SALUS 091FLRFv3

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem SALUS 091FLRFv3

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72229
      iNsx
      Uczestnik

      Witajcie kocioł Hz daspel green 17Kw regular kotła ecoMax850P2-H ogrzewanie podłogowe+bojler gorąca woda + grzejniki. Zakupiłem termostat firmy Salus model 091FLRFV2 czy byłby ktoś w stanie powiedzieć w jaki sposób prawidłowo podłączyć termostat do regulatora tak aby śmigało to prawidłowo????

    • #72238
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć, 
      Na stronie 26 instrukcji jest schemat sterownika. 
      https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/ARCHIWUM/ecoMAX%20850P2-H_TOUCH_DTR_wydanie_1.0.pdf

      Podłącz pod wejscie:
      – TB jeżeli chcesz wyłączać piec
      – TM jeżeli chcesz sterować mieszaczem
      Styk 29 jest wspólny dla obu opcji i jest to com
      A, jeżeli dobrze pamiętam należy wybrać podłączenie normalnie otwarte. Schemat powinien być w instrukcji termostatu. 

      Opcja druga (wejście TM) jest zalecana gdyż masz podłogówkę i lepiej obniżać temperaturę w układzie niż całkowicie wyłączyć ogrzewanie. 

    • #72237
      iNsx
      Uczestnik

      Niestety nie posiadam elektronicznego mieszacza tylko ręczny, nie wiem dlaczego ale po osiągnięciu żądanej temperatury na urządzeniu Salus kocioł dalej pracuje no gdyby nigdy nic no i wszystkie pompki dalej kręcą przez co nabijają większą temperaturę w pomieszczeniach, coś czuję że wyrzuciłem pieniądze w błoto skoro ten termostat niczym nie steruje

    • #72236
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Niestety nie posiadam elektronicznego mieszacza tylko ręczny, nie wiem dlaczego ale po osiągnięciu żądanej temperatury na urządzeniu Salus kocioł dalej pracuje no gdyby nigdy nic no i wszystkie pompki dalej kręcą przez co nabijają większą temperaturę w pomieszczeniach, coś czuję że wyrzuciłem pieniądze w błoto skoro ten termostat niczym nie steruje

      Cześć
      Sprawdź jak to masz podpięte.
      Nawet jak nie masz siłownika mieszacza to masz pompę CO podpiętą pod wyjście mieszacza 1 i powinno się dać ją wyłączyć od termostatu.
      Może masz włączone obniżenie od termostatu co u ciebie nie zadziała.

      Otwórz sterownik i sprawdź pod, które styki masz podpięty termostat.
      A, i gdzieś w dokumentacji jest informacja jak aktywować termostat.

    • #72235
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Ja mam zainstalowanego Auratona od 4 lat i wszystko śmiga. Sprawdź podłączenia do regulatora kotła i ustawienia zgodnie z instrukcją.
      Jeśli nie masz siłownika mieszacza, to pozostaje albo zatrzymać pompę albo wygasić kocioł (choć ta druga opcja chyba nie jest zalecana / dostępna we wszystkich regulatorach kotłów).
      W podanej przez kolegę Mateusza dokumentacji – schemat podłączeń pkt. 12.6   – do regulacji kotła przez termostat podłączenia do zacisków 28 i 29. Natomiast o ustawieniach przeczytasz w pkt. 12.12

      Pozdrawiam
      Markus

    • #72234
      iNsx
      Uczestnik

      Po włączeniu opcji z pompą odcina tylko pompę od grzejników a podłogowa dalej się grzeje a grzejniki zimne 

    • #72233
      Markus
      Uczestnik

      Nie wiem jaki masz schemat instalacji (skąd brana jest woda na podłogę czy za zaworem mieszającym  czy przed), ale chyba powinieneś zainwestować w siłownik mieszacza i zmienić ustawienia reakcji na sygnał termostatu z wyłączenia pompy na obniżenie temperatury mieszacza. Mam tak u siebie, że po uzyskaniu zadanej temperatury w pomieszczeniu , obniżana jest temperatura czynnika grzewczego.
      Trochę trzeba poeksperymentować o ile stopni, ale to wszystko zależy od danej instalacji i specyfiki domu.

    • #72232
      iNsx
      Uczestnik
    • #72231
      Markus
      Uczestnik

       Witaj

      Nie do końca mogę ze zdjęć odtworzyć schemat instalacji. Ale tak pokrótce, myślę że tak to wygląda:

      Pompyzozn.jpg
       
      Na zdjęciu zaznaczyłem pompy.
      Pompa 1 i Pompa 2 posiadają przed nimi zawory 3D termostatyczne – wiec zakładam, że to są chyba na podłogówkę
      Pompa 3 idzie chyba na grzejniki
      Pompa 4 na CWU

      zawr4Dzoznacz.jpg
      Drugie zdjęcie to  zawór 4D bez siłownika:
      rura 1  – zakładam że to gorąca woda z kotła
      rura  2  – to powrót do kotła
      rura 3  – to powrót z instalacji
      rura 4  – to ciepła woda idąca na te 4 pompy opisane wyżej.

      I teraz takie przemyślenia:
       – pompa 4 jeśli idzie na CWU, to powinna pójść  bezpośrednio z kotła, a nie przez zawór 4D, który schładza wodę.
      –  zwór 4D  został tam zainstalowany w celu ?
          i tu jest pytanie czy ma ograniczać temperaturę wody na instalację (CO  grzejnikową i podłogową),
           czy też ma być to ochrona powrotu,
           Dwóch funkcji na raz nie udźwignie a dodatkowo jest bez żadnego siłownika, więc nastawy są stałe.
       – i kolejne pytanie: jak pompy są podłączone do zasilania w regulatorze kotła, bo termostat jak pisałeś odłączył pompę na grzejniki a podłogówka dalej chodziła. 
       
      Jak coś źle opisałem to opisz

      Pozdrawiam
      Markus
       

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.