problem ze spalaniem groszku Chwałowice

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem problem ze spalaniem groszku Chwałowice

Oglądasz 26 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #76549
      konrad.bebenek
      Uczestnik

      Witam wszystkich serdecznie.
      Może ktoś podpowie jak poradzić sobie ze „sklejającym” się w retorcie węglem???
      Sklejona gruda niedopalonego węgla ląduję w popielniku. Jak rozwiązać ten problem.
      Piec osiąga temperaturę bez problemowo nic nie pomaga regulacją powietrza przesłoną.
      może ktoś ma jakiś pomysł.

    • #76576
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Pierwsze pytanie, masz retortę stałą czy obrotową, jeżeli stałą to należy ją doszczelnić zgodnie z instrukcją.
      Proponuję, abyś nie regulował ilości powietrza przysłoną a wielkością obrotów dmuchawy.
      Napisz mi jaki masz ustawiony czas pauzy i obroty dmuchawy i czy zmieniałeś czasu pracy podajnika, jeśli tak to na jaki.

      Pozdrawiam

    • #76575
      konrad.bebenek
      Uczestnik

      retorta obrotowa
      czas pauzy 35 s
      obroty dmuchawy 1
      czasu pracy podajnika nie zmieniałem

    • #76574
      SERWIS
      Uczestnik

      Na pierwszy rzut oka masz bardzo duże podawanie. Ja zwiększyłbym czas pauzy podawania na 50 sekund.
      Napisz mi, jaki masz typ dmuchawy, WPA 06 czy 07.
      Co do tej grudy to jest to gruda węgla czy gruda szlaki. Czy działa u Ciebie obrót, bo nie rozumiem dlaczego ta gruda się nie skruszyła?

      Pozdrawiam

    • #76573
      konrad.bebenek
      Uczestnik

      Dziękuję za szybką odpowiedz.
      Obrót retorty działa.Wentylator WPA-06 z przesłoną.
      Gruda sklejonych groszków powstaje poniżej korony retorty (obrót nie jest wstanie skruszyć grudy) następnie jest ona wypychana do góry aż w końcu ląduje w popielniku jako gruda niespalonego całkowicie węgla.Piec osiąga zadaną temperaturę bez problemu.

    • #76572
      konrad.bebenek
      Uczestnik

      sprostowanie wentylator Wpa 07.aktualne ustawieniaczas pauzy podajnika 60 sekund. obroty dmuchamy 2. czas dmuchawy podtrzymania 10 sekund. czas pracy podajnika 10 sekund. pozd

    • #76571
      SERWIS
      Uczestnik

      Jeżeli jest tak jak piszesz to musiałbyś mieć węgiel o bardzo dużej spiekalności. Jeżeli dalej będzie się ten węgiel tak zachowywał to kup na próbę z 50 kg innego węgla.
      Niestety w tej chwili nie przychodzi mi nic innego do głowy.
      Ustawienia, które napisałeś ponownie na odległość też wydają się właściwe.

      Pozdrawiam

    • #76570
      konrad.bebenek
      Uczestnik

      Zmiana ustawień na wyżej wymienione zdecydowanie poprawiła spalanie. Ilość niedopalonego węgla jest minimalna. Myślę że w wypadku węgli typu 32.1 istotne jest wydłużenie pauzy pracy podajnika przy jednoczesnym zwiększeniu dawki powietrza.
      Po raz kolejny utwierdzam się że dokonałem dobrego wyboru zakupując Wasz piec.

    • #76569

      Witam
      Mam podobny problem. Spalam cały czas ten sam węgiel od 3 dni ma problem ze spiekaniem się węgla. Ustawienia według tabelki producenta. czyli 50 czas pauzy podajnika i obroty dmuchawy 1 z lekko otwartą przysłona od początku sezonu grzewczego tj od października problemu nie było dodam że węgiel jest z jednej dostawy. Zacząłem regulować dopływ powietrza przy pomocy przysłony wentylator WPA06, retora zwykła.

      Pozdrawiam

    • #76568
      konrad.bebenek
      Uczestnik

      W moim przypadku pomogły dwie zmiany:
      – zwiększenie obrotów dmuchawy na 2
      – wydłużenie czasu pauzy podajnika do 60 sekund
      Przesłona lekko odsłonięta.
      Tylko u mnie jest retorta obrotowa.
      Mam nadzieję że pomoże taka zmiana.

    • #76567
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Kolego Stachu, na początek otwórz całkowicie przysłonę na dmuchawie i obserwuj popiół czy grudy ustąpią i czy nie przekształcą się w grudy szlaki.
      Po jednym dniu napisz jaka nastąpiła zmiana.
      Kolega Konrad postępował podobnie, z tym że on posiada inną dmuchawę o innej charakterystyce. Jego obroty 4 odpowiadają Twoim obrotom 1

      Pozdrawiam

    • #76566

      Po licznych próbach stwierdzam że to wina węgla kupowałem dwa razy po 2 tony doszedłem głębiej do pierwszej dostawy i sąd zaczęły się problemy. Z przysłoną próbowałem lecz zbyt mocno wypala węgiel i odsłania palnik.
      A swoją drogą dobrze by było gdyby HT rekomendowało węgiel a najlepiej dostawców.
      Jak moje doświadczenie po 3 latach użytkowania pieca pokazuje, jak się zaczynają problemy to wina węgla, a nie kotła.

