Hitpellet z projektów OZE

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Hitpellet z projektów OZE

Oglądasz 36 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72471
      volf_66
      Uczestnik

      Koledzy a zwłaszcza przedstawiciele Heiztechnik,
      dlaczego kotłów hitpellet, których tle się montuje, nie ma na oficjalnej stronie producenta

      https://heiztechnik.pl/index.php/kotly-pelletowe

      Co chwile reklamy słyszymy w radio,
      a jak człowiek wejdzie na stronę producenta, to brak kotła heiztechnik hitpellet,

      czy on jest tajny?
      czy producent się go wstydzi?

      moje pytanie jest bez podtekstów, ale nie rozumiem tego faktu.

    • #72491
      SERWIS
      Uczestnik

      Część,

      Nie wstydzimy się swoich wyrobów 🙂
      Nie jest to urządzenie z naszej stałej oferty. Jest to produkt wytwarzany na eksport.

      Możesz go obejrzeć pod tym adresem:
      https://ht-heiztechnik.ua/kotly-avtomatychni-dlia-biomasy/hit-pellet-duo
      https://heiztechnik.com.ua/peletni-kotly/hit-pellet-duo/hit-pellet-duo-25-detail

      Pozdrawiam

    • #72490
      Daniel Szegda
      Uczestnik

      Mam zamontowany kocioł hitpellet 15kw, w ramach projektu z miasta/gminy.
      Tzn. że to nie do końca wersja eksportowa?

    • #72489
      volf_66
      Uczestnik

      Koledzy przy gruntownym czyszczeniu kotła zauważyłem, ze płyta – rozbijacz płomienia jest odkształcony (wybulony, taki guz jak pół jabłka)

      zrobiłem zdjęcia złożyłem w gminie  (bo to z programu OZE), po jakimś czasie mam odpowiedz firmy co wykonywała OZE że jest to element eksploatacyjny i nie podlega wymianie, a odkształcenie jest spowodowane złym ustawieniem spalania. Ze mogą mi zamówić ta płytę ale na mój koszt. Wysłali mi kpie protokołu przyjęcia kotłowni i ze zostałem przeszkolony z obsługi kotła.

      Odpisałem im, ze kocioł ustawiał serwis, pellet był mój znanej firmy posiadający wszystkie atesty, proces spalania ustawił serwis, od początku pale tym samym pelletem, na co posiadam faktury, nie zmieniałem żadnych ustawień. Pytałem innych znajomych co tez maja te kotły, ale  u nich nie ma odkształceń rozbijacza.

      czekam na druga odpowiedz,

      co sądzicie o sprawie,

       

    • #72488
      SERWIS
      Uczestnik

      podeślij proszę zdjęcia tego elementu

    • #72487
      volf_66
      Uczestnik

      Witam,

      proszę o radę, mam dom o powierzchni ogrzewanej około 180m2, dom w tym roku ociepliłem styropian 15cm grafit współczynnik 0,032, poza tym, ściana  od zew. pustak max 19cm, pustka 4 cm cegła pełna 12 cm, strop docieplony wełna 25 cm (0,035) plus folia aluminiowa,

      teraz chodzi mi o zużycie pelletu, oraz ilość rozpaleń, kocioł grzeje również cwu 300l, mam stara instalacje grzejniki purmo i dawne panelowe (nie mam podłogówki)

      na zaworze  1 mam ustawione albo 35 albo 40 stopni, i sterownik od 7,00-16,00 obniża mi temperaturę, w tygodniu o 5 stopni,

      na tydzień idzie mi 12-14 worków pelletu (pellet z firmy dankros) ,

      dzięki za wszelkie sugestie i uwagi

    • #72486
      volf_66
      Uczestnik

      Gmina mi wymieniła płytę na nową,

    • #72485
      Patrol
      Uczestnik

      Witam,

      te 12-14 worków to przy jakich temperaturach zewnętrznych liczysz i ile osób korzysta z cwu? ilości rozpaleń nie podałeś; wrzuć przy okazji nastawy sterownika

    • #72484
      volf_66
      Uczestnik

      temp. w nocy do -7 w dzień w okolicy zera, a co cwu to 5 osób dorosłych i 2 dzieci,

