Dudnienie w rurach podczas pracy pieca

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Dudnienie w rurach podczas pracy pieca

Oglądasz 28 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75305

      Piec, jak na załączniku. Ustawiony na max 70 stopni. W trakcie pracy słuchać dudnienie w rurach. Jakby powietrze, które się przeciska. Wygląda na to, że gdzieś w zamkniętym obwodzie – piec – mieszalnik – piec. Uzupełniłem wodę w tym obiegu – w zasadzie nie brakowało. Dalej słuchać jakby przepychanie bąbli powietrza. Po wygaszeniu pieca przestaje – pomimo w sumie najwyższej temperatury właśnie wtedy.

      Jedyne, co zmieniałem to nawiew. Czy możliwe, że przegiąłem i że to się bierze z faktu, że ogień z palnika sięga teraz rusztu z wodą i bezpośrednio go „opala”? Jak wysoki powinien być płomień i jakiego koloru?

      h71177e6_2016-12-11.JPG

      Olek
      hf4604cd_2016-12-11.JPG

      h7166abc_2016-12-11.JPG

    • #75334
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Może u Ciebie występować miejscowe podgotowywanie wody w ruszcie wodnym.
      Bardzo duży płomień może być wynikiem zbyt dużej mocy na palniku (zbyt duże podawanie).
      Sprawdź wydajność podajnika (przeważenie ciągłego podawania przez 10 min) i zrobimy ustawienia.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75333

      Chciałbym, ale nie do końca rozumiem:

      1) Podgrzewanie –> na skutek zbyt dużej mocy –> poprzez zbyt duże podawanie? A nie zbyt duży nawiew? Co powinienem tu zmienić?

      2) Przeważenie – ok, jak to zrobić? Rozumiem, że nie na włączonym piecu. Gdzieś w ustawieniach serwisowych, czy jak?

      AS

    • #75332
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Moc kotła i palnika wynika z ilości spalanego paliwa (jeżeli podamy za dużo powietrza to spalimy szybciej paliwo na palniku). Ustawienia zrobimy jak wykonasz przeważenie.

      Sprawdzenie wydajności podajnika:
      1) Wyłącz kocioł.
      2) Zdejmij łącznik elastyczny od strony palnika i włóż końcówkę węża do pustego worka po pellecie.
      3) Włącz podajnik na 10 min.
      4) Po 10 minutach zważ to co podajnik wsypał do worka.
      5) Wynik pomnóż przez 6 (10 min x6 = wydajność podajnika na godzinę).

      Po otrzymaniu od Ciebie wydajności podajnika podpowiem jakie ustawić nastawy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75331

      Hej,

      chwilę mi zajęło, żeby obczaić, jak uruchomić podajnik przy wyłączonym kotle. Udało się, ale za pierwszym razem coś się wyłączyło przy 5 minutach – pewnie coś ruszyłem albo grzebałem w menu. Za drugim razem się udało. Próba 10 minut, wynika na różnych wagach: 2,88-2,92. Tarowałem, więc wynik netto.

      Przy 2,9 mój wynik to 17,4 kg / h.

      Proszę o parametry 🙂

      AS

    • #75330
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zakładami że masz kocioł o mocy 25 kW.

      Praca 100% – 5s
      Przerwa 100% – 12s
      Nadmuch 100% – 31%

      Praca 50% – 5s
      Przerwa 50% – 20s
      Nadmuch 50% – 28%

      Praca 30% – 5s
      Przerwa 30% – 30s
      Nadmuch 50% – 24%

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75329

      Ok, wprowadziłem parametry. Nie razie nie widzę różnicy innej niż to, że przy histerezie 15 st (55-70) uruchamia się częściej kocioł i chyba wizualnie szybciej ubywa pelletu w zbiorniku.

      W każdym razie dudnienie nie ustąpiło. Występuje wyraźnie od temperatury kotła 60+ i kończy się w postoju, co daje mi impuls, że nie chodzi o samą temperaturę, ale o to, co się dzieje podczas działania pieca/kotła.