      Pozdrawiam

    • #76565

      W tym momencie chcę serdecznie pogratulować i podziękować Panom lub Panią z serwisu podpowiedź okazała się trafna, za co dziękuję. Grudy ustąpiły. Otworzyłem przysłonę dmuchawy na maksa, skorygowałem podawanie węgla i na razie jest dobrze.
      HT oby tak dalej, z wami człowiek nie czuje się sam z problemami.

      Pozdrawiam

    • #76564

      Witam,
      Ja także jak koledzy mam problem ze spiekami. Nie wiem czy to jest szlaka czy nie spalony węgiel. wybaczcie jestem kobietą i ten temat jest mi obcy. Piec mam od września br.
      Podam szczegółowe parametry jakie mam ustawione obecnie.
      Dmuchawa: obroty dmuchawy 5,obroty dmuchawy w podtrz.10, czas dmuchawy podtrz. 13 s, obroty dmuchawy wzrost 3.
      Podajnik: czas pauzy podajnika 70s, krotność podawania 3, czas oczekiwania podajnika 8, krotność 3, czas przesypu 0.
      Aha typ dmuchawy WPA 07.
      Proszę podpowiedzcie mi jak mam zmienić parametry czego dodać , czego ująć ;), Bo problem z tym niewypalaniem węgla trwa od samego poczaątku. Dodam,że palę polskim węglem kaloryczność 28kj.
      Pozdrawiam
      Lidka

    • #76563

      A ten węgiel to z jakiejś konkretnej kopalni, jak wspominałem, większość problemów z piecami na ekogroszek to problem z kiepskim węglem. W pierwszym sezonie dałem się nabrać na węgiel w przystępnej cenie, teraz kupuję tylko z autoryzowanej składnic Kompani Węglowej(węgiel pieklorz).
      Ale najpierw poustawiaj według zaleceń producenta.
      Oni znają się najlepiej 🙂

    • #76562
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam koleżanko Aidzil

      Dobrze że napisałaś o swoich problemach bo przy tych ustawieniach w krótkim czasie miałabyś zniszczony palnik i zrywałoby Ci zabezpieczenia.
      Na początek wprowadź następujące ustawienia:
      – czas pauzy podajnika – 50 sek,
      – krotność podawania – 3 dla kotłowni na parterze, 2 dla kotłowni w piwnicy,
      – czas oczekiwania – 10 sek.,
      – czas przesypu – 5 min.,
      – obroty dmuchawy – 4,
      – obroty dmuchawy w podtrzymaniu – 4,
      – czas dmuchawy w podtrzymaniu – 10 sek.,
      – obroty dmuchawy wzrost – 1.
      Wybierz popiół i napisz po dwóch dniach jakie są efekty.

      Pozdrawiam

    • #76561

      Witam,

      Dziękuję za odpowiedź i pomoc. Zastosowałam powyższe ustawienia. Jest tylko jedna nieścisłość w parametre „czas oczekiwania” napisałeś 10s a u mnie na programatorze jest opcja w min. Mam ustawione 10min. Czyżby jakiś błąd w oprpgramowaniu? Mam sterownik HT tronic fuego.

    • #76560
      SERWIS
      Uczestnik

      Chodziło mi o minuty, chyba się trochę spieszyłem.

      Pozdrawiam

    • #76559
      eustachy
      Uczestnik

      Witam, jak pozostali piszący tu mam problem ze spalaniem ekogroszku. jestem użytkownikiem red eko duo ze sterowaniem ht 500, pale juz druga zime poprzednio spalanie mialem na poziomie 35 kilo na dobe i wiecej ale wiadomo dom nienagrzany a i ekogroszek zostawiał dużo do życzenia. do tej zimy podeszlem profesjonalnie ekogroszek wyższa półka, piec wypucowany i przygotowany do sezonu. A tu lekkie rozczarowanie dalej spalanie na wysokim poziomie i co mnie wkurza spieki i szlaka czytalem wasze posty i staralem ustawic piec według waszych nastaw i jak narazie rezultaty slabe
      hata 180 m2
      duchawa wap 06
      najważniejsze ustawienia kotła
      temperatura kotła 50
      pauza 60s
      krotnośc 2
      dmuchawa 0
      zawór trojdrożny ustawiony na 5
      podniosłem pokrywe dmuchawy żeby było mniej powietrza w tej chwili jest szczelina 2 cm
      spieków niby i szlaki niby mniej ale dalej się tworzy.
      Może serwis albo wy macie jakieś sugestie
      pozdrawiam

    • #76558
      SERWIS
      Uczestnik

      Witaj Eustachy!