    • #72483
      Patrol
      Uczestnik

      za wiele nie zwojujesz nastawami, ale jak podasz obecne ustawienia i ilość rozpaleń na dobę to można będzie coś pokombinować; weź też pod uwagę, że jakość pelletu bardzo spadła (tym samym kaloryczność), za to ceny odwrotnie – poszybowały w górę…

    • #72482
      volf_66
      Uczestnik

      panowie dzisiaj wyskoczył mi pierwszy raz błąd „Lista błędów  Przekr. progu. awar. kotła Przegrzanie STB”

      wyczyściłem palnik, skasowałem błąd i włączyłem ponownie kocioł, który obecnie pracuje normalnie. Obecnie temperatura powyżej zera okolu 5 w nocy i do 10 w dzień, mam ustawiona temperaturę na zaworze nr 1 35 stopni, poza tym w ciągu dnia zmieniam cwu na lato. Błąd wyskoczył w nocy gdy normalnie pracował na ustawieniu cwu zima.

      czy to normalny błąd, który się zdarza, czy coś poważniejszego?

       

      pozdrawiam

    • #72481
      Patrol
      Uczestnik

      masz moduł wifi, żeby podejrzeć parametry pracy? Z opisu wynika, że kocioł przekroczył max dopuszczalną temp. – zajrzyj w historię alarmów czy były jakieś zdarzenia poprzedzające przegrzanie, np. chwilowe wyłączenie zasilania /ogólnie  zbyt duża moc w stosunku do zapotrzebowania i nagłada zmiana stanu pracy

    • #72480
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Czy nie jest czasem do kotła podłączony termostat pokojowy, który wyłącza pompę w przypadku, gdy jest na nim osiągnięta temperatura zadana – nagłe wyłączenie pompy w przypadku, gdy kocioł pracuje na dużej mocy może spowodować taki wzrost temperatury kotła.

    • #72479
      volf_66
      Uczestnik

      Termostat pokojowy jest podłączony, ale po przemyśleniu i przedyskutowaniu sytuacji z kolega instalatorem chyba znalazłem przyczynę,

      1) zmieniłem pellet od innego dostawcy, pali się bardzo dobrze, podniosłem mu kaloryczność do 5,

      2) obniżyłem temperaturę na kotle z 70 na 65, bo zauważyłem ze jak kocioł osiągnie zadane 70 stopni to przy czyszczeniu i wygaszaniu temperatura wzrasta nawet 15 stopni zwłaszcza jak jest w miarę ciepło na zewnątrz.

      po tych zabiegach nie ma tego błędu.

    • #72478
      volf_66
      Uczestnik

      Panowie czy sterownik kotła HT Tronic 900 ma funkcję ochrony pomp przed zastaniem???

    • #72477
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Sterownik HT 900 ma funkcję ochrony pomp przed zastaniem. W przypadku, gdy kocioł jest wyłączony (włączona wtyczka do gniazdka i przełącznik na sterowniku załączony – wyświetlacz świeci) każda z pomp ma swój odrębny zegar i co 2 tygodnie załącza się na 15 sekund.

    • #72476
      Daniel Szegda
      Uczestnik

      Witam

      mam kocioł hitpellet 15kw z projektu gminnego, 2 sezony działa bardzo dobrze (tylko sterownik pokojowy musiałem dokupić bo w projekcie nie ujęto tego). W obecnym czasie cyrku z ceną pelletu, znalazłem ciekawa ofertę pelletu mieszanego, tyle tylko że 8mm. Niby wedle tabliczki kocioł ma palić i 6 i 8 mm, choć zalecany jest 6mm. Palił ktoś może pelletem 8mm? Nie ma problemów ze ślimakiem lub rozpalaniem?

    • #72475
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Ważne jest, aby zrobić przeważenie wydajności na nowym pellecie. Można spalać zarówno 6 jak i 8 mm – 6 mm jest drobniejszy i w małym palniku lepiej się spala.

      Grubszy pellet trochę dłużej się spala – możliwe, że trzeba będzie delikatnie skorygować nadmuch na mocy maksymalnej.