      Pomimo tych parametrów, co wyżej, jęzory ognia dalej potrafią sięgać na 5 cm powyżej rusztu. Czy jakiś inny parametr mam dostosować?

      Wrzucam zdjęcia instalacji wodnej za piecem. Dudnienie słyszalne jest jakby ze zbiornika wyrównawczego. Czy możliwe, że mam zapowietrzony ten krótki obwód piec-wymiennik-piec? Czy jest jakaś inna metoda odpowietrzenia niż uzupełnienie wody? Uzupełniałem 2 tygodnie temu. Kiedyś tego dudnienia w ogóle nie było i uzupełniałem raz na rok.

      Proszę o dalsze sugestie, bo temat jeszcze nierozwiązany.

      hf0d176e.JPG

      h9a4f864.JPG

      AS

    • #75328

      Od strony płomienia to wygląda tak, jakby płomień był za długi. Odbija się od ściany naprzeciwko palnika i zakręca do góry, przekraczając regularnie wysokość rusztu o 5-7 cm. Proszę o kontakt telefoniczny w ciągu dnia na 608615749.

    • #75327
      Patrol
      Uczestnik

      na jakim biegu masz ustawioną pompę kotła? odpowietrznik masz automatyczny z tego co widać – nakrętka na nim jest odkręcona?

    • #75326

      chodzi o taki przełącznik jak na zdjęciu? nie wiem sprawdzę. w jakim położeniu powinna być i co jeżeli jest w niewłaściwym?

      h3c2c640.jpg

    • #75325
      Patrol
      Uczestnik

      zacznij może od tego:
      http://www.komfort.info.pl/pompa-pracuje-lecz-do-instalacji-nie-dociera-dostateczna-ilosc-ciepla

      odpow. automatyczny to dojrzałem teraz, że jest w obiegu zamkniętym,a czy w obiegu kotłowym masz odpowietrznik?

    • #75324

      Odpowietrzenie pompy – ok, dziękuję zastosuję.

      Odpowietrznik w obiegu kotłowym – gdzie mam takiego szukać? Czy ta pompa nie jest w obiegu kotłowym (kocioł-pompa-wymiennik)?

    • #75323
      Patrol
      Uczestnik

      Odpowietrzenie pompy – ok, dziękuję zastosuję.

      Odpowietrznik w obiegu kotłowym – gdzie mam takiego szukać? Czy ta pompa nie jest w obiegu kotłowym (kocioł-pompa-wymiennik)?

      pompa tak, ale pytanie czy gdzieś odpowietrznika instalator nie zastosował na obiegu kotłowym – jeden masz na obiegu zamkniętym:
      http://www.ogrzewanie24.eu/759-660-large/odpowietrznik-automatyczny-z-zaworem-stop-1-2-valvex.jpg

    • #75322

      Coś takiego gdzieś wystawało, chyba koło pompy. Tak, widać to na załączonym powyżej zdjęciu. Jak to odpowietrzyć?

    • #75321

      Na pompie kotła poluzowałem śrubę, chwilę (minuta) pozwoliłem, żeby coś tam pociekło. Nic specjalnego w takcie się nie działo – żadnych dźwięków lub efektów.

      Czy pokrętło na pompie jest we właściwej pozycji?

      Co do tego żółtego czopa, to nie wiem, co z nim robić. Proszę o instrukcje.

      A może ja mam problem z odczytem temperatury na piecu? Może rzeczywista temperatura jest wyższa i dlatego bulgota? Zauważyłem przetarcie kabla idącego gdzieś do górnej części kotła od sterowania – może to mieć jakiś związek?

      AS

    • #75320

      Na pompie kotła poluzowałem śrubę, chwilę (minuta) pozwoliłem, żeby coś tam pociekło. Nic specjalnego w takcie się nie działo – żadnych dźwięków lub efektów.

      Czy pokrętło na pompie jest we właściwej pozycji?

      Co do tego żółtego czopa, to nie wiem, co z nim robić. Proszę o instrukcje.