      Po pierwsze, temperaturę kotła ustaw na 65 stopni. po drugie czas pauzy ustaw na 50 sekund, następnie otwórz przysłonę całkowicie.
      Jeżeli dalej będziesz miał spieki to reguluj pauzę najpierw o 5 sekund mniej a następnie w drugą stronę i sprawdzisz które ustawienia były lepsze.
      Grudy czarne jak sadza świadczą o nadmiarze paliwa i wtedy pauzę wydłużasz, grudy szare świadczą o braku paliwa i wtedy pauzę skracasz.
      Napisz o efektach.

      Pozdrawiam

    • #76557

      Witam ponownie,

      Po dwóch dniach zaobserwowałam co prawda mniej spieków, ale za to duże ilości niedopalonego węgla. I dalej twierdzę, że pauza 50 to zdecydowanie za mała przerwa. Podajnik za dużo podaje i siłą rzeczy ekogroszek nie możliwości wypalać się. Zmodyfikowałam ustawienia: pauza obecnie 75 s (choć mój mąż z delegacji ;)sugeruje że i tak jest za mała, on by ustawił 100s), obroty dmuchawy 5. Co Wy na to? Problem ze spiekami moim skromnym zdaniem jest dlatego,iż palenisko nie jest wyposażone w retortę obrotową. Moi teście mają taki sam model kotła, z tą różnicą, że mają retortę i u nich problem spieków nie występuje. Węgiel mamy od tego samego dostawcy, jest to polski węgiel ale nie wiem dokładnie jaki, wiem tylko że z Katowic i bulę za niego 940zł/tonę 😉 Dlaczego producent zrezygnował z retorty w kotle eko duo 17kw? A może to po prostu trafił mi się taki model?

    • #76556
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Koleżanko, najzwyklej w świecie taki kocioł zamówiłaś, obrót jest za niewielką dopłatą i wtedy działa jak u Twoich rodziców.
      Radziłbym abyś nie przesadzała z długością pauzy i ustaw 60 nie więcej. Napisałaś, ze masz stałą retortę. Nie pamiętam ale napisz czy była ona uszczelniana bo w przypadku stałych retort ma to ogromne znaczenie.

      Pozdrawiam

    • #76555
      eustachy
      Uczestnik

      pytanie do serwisu bo też mam stałą retorte i problem ze spiekami, po podanych ustawieniach spieki dalej są. więc pytanie ile kosztuje wymiana retorty na obrotową i przedewszystkim jakie korzyści są z tej retorty. pozdrawiam

    • #76554

      Witam,
      Co do zamówienia pieca to niestety, ale nie miałam wpływu na czy będzie z retortą czy nie.Po prostu taki przyjechał. Z tego co mi wiadomo to retorta była uszczelniana silikonem kominkowym. Dołączam się do pytania Eustachego.

      Pozdrawiam

    • #76553
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Co do pytania o cenę to musicie napisać na nasz adres serwis@heiztechnik.pl Retorta obrotowa poprawia spalanie przez mieszanie paliwa podczas spalania i nie powoduje ścieków. Ma ona niestety też pewne minusy. Trzeba ją w miarę precyzyjnie ustawić.

      Pozdrawiam

    • #76552
      Marek Smoliński
      Uczestnik

      Witam.
      Również mam problem ze szlaką w palenisku.
      Mój piec to Q EKODUO 35 z programatorem HT-tronic500 i dmuchawą WPA07.
      Ogrzewam dom o powierzchni około 180m2 spalanie ekogroszku na poziomie 1-1,5 worka/dobę przy temperaturze zewnętrznej około +7st. C.
      W domu ogrzewanie głównie podłogowe, piec usytuowany w piwnicy. Piwnica również ogrzewana (grzejnikami). Piec dostosowany pierwotnie do spalania peletu (obrotowa retorta) jednak po dwóch sezonach podajnik ślimakowy chyba trochę się wytarł na końcu i nie miał siły podawać peletu przez gardziel/kolano. Ponieważ jest to piec głównie na ekogroszek, zgodnie z instrukcją zmieniłem nastawy komputera. Zaślepiłem dodatkowe dysze nadmuchu i zasypałem ekogroszkiem. Niby wszystko OK ale ogrom popiołu i spieków daje mi do myślenia, że chyba mam coś nie tak z nastawami. Proszę o podanie optymalnych nastaw komputera aby mój zestaw w pełni wykorzystał energię.
      Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • #76551
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czas pracy podajnika – 10 s
      Czas pauzy podajnika – 45s
      Obroty dmuchawy – 2 (przysłona otwarta na 1 cm)
      Obroty dmuchawy wzrost – 1
      Obroty dmuchawy podtrzymania – 1
      Czas oczekiwania – 10 min
      Krotność podawania – 2

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 26 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.