    • #72474
      Daniel Szegda
      Uczestnik

      Przeważenie jest raczej oczywiste.

      Natomiast zmiana nadmuchu dla pelletu 8mm ma być na plus czy na minus? Obecnie jest to bodajże 28%

    • #72473
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Po wejściu palnika w moc maksymalną trzeba ocenić długość płomienia – płomień na mocy maksymalnej powinien sięgać delikatnie tylnej ściany. W przypadku gdy jest za krótki zmniejszamy nadmuch, a jak za długi i zawija się na ścianie to zwiększamy delikatnie nadmuch.

    • #79200
      ZBIGNIEW SMUTEK
      Uczestnik

      Witam, c<span style=”color: #2d2d2d; font-family: Verdana, 'Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 11px;”>zy taki montaż obudowy palnika prze Heiztechnik jest prawidłowy?</span>

      Dolna część palnika, gdzie spalany jest pellet prawie nie ma szczeliny przez którą powinno przepływać powietrze chłodzące palnik. Na foto widać że górna szczelina nad palnikiem ma bardzo duży prześwit. Czy taka sytuacja nie spowoduje przepalenia palnika?
      Załączniki:
    • #79202
      ZBIGNIEW SMUTEK
      Uczestnik

      To jest zdjęcie o którym pisałem poprzednio.

      Załączniki:
    • #79645
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Szczelina pod paleniskiem jest mniejsza na jednej płaszczyźnie w celu przekierowania powietrza w odpowiednie strefy palnika. Powietrze cały czas chłodzi te elementy o ile otwory są drożne więc nie ma szans na spalenie paleniska.

    • #79773
      volf_66
      Uczestnik

      witam czy
      <h2 style=”line-height: 1.3; font-size: 18px; color: #222222; font-family: 'Open Sans’, sans-serif;”>ZAPALARKA GRZAŁKA DO PALNIKA NA PELLET KIPI 200W</h2>
      może być stosowana zamiennie do naszych kotłów, hitpellet 20kW, oryginalna była i jest Backer, pierwsza pracowała ponad 2 lata, na wiosne mi wymienił serwis na becker, wczoraj przestała działać, po pół roku, becker coraz droższe 209, zł + kw,  zamienniki 150-180zł, czy jest sens płacić jeżeli mi oryginał po wymianie przez serwis działała 6 miesięcy,

      teraz serwisant mówi ze to nie podlega gwarancji i mam sam sobie kupić

       

    • #79782
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Jeżeli zapalarka ma takie same wymiary to możesz zamontować zamiennik. Warto pamiętać że zapalarka jest dość delikatna – trzeba uważać aby nie uszkodzić jej przy montażu (uderzenia itp).

    • #80008
      volf_66
      Uczestnik

      Koledzy potrzebuje porównać jak wygląda u Was,

      kocioł mam od sierpnia 2019 r. i cały czas grzeję wodę i ogrzewam budynek (na okrągło),

      dom  150 m2 pow. użytkowej, budowany w 1990 roku, w 2021 r. dociepliłem budynek styropianem gr. 15 cm grafitowym, teraz współczynnik dla ścian mam 0,17 (norma mówi 0,2)

      okna plastikowe pewni1 współ. 1,5 (norma 0,9)

      w domu mieszka 5 dorosłych osób i 2 dzieci 2 i 8 lat,

      na dzień dzisiejszy 09.01.2023 r. mam 12847 rozpaleń i wytworzoną energie 114697kWh,

       

      jak wygląda to u Was,

      będę wdzięczny za dane, wspólnie porównamy, pozdrawiam

      • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 rok, 3 miesiące temu przez volf_66.
      • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 rok, 3 miesiące temu przez volf_66.
    • #80013
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Koledzy potrzebuje porównać jak wygląda u Was,

      kocioł mam od sierpnia 2019 r. i cały czas grzeję wodę i ogrzewam budynek (na okrągło),

      dom  150 m2 pow. użytkowej, budowany w 1990 roku, w 2021 r. dociepliłem budynek styropianem gr. 15 cm grafitowym, teraz współczynnik dla ścian mam 0,17 (norma mówi 0,2)

      okna plastikowe pewni1 współ. 1,5 (norma 0,9)

      w domu mieszka 5 dorosłych osób i 2 dzieci 2 i 8 lat,

      na dzień dzisiejszy 09.01.2023 r. mam 12847 rozpaleń i wytworzoną energie 114697kWh,

       

      jak wygląda to u Was,

      będę wdzięczny za dane, wspólnie porównamy, pozdrawiam

      • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 rok, 3 miesiące temu przez volf_66.
      • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 rok, 3 miesiące temu przez volf_66.

