Sterownik HT-Tronic 500

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Sterownik HT-Tronic 500

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #78766
      omen1975
      Uczestnik

      Dzień Dobry

      Mam 2 pytania dotyczące sterownika HT-Tronic 500 w kotle Q Eko Duo 25kW

      1. Chciał bym zainstalować w pokoju dodatkowy panel sterujący kotła. Kupiłem w tym celu drugi sterownik ale obydwa mają różne wersje oprogramowania. Pytanie czy mogę zwyczajnie podpiąć do działającego sterownika ten „nowy” panel ??? Jeśli tak, to które ustawienia staną się aktualnymi ? – te ze sterownika 1 (tego działającego) czy też z tego podłączonego dodatkowo ? Czy kabel łączeniowy musi być ekranowany ?

      sterownik1:  wersja regulatora 1.46H, wersja pulpitu 1.26H

      sterownik2: wersja regulatora 1.34, wersja pulpitu 1.18

       

      2. Wg dokumentacji sterownika istnieje możliwość regulacji dmuchawy w zakresie 0-24. W rzeczywistości w obydwu sterownikach zakres ten wynosi jedynie 0-5. Jest to w zupełności wystarczające do uzyskania mocy nominalnej kotła przy paleniu ekogroszkiem. Niestety nadeszły trudne czasy, ceny ekogroszku wiadomo jakie są a i zakup graniczy z cudem. Nastawiam się na to, że przynajmniej przez część sezonu grzewczego będę zmuszony palić drewnem ponieważ na ekogroszek zwyczajnie mnie nie stać. W tej sytuacji skala regulacji siły nadmuchu jest zdecydowanie za mała. Podczas testów posiłkowałem się otwieraniem dolnych dżwiczek popielnika ale wolał bym tego unikać w przyszłości. Moje pytanie jest więc takie w jaki sposób zwiększyć programowo możliwość regulacji obrotów dmuchawy ???

       

      • Ten temat został zmodyfikowany 1 rok, 8 miesięcy temu przez omen1975.
    • #78768
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Pulpit zawsze musi być sparowany programowo z płytą główną. Podłączenie panelu z niekompatybilną wersją oprogramowania może skutkować nawet całkowitym brakiem działania. Soft pulpitu musi być zawsze dopasowany do softu płyty głównej.

      W serwisie jest parametr COD DM  i ustawiamy strzałką do góry kod 123 – pojawi się okno do ustawienia większych obrotów.

      Uwaga: Nadmuch do spalania na palniku nie może być wyższy niż 5, aby nie spalić palnika.

    • #78769
      omen1975
      Uczestnik

      Dziękuję za szybką odpowiedź.

      Jeśli chodzi o pytanie 1 to rozumiem, że obydwa sterowniki muszą miec tą samą wersję softu. Czy jesteście w stanie wymienić to oprogramowanie czy muszę kontaktowac się z producentem sterowników (Forster) ?

      Drugi problem udało się rozwiązać, przy czym warto dodać również dla wiadomości innych uzytkowników, że submenu „COD DM” jest widoczne tylko po wcześniejszym ustawieniu wyłączenia regulacji obrotów dmuchawy. Najpierw w menu serwisowym wyłącza się regulację obrotów dmuchawy, potem w tym samym menu pojawia się dopiero funkcja COD DM w której ustawia się żądane obroty a nastepnie należy przywrócić mozliwośc regulacji obrotów z poprzedniego menu i ustawiś sobie parametr obrotów w zakresie 0d zera do wartości ustalonej w COD DM.

      Tak, jak napisałem wczesniej wartość 5 jest w zupełności wystarczająca przy paleniu ekogroszkiem ale przy paleniu samym drewnem (bez udziału podajnika i palnika) 5 to za mało.

       

      • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 rok, 8 miesięcy temu przez omen1975.
    • #78774
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Funkcja zależy od wersji sterownika. W nowszej wersji jest trochę inaczej.

      Warto skontaktować się z producentem sterownika, ponieważ zmiana softu w starszym sterowniku może zakończyć się jakimś niepożądanym problemem.

       

      Paląc na ruszcie warto rozpalać paliwo tylko z jednej strony wtedy pali się ono stopniowo i w miarę czysto przy udziale małej ilości powietrza. Rozpalając cały wsad uzyskujemy dużą moc jednakże wtedy trzeba dostarczyć dużo powietrza do spalania (stąd te zbyt niskie obroty).

    • #78789
      omen1975
      Uczestnik

      Dziękuje za cenne sugestie.

      Wszystko jasne. Pozdrawiam.

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Temat ‘Sterownik HT-Tronic 500’ jest zamknięty na nowe odpowiedzi.