      A może ja mam problem z odczytem temperatury na piecu? Może rzeczywista temperatura jest wyższa i dlatego bulgota? Zauważyłem przetarcie kabla idącego gdzieś do górnej części kotła od sterowania – może to mieć jakiś związek?

      AS

      hbe19f69.JPG

      he448a11.JPG

      hf368938.JPG

    • #75319

      Obserwowałem znowu – nie wygląda na zapowietrzony w ogóle. W trakcie luzowałem raz jeszcze nakrętkę przy pompie kotła. Koło 60 stopni pojawiają się jakby bąble i rytmiczne. Drgania czuć, kiedy przyłożyłem ręce do obudowy (góry) kotła. Nie wyczuwałem tego dudnienia na mieszalniku, ani na pompie, sprawdziłem też zbiornik wyrównawczy (ten na górze) – również spokój. Ewidentnie problem jest w samym kotle. I znowu – koło 70 stopni przestaje, bo ogień idzie na podtrzymanie. Po wygaszeniu od razu spokój – chociaż ma max temperaturę – nic się złego nie dzieje.

      Pytanie do serwisanta: które parametry palenia zmienić, żeby powodował gotowania wody? Nie chcę tego robić na ślepo.

      AS

    • #75318
      Patrol
      Uczestnik

      ruszt wodny, jak pisał serwis, to główny powód lokalnego przegrzewania.. standardowo powinien być lekko nachylony, a jak nie jest to są przypadki usunięcia problemu przez niewielkie odchylenie kotła od pionu lub inne kombinacje – najlepiej pytaj o możliwości usunięcia takiego rusztu, bo to więcej szkód niż pożytku.
      Zwiększ bieg pompy na max czyli III i niech tak pochodzi jakiś czas, no i naturalnie wróć do nastaw kiedy było ok, czyli zmniejsz ten nadmuch…

      A z odpowietrznikiem po stronie wtórnej nic nie rób, po stronie pierwotnej/kotłowej pytałem czy jest taki zamontowany – jeśli by był, a za nim pompa to powietrze mogłoby być zasysane.

    • #75317

      dzięki Patrol – pomagasz.

      wrzuciłem 3ci bieg pompy, pozwolę jej tak popracować do rana.

      mam jeszcze kilka dodatkowych pomp – instalator miał fantazję – czy jest sens je też odpowietrzać przy czymś takim?

      dziwi mnie w ogóle ten temat, bo piec stoi o 4 lat i gwizdy świsty były tylko wtedy, kiedy mi się przegrzewał – potrafił dochodził do 90 stopni, ale to było dawno.

      może od tego kichania się coś przestawiło z tym rusztem – nie wiem

      jeżeli nachylać piec to w którą stronę do przodu, czy do tyłu? jakiś pomysł?

      na razie zmniejszyłem nadmuch o kilka % dla 100%, 50% i 30%.

      zastanawiam się, jakim problemem oprócz kasy jest wymiana pieca – ma z nim cały czas jakieś problemy, znajomi mają piec, który działa cicho (żadnego odgłosu spadającego pelletu ze ślimaka), prawie bezszelestnie i nie sprawdzi tego typu akcji

      zastanawiam się też, na ile to bulgotanie jest po prostu niebezpieczne, bo że potrafi mnie w nocy obudzić, to już wiem …
      hdf4f595.JPG

    • #75316
      Patrol
      Uczestnik

      Kotła bym nie tykał, podałem to tylko jako jeden z przykładów na rozwiązanie problemu – przez niewłaściwy ruch możesz sobie niepotrzebnego bajzlu narobić – pytaj serwis o możliwość pozbycia się rusztu wodnego jeśli inne zabiegi nie pomogą.
      Jeśli po stronie kotła, czyli obieg otwarty, masz jeszcze pompę lądującą zasobnik CWU to możesz ją też sprawdzić, a pozostałych bym nie ruszał, bo to niezależny obieg zamknięty.
      Sprawdź jeszcze stan filtra skośnego przed pompą kotła i ewentualnie pompą ładującą cwu jeśli jest w obiegu otwartym – wszelkie zanieczyszczenia zmniejszają przepływ wody i generują problemy
      https://www.youtube.com/watch?v=NEA0fY7xFBQ (oczywiście kocioł i pompa off, zamknij zawory przy pompie i podłóż jakieś wiadro)
      dodatkowo wykorzystując w kotle spust wody możesz jej trochę upuścić i sprawdzić pod kątem zanieczyszczeń

