HT ONE na jakiej mocy powinien pracować.

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem HT ONE na jakiej mocy powinien pracować.

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #71839
   krzysiek808
   Uczestnik

   Z badań wynika, że kocioł 11KW ma niemal 12KW mocy pomimo zdławienia przez oprogramowanie do 11KW, zgadza się?

   Fabrycznie w sterowniku jak pamiętam była nastawa 9.9KW – dlaczego nie 11 tak jak jest na etykiecie kotła? Czy to dlatego że ten 1 gratisowy KW trzeba zbić do tych 11 żeby jakieś tam wymaga testowe spełniał?

   Odpaliłem wystudzona podlogowke i dałem moc na maxa – po godzinie pracy na 11KW temperatura spalin zaraz na wyjściu z kotła 90 stopni.

   Zjechałem na minimum – bodajże 7.7KW i po 30min pracy spaliny tylko 70 stopni.

    

   I teraz nasuwa się pytanie: czy jeśli tylko nie ma potrzeby to lepiej żeby ten model kotła ustawić na jak najniższa moc?

   Załączniki:
  • #71841
   SERWIS
   Uczestnik

   Poniekąd masz rację.

   Standardowo moc maksymalna ustawiona jest nieco poniżej nominalnej, gdyż nie zawsze jest ona potrzebna aż tak wysoka, natomiast kocioł nie ma wtedy tendencji do przegrzewania się. Jeśli komuś brakuje mocy, to może sobie ją zwiększyć.

   Ustawiając moc maksymalną na niższą, powodujemy ze kocioł wolniej się rozgrzewa, pracuje dłużej i rzadziej się załącza.

   Co do efektywności kotła, to na nią składa się efektywność spalania i wymiany ciepła. Idąc tym tropem, im mamy niższą temperaturę spalin, tym wymiana jest lepsza, jednak za obniżeniem mocy paleniska może iść spadek skuteczności spalania, co może się przełożyć na fakt, ze jednak przy niższej mocy, a co za tym idzie niższej temperaturze spalin sprawność wcale nie musi być lepsza. Widać to zresztą na wynikach.

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.