Jaka powinna być moc kotła?

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Jaka powinna być moc kotła?

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #75805

   Witam,
   jesteśmy w trakcie budowy i musimy powoli zacząć wybierać kocioł. Interesuje nas Q EKO DUO z podajnikiem. Nasz dom ma kubaturę 1290m3. Dom docieplony styropianem 17 cm i okna Ug=0,7 W/m2K. We wszystkich pomieszczeniach będzie ogrzewanie podłogowe + grzejniki. Chcielibyśmy aby kocioł pracował w optymalnych parametrach, więc jaka powinna być jego moc?

  • #75809
   SERWIS1
   Uczestnik

   Witam

   Aby dobrać kocioł należy znać szczegóły wykonania i przeznaczenie budynku (pomieszczenia mieszkalne, garaż itp.). Dobór kotła zleciłbym firmie specjalizującej się w projektowaniu instalacji grzewczych. Takie działanie sprawi, że dobór mocy kotła będzie oparta na obliczeniach, a nie pochopnych spostrzeżeniach.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #75808

   Zapomniałam napisać o najważniejszym… o funkcji budynku 🙂 Budynek mieszkalny, w tym garaż o powierzchni 72,60 (który ma być też ogrzewany grzejniki + podłogowe). Wg projektu bud. zapotrzebowanie na ciepło budynku wynosi 20kW. Hydraulik zaleca nam kupno kotła o mocy 30kW. Nie chcemy przewymiarować kotła, żeby później nie doszło do korozji z powodu zbyt niskiej temp. na piecu i myśleliśmy o kopie pieca o mocy 25 kW. Czy taki byłby wystarczający?

  • #75807
   SERWIS1
   Uczestnik

   Witam

   Kocioł jakiej mocy by nie był musi pracować na temperaturze minimalnej 65 stopni C. Nie można zmniejszać temperatury na kotle w celu zmniejszenia temperatury instalacji. Do regulacji temperatury instalacji używamy zaworów mieszających lub termostatów.
   Nie jestem w stanie rzetelnie potwierdzić mocy kotła według tak szczątkowych danych.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.