Wyłączenie pompy zaworu od termostatu czy obniżenie temperatury?

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Wyłączenie pompy zaworu od termostatu czy obniżenie temperatury?

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72518

      Jestem szczęśliwym posiadaczem nowego hit pellet 15 kW. W instrukcji przeczytałem o dwóch możliwych nastawach przy rozwarciu styków termostatu.
      1. Wyłączenie pompy zaworu mieszającego 2. Obniżenie nastawy temperatury. Niestety w instrukcji nie ma mowy o tym co kiedy zastosować. Mam starą instalację grzejnikową (większość na żeliwiakach), ok. 120m2 pow. ogrzewanej, 300l baniak z CWU. Różnica między „dniem i nocą” na termostacie to 3stopnie. Proszę o podanie „za i przeciw” obydwu możliwości, jakie nastawy zastosować w moim przypadku. Z góry dziękuję.

    • #72521
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Też posiadam stare grzejniki żeliwne. Za poradą mojego instalatora, obniżam temperaturę na mieszaczu (zaworze 3D). Mam stabilną temperaturę w pomieszczeniach, która jest wynikiem działania sterowania mieszaczem przez pogodówkę i korygowana jest dodatkowo przez obniżenia wynikające z termostatu pokojowego. W grzejnikach żeliwnych jest duży zład i przez to duża bezwładność układu. Gdyby zatrzymywać pompy, to grzejniki trzymałyby jeszcze temperaturę w pomieszczeniach, ale duża ilość wody stopniowo by traciła temperaturę, Potem jak pompa ruszy to zaleje powrót kotła dużą ilością zimnej wody, nie wiem jak da radę sobie ochrona powrotu. W każdym bądź razie ja jestem zadowolony z takiego rozwiązania. Mam stabilną temperaturę w domu a i kocioł równo pracuje.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #72520
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku dużej ilości wody w układzie optymalne jest ustawienie obniżenia od termostatu – grzejniki będą ciepłe, ale ich temperatura spadnie o wartość obniżenia (np. o 10 stopni C). Wyłączenie pompy od termostatu spowoduje wychłodzenie wody w układzie – ponowne rozgrzewanie po zadziałaniu termostatu będzie trwało dłużej, ponieważ wychładzamy cały zład wody do temperatury dużo niższej niż w przypadku obniżenia.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.