do dolnej części kotła i jest to w 100% skuteczne rozwiązanie do ochrony powrotu. Wartość na czujniku powrotu jest zmierzona na powrocie z instalacji grzewczej przed zmieszaniem stąd tak niska wartość - jest to rzeczywista informacja dla sterownika czy pompa ochrony powrotu ma pracować czy nie.

Czujnik za zaworem ma pewna bezwładność zależną od sposobu jego zamocowania - czym większa powierzchnia styku czujnika z rurą tym szybsza reakcja na zmiany temperatury. 

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1 tydzień 6 dni temu - 1 tydzień 6 dni temu #14316 przez Markus
Treść

Mendi napisał: Po kilku dniach testów stwierdzam, że kocioł i instalacja u mnie pracują poprawnie.

Tą samą konfigurację wprowadziłem u sąsiada - ma w zasadzie wszystko tak samo, poza 2 szczegółami:
- zawór 3d (zamiast 4d jak u mnie)
- rury miedziane 28mm ( od razu na zasilaniu redukcja z 6/4), u mnie 6/4->5/4->1" przy kotle a dalej rozejście pexem od 32 do 16
Z obserwacji wynika, że przy nastawie 45C na CO, zawór potrafi przepuścić do 55C na dom, a na powrocie bieda, bo 35C, pomimo pompy w płaszczu.

Zawór 3d zainstalowany niby poprawnie, ruch otw./zamk. zgodny z testem wyjść. Ochrona powrotu tylko na pompie. Muszę jeszcze opatrzeć jak ma czujniki umieszczone, bo zaizolowane są ale wątpię żeby do rur ściśle przypięte były. Mogą przekłamywać.

Jakieś sugestie?

Sprawdź jaki czas pełnego otwarcia ma siłownik zaworu 3D/4D i czy taki jest wpisany w parametry Czas pełnego otwarcia zaworu w sterowniku kotła.

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

1 tydzień 6 dni temu #14317 przez MateuszZurek
Treść

Mendi napisał: Z obserwacji wynika, że przy nastawie 45C na CO, zawór potrafi przepuścić do 55C na dom, a na powrocie bieda, bo 35C, pomimo pompy w płaszczu.

Przebicia mogą wynikać z szybkości reakcji mieszacza na zmiany temperatury w układzie. 
Sprawdź czy w sterowniku poprawnie wprowadzony jest czas otwarcia zaworu. Jest napisany na tabliczce umieszczonej na siłowniku. 
Sprawdź miejsce umocowania czujnika temperatury, powinien być w miarę blizko mieszacza i powinien być zaizolowany aby nie przekłamywał pomiaru. 
Nie kojarzę czy w tym sterowniku da się zmienić stała czasu całkowania i zakres proporcjonalności. Tymi parametrami mosyfikowalo się to jak szybko siłownik zareaguje i jak duża to będzie reakcja. 

Chwilowe przebicie może także wynikać z zamknięcia z chwilowego spadku zapotrzebowania na ciepło. Zamknęły się termostaty na kaloryferach. 

1 tydzień 6 dni temu #14320 przez SERWIS1
Treść
Witam

W HT tronic 900 nie ma parametrów takich jak stała czasu całkowania itp. Jest tutaj zupełnie inny algorytm pracy ale bardzo dużo zależy od pomiaru samego czujnika. Czym większa bezwładność czujnika poprzez  jego słabe przyleganie lub brak izolacji tym większe wahania temperatury za zaworem.

Tak jak pisze MateuszZurek ważne jest sprawdzenie czasu otwarcia zaworu z tabliczki siłownika, ponieważ zbyt duża różnica pomiędzy nastawą a stanem faktycznym będzie prowadziła do chaotycznej pracy siłownika.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1 tydzień 6 dni temu #14321 przez Mendi
Treść
Czasu otwarcia zaworu z tabliczki siłownika, w przypadku siłownika afriso jest to 120s, jest wpisany prawidłowo.
Pozostaje pogmerać przy czujnikach.