Pompa do podłogówki – HT Daspell 15 kW, HT-tronik 850 (bez modułów B i C)

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Pompa do podłogówki – HT Daspell 15 kW, HT-tronik 850 (bez modułów B i C)

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #74857
      marx
      Uczestnik

      Witam!

      Posiadam kocioł HT Dalspell 15kW, Sterownik HT-tronic 850 (bez dodatkowych modułów B i C)

      Pompy jakie chcę mieć podłączone to:
      -pompa CO – jest i działa, współpracuje z siłownikiem na zaworze 4-drogowym
      -pompa CWU – działa i nie ma problemu
      -pompa podłogówki – nie działa i nie wiem czy tym sterownikiem bez rozszerzania da się podłączyć i sterować tę pompkę.

      Żadnych buforów ciepła itp nie mam.

      Mam problem z uruchomieniem i sterowaniem pompy, która wymusza obieg w układzie ogrzewania podłogowego. Czy ktoś jest w stanie powiedzieć jak powinna być podłączona do tego sterownika? I jak powinna działać, w którym miejscu w sterowniku to będzie? Na chwilę obecną podpięta jest do sterownika (niestety nie wiem w które miejsce) A na przewodzie jest założony na rurze termostat (taki pomarańczowy).

      Ogólnie to mi tu coś nie gra, bo na moje oko powinien być jeszcze czujnik który w zależności od temperatury włącza/wyłącza pompę. tak jak jest to w przypadku pompy CO/zaworu mieszającego gdzie ustawiam sobie temperaturę „na kaloryfery” pod pozycją w sterowniku „temperatura mieszacza 1”

      Proszę o informację jak to jest z tą pompą do podłogówki i jak to fachowo ogarnąć.

      Wszelkie rady cenne.

    • #74874
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wszystko zależy od tego pod jakie wyjścia masz podłączone poszczególne pompy (musisz fizycznie sprawdzić to w sterowniku). Ogólnie to takie rzeczy powinien Ci skonfigurować instalator.

      Pompę może wyłączać jedynie termostat pokojowy w pomieszczeniach ogrzewanych.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74873
      marx
      Uczestnik

      Sprawdziłem fizycznie podłączenia w sterowniku:
      Pompa CO – pod to wejście jest podłączona pompka obiegu podłogówki.
      Pompa CWU – pompka na obieg bojlera na ciepłą wodę.
      Pompa mieszacza – pompka obiegu na kaloryfery. Za nią jest czujnik temperatury.

      Czy to jest dobrze? Czy jest jakaś możliwość sterowania tą pompą CO? Czy może zamiana podłączeń pompy CO, a pompy mieszacza. Tylko jak wtedy sterować temperaturą wody na kaloryfery?

      Oprócz tego na zaworze 4 drogowym mam siłownik wpięty również w sterownik.

    • #74872
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Może być tak podłączone. Prawdopodobnie masz zawór termostatyczny na podłogówkę.
      Sprawdź w serwisie czy nie masz czasem włączonego termostatu pokojowego dla pompy CO (Ustawienia kotła > Wybór termostatu – ustaw na wyłączony).

      Jeżeli chcesz sterować temperaturą podłogi to musisz mieć mieszacz z siłownikiem. Wyłączanie pompy podłogówki nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ podłoga ma dużą bezwładność.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74871
      marx
      Uczestnik

      „Sprawdź w serwisie czy nie masz czasem włączonego termostatu pokojowego dla pompy CO (Ustawienia kotła > Wybór termostatu – ustaw na wyłączony).” – Mam wyłączony.

      Nie mam termostatycznego zaworu na podłogówce, tylko zwykły mieszający 3-drogowy, manualny. Jest natomiast termostat przylgowy na rurze – wyłącza pompkę jak rura będzie miała temp powyżej ustawionej. Problemem jest natomiast precyzyjny wybór temperatury.
      Raz jest za wysoka temp raz za niska – bardzo nieprecyzyjne to sterowanie, manualnym zaworem 3 drogowym.

