HT Eko Duo 25 problem z zaworem czterodrogowym

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem HT Eko Duo 25 problem z zaworem czterodrogowym

 • Ten temat ma 5 odpowiedzi, 3 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 5 lat temu przez SERWIS1.
Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #75563
   Damian Woźniak
   Uczestnik

   Witam, jestem użytkownikiem kotła HT Eko Duo 25, sterowanie pogodowe, zawór czterodrogowy z siłownikiem, termostat pokojowy. Mam pewien problem z nadmiernym wychładzaniem kotła tzn. temp. zadana 58-60 stopni ale kiedy załączą się pompy to po 10 minutach temp. kotła spada do 45 stopni wyłączają się pompy i kocioł się ponownie nagrzewa trwa to z 15-20 minut zanim osiągnie temp. zadaną. Zauważyłem, że jak temp kotła spada to zawór się nie zamyka tylko pozostaje otwarty, zamyka się dopiero jak ustawiona temp. zaworu wzrośnie. Czy coś jest źle podłączone, czujnik temp. zaworu umieszczony za pompą co., ale zastanawia mnie jedno brak czujnika temp. powrotu do kotła i nawet jak sprawdzałem to do sterownika HT Tronic 500 nie ma go gdzie podłączyć! Pow. ogrzewana 154m2 w tym 92m2 podłogówki i 50m2 grzejniki, paliwo ekogroszek o wartości opałowej 26MJ.

  • #75569
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Podnieś temperaturę na kotle do 65oC.

   Sterownik HT tronic 500 nie umożliwia sterowania zaworem czterodrogowym w celu ochrony powrotu.
   W nowych sterownikach montujemy fabrycznie czujnik powrotu współpracujący z pompą przewałową podgrzewającą powrót.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #75568

   Witam , mam podobny problem , a mianowicie gdy regulator pokojowy załączy pompę co do pracy a temp za nią =55 stopni, piec ma 70 hiseryza 10, to w tedy na powrocie jest ok35 st , gdy temp na piecu spadnie i piec się uruchomi i dąży do zadanej na nim , temp powrotu powoli wzrasta aż do zadanej 60.

  • #75567
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Zawór 4 drogowy sam w sobie nie jest zabezpieczeniem powrotu. Zawór działa jako zabezpieczenie powrotu w przypadku, gdy sterownik oferuje funkcję ochrony powrotu zaworem czterodrogowym. Ten sterownik tego nie oferuje. Sterowanie zaworem 4d na ochronę powrotu polega na zamykaniu zaworu na instalację w przypadku, gdy temperatura na powrocie jest zbyt niska.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #75566

   Więc co musiałbym zrobić aby powrót
   miał odpowiednią zadaną temperaturę, dziś przyuważyłem że piec na postoju ale pompa co na chodzie a temperatury na piecu 65 ,na instalację 50 bo taka jest zadana ,i na powrocie 45 mimo że zadana 60.

  • #75565
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Najprostszym sposobem jest podniesienie temperatury na kotle o 5-10 stopni C. Kolejnym rozwiązaniem jest zamontowanie jakiejkolwiek ochrony powrotu jednakże instalator musiałby ją dobrać do istniejącej instalacji.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.