      Cześć,

      Ciężko będzie porównać dane z różnych budynków.

      U mnie, dom zamieszkany w 2016, przy podobnym metraży i ociepleniu 10 cm grafitu i na stropie 20 – 25 cm wełny wychodzi jakieś 15k kWh energii cieplnej na sezon. Z tym, że mam dość duże straty na kominie, klasie pieca, rzadkim czyszczeniu, kaloryczności paliwa, przewymiarowane piecu itp. Obstawiam, że rzeczywiste zapotrzebowanie to około 12k kWh.

      Ilość rozpaleń to około 10 -13 na dobę. Grzalka wytrzymała jakieś 12k rozpaleń. Około 4 lata.

      Zużycie paliwa to 10 – 30 kg/dobę.

       

    • #80026
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      U mnie to tak wygląda

      Rozpaleń: 12483

      Spalone paliwo: 15580 kg co daje około 71k do 81k kWh energii cieplnej. Piec odpalony w 2016 i dom 150m2

       

    • #80037
      volf_66
      Uczestnik

       

      Dzięki za Twoje dane, no u mnie wygląda to dość słabo, skoro ty użytkujesz kocioł od 2016 r. i masz tyle rozpaleń co ja od 2019 r. od sierpnia,

      to mi nie daje spokoju,  dlaczego taka rozbieżność, oceniam, ze około 6 ton pelletu idzie mi na rok.

      Ogrzewasz dom i grzejesz cwu 12 miesięcy??

      Ile osób mieszka w domu??

    • #80038
      volf_66
      Uczestnik

      Ile energii wytworzył Twój kocioł?

      wygląda ze średnio rocznie zużywasz około 2,6 tony pelletu?? (1580kg:6 Lat)= 2600kg/rok

      wynik fantastyczny, na pewno realny??

      znajomy ma dom nowo wybudowany, gdzie wszystko jest robione jak należy dzisiaj, aby było oszczędnie, metraż około 200m2 i zużywa średnio 3 tony.

    • #80041
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      Wynik jest prawdziwy ale nie pokazuje realiów.

      Realnie potrzebuje około 3 do 3.5t/rok na CO i CWU.

      Co roku kupuje 3 tony i nigdy mi się nie zdarzyło abym musiał dokupić paliwa w sezonie.

      Jak uzyskałem taki wynik?

      Jeden rok grzałek CWU tylko prądem. To odcina mi z 500 kg.

      Kilka sezonów zaczynałem grzać nawet w listopadzie a w okresach przejściowych używałem kominka.

      Sezon 2021/2022 miałem awarie ogrzewania i dość dużo grzałek kominkiem.

      Mam co najmniej 3 sezony co grzałek tylko piecem i tu mieściłem się w 3t/sezon grzewczy.

      Piec mam 15kW ale ustawiłem mu moc maksymalna na 10 kW. Używam pogodowymi, termostatu pokojowego oraz termostatów na kaloryferach.

      W sypialniach trzymam około 19 stopni.

      Piec korzysta z krzywej grzewczej 0.7 i przesunięcia +4 oraz ograniczenia max temperatury co na 45 stopni. Termostat pokojowy obniża temperaturę w układzie co o 4 stopnie. Do tego mam obniżenie nocne temperatury co o 1 stopień.

      Korzystam z trybu automatycznego więc jak na zewnątrz jest powyżej 14 stopni to piec przechodzi w tryb lato.

      No i ogrzewanie działa w trybie ciągłym więc mogę trzymać w układzie niższe temperatury.