      Pytanie, jak zrobić to, aby można było sterować to mądrzej. Ppmysły mam dwa:

      1) Czy warto dokupić:
      -moduł B, aby rozszerzyć funkcje sterownika o następny mieszacz,
      -siłownik na zawór 3 drogowy,
      -czujnik temp.

      2) Czy może lepiej termostatyczny zawór mieszający?

      Jak lepiej? Zależy mi na praktycznie bezobsługowej regulacji.

    • #74870
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Montaż modułu B i siłownika na mieszacz, który posiadasz umożliwi sterowanie temperaturą podłogi w trybie pogodowym. Takie sterowanie według mnie jest najbardziej racjonalne, ponieważ wyłączanie pompy prowadzi do wystudzenia podłogi i ponownego nagrzewania.

      Zawór termostatyczny umożliwia utrzymanie stałej temperatury (trzeba ją ręcznie przestawiać).

      Sugeruję montaż siłownika i modułu B.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74869
      marx
      Uczestnik

      Dzięki za info. A jak technicznie z montażem modułu B w plastikowej skrzynce, w standardowej się nie zmieści chyba. Czy są jakieś większe skrzynki czy wieszać trzeba kolejną?

    • #74868
      marx
      Uczestnik

      Jeszcze kwestia typu modułu. Bardziej nadaje się do tego moduł C czy B? Z tego, co czytam to C. (powyżej chyba błędnie pisaliśmy – B)

    • #74867
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Moduł B umożliwia obsługę dwóch dodatkowych mieszaczy i bufor.
      Moduł C umożliwia obsługę dwóch dodatkowych mieszaczy i cyrkulację.

      Zamawiając moduł w Heiztechniku dostajesz w zestawie:
      – moduł,
      – skrzynkę montażową z dławicami,
      – dwa czujniki temperatury.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74866
      marx
      Uczestnik

      Jeszcze takie pytanie. Jeśli dodam moduł C, to automatycznie pompę wypnę z podstawowego sterownika i gniazdo „pompa CO/kotła” pozostanie puste. Czy tak może być i sterownik będzie działał z niepodłączonym tym gniazdem?

    • #74865
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterownik będzie pracował nawet w przypadku, gdy nic do niego nie podłączysz oprócz podzespołów kotła – nie ma informacji zwrotnej z wyjść o podłączeniu pomp.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74864
      marx
      Uczestnik

      Witam

      Sugeruję montaż siłownika i modułu B.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Podłączyłem testowo. Moje spostrzeżenia są takie: Taki układ powoduje mimo to duże wahania temperatury. Siłownik otwiera/zamyka się 120s czyli wolno. Temperatura ma rozrzut +-8 st i jest to „taniec” wokół zadanej temperatury – raz za dużo raz za mało. Czas reakcji siłownika na odczyt temp przez czujnik jest za wolny. Czujnik oddalony od pompy ok 70cm.

    • #74863
      Patrol
      Uczestnik

      podaj jakie masz parametry serwisowe dla mieszacza

    • #74862
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ważne jest, aby czujnik był odpowiednio zaizolowany w miejscu pomiaru. Idealnie byłoby, gdyby był umieszczony w mufie pomiarowej.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74861
      marx
      Uczestnik

      Ustawienia serwisowe mieszacza 1:
      Obsługa mieszacza: Włączona podłogówka
      Wybór termostatu: Wyłączony
      MIN temp: 20stC
      MAX temp: 47stC
      Czas otwarcia zaworu: 120s
      Wyłącznie pompy od termostatu: NIE
      Nieczułość mieszacza: 2stC

      Ustawienia mieszacza1:
      Temperatura zadana: 37stC
      Obniżenie od termostatu: 1stC

      Czujnik za pompą przyczepiony taśmą izolacyjną.

    • #74860
      Patrol
      Uczestnik

      nieczułość bym zmniejszył na max 1C (u siebie dałem 0,7C)
      sama taśma izolacyjna to kiepska izolacja – odizoluj sondę od otoczenia (otuliną do rur albo wełną itp) dla poprawy styku możesz tez dać cienką warstwę pasty termoprzew.

    • #74859
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterownik nie widzi czy urządzenie zostało podpięte pod dane wyjście (oprócz czujników i komunikacji pomiędzy modułami). Nie będzie problemu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.