Strona główna › Forum › Kotły z podajnikiem › HT EKO DUO w tyrbie ręcznym – problem z wysoką tem
- Ten temat ma 4 odpowiedzi, 2 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 13 lat, 5 miesięcy temu przez zbuku.
-
AutorWpisy
-
-
19 czerwca 2011 o 01:25 #77928zbukuUczestnik
Witam
Sezon grzewczy się zakończył więc pieca używam tylko do przygotowania CWU u pochmurne dni, gdyż zasadniczo solary pełnią tą funkcję. W związku z powyższym palę drewnem na ruszcie. Piec pracuje w trybie ręcznym z ustawieniami:
– temp. CWU 60C
– tryb LATO
– zawór Wył
– temp. CO MAX 85CNiestety czasem wrzucę za dużo drewna lub pojawi się słońce i temperatura pieca potrafi przekroczyć 90C, wówczas ręcznie włączam pompę CO aby ostudzić piec.
Dlaczego sterownik sam tego nie robi skoro w instrukcji pisze za temperatura CO MAX +2C załącza pompę CO. (w moim przypadku 85+2)
Proszę o wyjaśnienie tej kwestii.
Co prawda nie wiem co się dzieje powyżej 92C gdyż boję się czekać na reakcję sterownika która może nie nastąpi.
-
19 czerwca 2011 o 21:50 #77933zbukuUczestnik
Mam kolejną zagwozdkę.
Dlaczego w trybie ręcznym pracy kotła, dmuchawa się nie wyłącza, pomimo że temperatura spada poniżej parametru CO MIN które w moim przypadku wynosi ona 45C.
-
20 czerwca 2011 o 12:23 #77932SERWISUczestnik
Cześć Zbuku!
Proponuję, abyś zrobił inaczej.
Jeżeli chcesz palić drewnem to nie rób tego w trybie ręcznym. W MENU PODAJNIK wyłącz działanie podajnika i używaj kotła w sposób automatyczny, czyli poprzez naciśnięcie przycisku START.
Podczas palenia na ruszcie należy przymknąć przysłonę dmuchawy na około jedno centymetrową szczelinę (kocioł nie będzie się tak mocno wzbudzał).
Co do przejścia kotła w tryb awaryjny to termostat awaryjny załącza się przy temperaturze 94 0C.
Ponadto od jakiegoś czasu kocioł posiada program, w którym po przekroczeniu temperatury maksymalnej tez powinien zacząć schładzanie, ale z tego co kojarzę to robi to podczas trybu praca a nie w trybie ręcznym.
Podobna historia jest z dmuchawą. Program wyłączania jej przy wygaszaniu nie działa w trybie ręcznym tylko w trybie praca po wystąpieniu jednego warunku, kocioł musiał chociaż raz osiągnąć temperaturę zadaną lub minął czas dwóch godzin od rozpalenia.
Co do szczegółów to skontaktuję się z programistami i odpiszę wiążąco.Pozdrawiam
-
20 czerwca 2011 o 17:41 #77931zbukuUczestnik
Powiem szczerze ze w momencie jak napiłem o dmuchawie to też wpadłem na pomysł wyłączenia podajnika i pracy w automacie, ale cóż jak napisałem to nie będę wymazywał może komuś się przyda.
Wydaje mi się że powinien być brany pod uwagę parametr CO MIN skoro i tak tryb ręczy tak do końca nim nie jest wyłączając dmuchawę po osiągnięciu parametru CO MAX, może jest to jakaś sugestia do modernizacji systemu 🙂
Ale nic dzisiaj znowu będzie szkolenie rodziców obsługi pieca 🙂
Bo rozumiem że w przypadku wyłączenia podajnika,zaworu oraz w ustawieniu CWU w tryb lato, piec na automacie wyłączy się po spadku temperatury i nie trzeba będzie latać wyłączać dmuchawy a pompy CO włączą się tylko awaryjnie.
-
17 lipca 2011 o 00:27 #77930zbukuUczestnik
Po przejściu na automat z wyłączeniem podajnika i zaworu, piec pracuje tak jak bym tego oczekiwał.
Dodam jeszcze że zadziwia mnie wydajność pieca, do podgrzania 300 l. (50oC) wody wystarczą dwie sztaby drewna, Brawo!!
-
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.