Optymalne ustawienia pieca

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Optymalne ustawienia pieca

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75335

      Hej,

      potrzebuję zrozumieć, co mogę zrobić, żeby lepiej ustawić piec. Aktualnie zużywam < 2 worki po 15 kg pelletu dziennie. Piec potrafi raz na miesiąc lub dwa "kichnąć", czego efektem jest cała kotłownia w sadzy. Czasem, raz na miesiąc potrafi się nie rozpalić (3 razy) i po czymś takim ostatnio strzelił. Chyba namierzyłem powód - po rozkręceniu okazało się, że grzałka leży w takim jakby miale lub pyle z pelletu. Nie wiem, jak tam się dostał, bo instalacja wydawała się szczelna - fakt, że w ciągu 4 lat nie rozkręcałem pieca, aby dotrzeć do grzałki. Wcześniej wydawało się, że może chodzić o komin, bo fachowcy mi tak wykonali, że przy jednej wyczystce kamionka nie dochodzi o drzwiczek, ale jest przerwa na pustak - w pustaku pory, tlen się przeciska, gazy się nie wydostają, dochodzi do zapłonu, ale po tych rewelacjach z "brudną" grzałką komin to chyba nie problem. Jeżeli ktoś miał podobne problemy, proszę niech się podzieli. Parametry pieca w zdjęciach załączonych. Olek hf4604cd.JPG

      h83684ff.JPG

      h7166abc.JPG

      hcf02e9a.JPG

      h82eb34e.JPG

      h71177e6.JPG

      hfe65314.JPG

      hb49f0f3.JPG

    • #75345
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      „Kichanie” może być wynikiem gromadzenia się gazów przy zbyt dużej dawce pelletu do rozpalania.

      Jeżeli masz sterowanie pogodowe dla kotła to radzę Ci je wyłączyć, ponieważ przy tak niskich temperaturach na kotle tracisz na jego żywotności. Zadana na 70 i Histereza kotła na 15.

      Sprawdź czy nie masz włączonego FuzzyLogic ( w tej wersji sterownika działa on niezależnie od nastaw na sterowniku).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75344

      Dzięki Serwisie!

      Sterowanie pogodowe jest wyłączone. Zadana 70, histeraza – czy to nie to samo,co krzywa grzania na 55 stopni?. Te parametry chyba jednak mają się nijak do gromadzenia gazów? 🙂 Co powinienem jeszcze zmienić (sprawdzić) – czas podawania, nadmuch?

      AS

    • #75343
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterowanie pogodowe za pomocą krzywej grzewczej zmienia nastawę kotła w zależności od temperatury zewnętrznej (zmniejsza nastawę gdy jest ciepło i podnosi gdy jest zimniej). Poprawne spalanie występuje w wygrzanej komorze spalania więc nie należy obniżać nastawy.

      Sprawdź czy podczas rozpalania w kotle gromadzi się dużo dymu – jeżeli tak to zmniejsz czas podawania w rozpalaniu o 5s.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75342

      ok, pooglądam dym :). dziękuję,

      AS

    • #75341

      Ok, sprawdziłem w trakcie rozpalania. Nie wiem, jak to ocenić. Gdzieś koło 2 minuty rozpalania, a nastawione jest chyba na 8 min, otworzyłem i trochę dymu się ulotniło poza piec. Czy to dużo, czy nie – nie wiem. Po kolejnych 2 minutach spodziewałem się więcej, a tu już ogień był.

      Mimo to próbowałem zmniejszyć o 5%, ale chyba coś źle robię albo nie znam kodu do menu serwisowego, bo co prawda dotarłem do pola, ale nie mogłem zmienić domyślnej wartości 100%. Czy to możliwe, że kod jest inny niż 0000?

      Przy okazji mam włączony Fuzzy Logic. Powinienem to wyłączyć i zmienić na Standardowy?

      Płomienie „okalają” ruszt – mocniej smażą niż kiedyś. Przy zmianie peletu coś tam podkręciłem, chyba czas podawania lub nadmuch %, ale to sobie skoryguję, jak dostanę parametry (drugi wątek na temat dudnienia w rurach). Acha, zmieniłem Histerezę Kotła na 15% z 20%.

      AS

    • #75340

      Hej Serwis, proszę o odpowiedź – potrzebuję tych parametrów. Na razie zmniejszyłem w Modulacji Mocy, 100% Nadmuchu na 30% z 35%. Ogień jest wyraźnie mniejszy, ale dalej dudni. Nie ruszałem ustawień dla 50% i 30% Nadmuchu.

      Proszę o komplet parametrów.

      AS

    • #75339
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zakładami że masz kocioł o mocy 25 kW.

      Praca 100% – 5s
      Przerwa 100% – 12s
      Nadmuch 100% – 31%

      Praca 50% – 5s
      Przerwa 50% – 20s
      Nadmuch 50% – 28%

      Praca 30% – 5s
      Przerwa 30% – 30s
      Nadmuch 50% – 24%

      Te parametry działają w standardzie. FuzzyLogic w tym sterowniku miał swoje ustawienia.

      W trybie FL możesz zmniejszyć korektę podawania na 85% i korektę nadmuchu na 90%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75338

      Dziękuję. Wprowadziłem wszystkie parametry tak, jak podaliście.

      Praca 100% – 5s, było 8s
      Przerwa 100% – 12s, było 6s
      Nadmuch 100% – 31%, było 30$

      Praca 50% – 5s, było 6s
      Przerwa 50% – 20s, było 12s
      Nadmuch 50% – 28%, było 28%

      Praca 30% – 5s, było 6s
      Przerwa 30% – 30s, było 19s
      Nadmuch 50% – 24%, było 26%

      Korekta FL podawanie – 85%, było 80%
      Korekta FL nadmuch – 90%, było 100%

      ———–

      Rozumiem, że teraz powinien mi mniej pracować, z większymi przerwami i mniej dmuchać do tego.

      Ten wątek zakończę i będę obserwował dudnienie rur w osobnym. Jeszcze tylko pytanie o krzywą grzewczą. Czy ma pozostać tak, jak teraz (zdjęcie)?

      hbb14ef0.JPG

      AS

    • #75337
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Pracując z mniejszą mocą kocioł będzie pracował z większą sprawnością co powinno przełożyć się na ilość spalanego paliwa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.