    • #75315
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zwiększ nadmuchu na 100% w trybie standardowym o 2-3% lub korektę nadmuchu +5% w trybie FL.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75314

      Nic się nie zmienia. Zmiana parametrów nic nie dała.

      Zacznijmy od podstaw:

      1) Czy Fuzzy Logic w jakiś sposób wykorzystuje standardowy tryb regulacji, czy ma swoją własną logikę?

      2) Czy jest sens zmiany parametrów 100%, 50% i 30% skoro jest włączona opcja Fuzzy Logic?

      3) Jaka jest wartość Fuzzy Logic?

      4) Powyższa rada odnośnie 5+ % dla FL korekta nadmuchu nie do końca ma sens. Przypominam, że oryginalnie miałem wartość korekty jako 100% (i już wtedy dudniło). Z parametrów, które otrzymałem wynikało 90%. Jaki sens ma wzrost wartości o 5% w takiej sytuacji? Na wszelki wypadek zwiększyłem wartość oryginalną 100% do 105% – również nie zauważyłem różnicy.

      Co dalej?

      AS

    • #75313
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W tym modelu sterownika tryb Fuzzy Logic nie korzysta z nastaw trybu standardowego.
      Do regulacji FL masz moc maksymalną, minimalną, korektę podawania i nadmuchu.
      Ustaw moc maksymalną na 85%, minimalną na 25%, korektę nadmuchu na 100% i korektę podawania na 85%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75312

      Świetna rada. Zmieniłem parametry. Dudni bardziej, smali ruszt mocniej.

      Max moc kotła: 70 -> 85
      Min moc kotła: 5 -> 25
      Korekta nadmuchu 100 (bez zmian)
      Korekta podawania 85 (bez zmian)

      Jesteście w stanie przyjąć zlecenie (odpłatnie) i naprawić kocioł? Tak, czy nie? Za ile i na kiedy?

      AS

    • #75311

      Czy te jęzory powinny być takie długie?

      https://youtu.be/mfHAo_r65Ek

    • #75310
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Spróbuję się włączyć do tematu i może uda mi się coś pomóc.
      Mam pytanie dotyczące miejsca dudnienia/bulgotania, czy słyszysz ten odgłos wewnątrz kotła czy dopiero na instalacji bądź gdzieś na grzejnikach?

      Pozdrawiam

    • #75309

      Dziękuję za chęć pomocy.

      Dudnienie, odgłos bąbli, jakby rytmiczne przepychanych, dochodzi zdecydowanie z samego kotła, wygląda na to, że z rusztu. Na instalacji kotła (zewnętrznym obiegu do wymiennika) czuć te bąble w formie rezonansu. Natomiast zdecydowanie bardziej jak się przyłoży rękę do obudowy kotła od góry. Np. na samej pompie kotła już znacznie słabiej. Jeszcze inaczej – rury wizualnie nie drgają, ale przenoszą drganie z kotła. Drganie zdecydowanie nie tylko odchodzi ale zanika po zaprzestaniu kontaktu ognia z rusztem.

    • #75308

      Czy taki ogień jest właściwy?

      https://youtu.be/E9g2kZ8J6SY

      Może problem jest z odczytem temperatury? Na tylnej stronie kotła są jakieś 2 sondy. Co one sprawdzają? Jak głęboko powinny być umieszczone? Co się będzie działo, jeżeli są uszkodzone? Patrz zdjęcie.

      hae1ecdf.JPG

    • #75307
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł ewidentnie pracuje na zbyt dużej mocy. Przejdź na tryb standardowy i ustaw według nastaw, które podałem we wcześniejszym poście.

      Pozdrawia
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 28 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.