    • #80440
      volf_66
      Uczestnik

      Witam ponownie,

      pytanie do Serwisu,

      w ubiegłym roku przestała mi działać grzałka w kotle  Hitpellet 20kW, zgłosiłem do gminy serwisant miejscowy powiedział mi ze ma problem z firma wykonawczą i ze mi grzałki nie wymieni bo mu nikt za to nie zapłaci, aby było ciepło sam kopiłem oryginalną grzałkę beckera 200W wymieniłem. Do dzisiaj działa bez problemu, gmina w końcu uporała się z wykonawca i instalator z gminy był u mnie wczoraj i pod moja nie obecność chciał wymienić grzałkę, ale stwierdził ze obecna jest ok i zostawił mi grzałkę jakiejś innej firmy 150W,

      moje pytanie do serwisu, czy ta grzałka będzie działała bez problemu skoro jest o 50W słabsza?? czy serwisant powinien mi zostawić 200W,

       

      pozdrawiam

    • #80447
      volf_66
      Uczestnik

      Witam,

      proszę serwis o odpowiedz,

    • #81513
      volf_66
      Uczestnik

      Witam,

      zauważyłem na wyświetlaczu sterownika kłódkę, raczej jej wcześniej nie było, chyba że jej nie zauważyłem,

      co ona oznacza? widać na zdjęciu

      Załączniki:
    • #81954
      volf_66
      Uczestnik

      Panie i Panowie czy ktoś się podzieli ustawieniami swojego kotła i swoimi uwagami sugestiami, mam kocioł HitPellet 20 kW,  moc maksymalna  kotła jest ustawiona na 15,5 kW, temp. zaworu 1 grzejnikowego 40 stopni, histereza 15,

      obecnie robię analizę zszycia pelletu, za jakiś czas pokażę, bo ciągle uważam ze za dużo kocioł zużywa mi pelletu. Budynek z 1990 roku, od 2 lat ocieplony styropianem grafitowym 15 cm, współczynnik przenikania wyliczyłem 0,16, strop ocieplony ekran foliowy aluminiowy i 25 cm wełny mineralnej, 0,036, stolarka okienna i drzwiowa stara PCV pewnie 2 lub 3 współczynnik przenikania (obecnie norma 0,9), posadzki na gruncie nieocieplone. Zimy są jakie są, mieszkam w Bieszczadach i wychodzi na to ze zużywam około 6 ton pelletu na rok do grzania i cwu. Powierzchnia ogrzewana 205m2, 5 osób dorosłych i dwoje małych dzieci.

      Prosiłem znajomego instalatora aby sprawdził czy wszystko jest ok, powiedział ze raczej tak.   9 lutego zacząłem robić testy i pomiary.

      Analiza

      z tego co widać pierwszego dnia było 20 rozpaleń, później po zmianach prawie 50% mniej, będę prowadzić obserwacje czy te 20 rozpaleń na początku to była wcześniej norma (wrócę do tamtych ustawień przy podobnej temp)  bo jak tak to może tłumaczyć większe zużycie.

      Myślę o montażu pompy ciepła, ale muszę wiedzieć ile potrzebuje faktycznie opału (czy pompa się sprawdzi ekonomicznie) , bo znajomy co montuje pompy mówi mi, ze przy takim ociepleniu to za dużo zużywa pelletu ma swoje przeliczniki.

      proszę o wasze uwagi i sugestie.

      • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 miesiące, 1 tydzień temu przez volf_66.
      • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 miesiące, 1 tydzień temu przez volf_66.
      Załączniki:
    • #81958
      Patrol
      Uczestnik

      <p style=”text-align: left;”>Orientacyjnie to możesz sprawdzić na https://cieplo.app/
      Te 40C na grzejniki to przy jakiej temp.zewn.? Jak przy 6 tonach pelletu rocznie bez żadnych inwestycji przejdziesz na pompę ciepła to można na szybko założyć dodatkowe 8000kWh/rok za energię elektr.</p>

      • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 miesiące, 1 tydzień temu przez Patrol.
    • #81971
      volf_66
      Uczestnik

      40 stopni jest cały czas, zima jest jaka jest, mieszkam w Bieszczadach, było kilka dni po -18, a poza tym różnie, to nie takie zimy jak kiedyś,

Oglądasz 36 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.