Heiztechnik - Producent kotłów

Hitpellet 20KW jak najkorzystniej go ustawić i palić

8 miesiąc 2 tygodni temu #12346 przez Szofer33
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Witam.
Mam pytanie do użytkowników kotłów paletowych o sposób palenia i utrzymywania ciepła w domu, który nie jest zamieszkały.
Mam dom w którym nie mieszkam chwilowo bo wyjechałem. Zamontowałem kocioł hitpellet ze sterowaniem Internetowym HT Connect oraz
HT Rooms jako pokojówka. Dom ma tylko grzejniki bez podłogówki itd.
Chcę aby w domu nie spadała za bardzo temperatura (poniżej 15C) w zimie bo jest umeblowany itd i mam pytanie, jak najkorzystniej ustawić taki kocioł i obrać
sposób palenia w nim aby dom przetrzymał zimę i mnie nie zrujnował ilością spalonego pelletu?
Czy ustawić go na tryb "zima" i zadać minimalną temperaturę na Roomsie 15C i niech sobie tak śmiga, czy lepiej może nagrzać raz na kilka dni dom do 20-23 C i tak cykle powtarzać??
Ma ktoś taki przypadek i jaki sposób palenia w takim domu jest korzystniejszy?
Proszę o poradę doświadczonych kolegów z forum.
Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 miesiąc 2 tygodni temu #12347 przez Markus
Treść
Witam
Z mojego doświadczenia wynika że utrzymywanie stałej temperatury jest najbardziej ekonomiczne.
Pozdrawiam
Markus

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

8 miesiąc 2 tygodni temu #12348 przez Szofer33
Treść
Dziękuję kolego.
Czyli ustawić stałą wybraną temperaturę i niech sobie pracuje. Ok.
Tak jak dla mnie dla nowicjusza to wydaje się, że aby piec nie wygasł bo w trybie "zima " to on się chyba nie wygasza w ogóle, potrzebuje więcej pelletu ale to tylko moje spostrzeżenia i pewnie mylne :)
Tak spróbuję kolego jak piszesz, pozdrawiam serdecznie.

8 miesiąc 2 tygodni temu #12349 przez Markus
Treść
Kocioł pelletowy rozpala się automatycznie i po uzyskaniu zadanej temperatury wygasza się. Włączy się ponownie jak jego temperatura (kotła) spadanie poniżej zadanej (wynikającej z temperatury zadanej kotła minus histereza kotła). W zależności od temperatur zewnętrznych i zapotrzebowania budynku, kocioł (przynajmniej mój) uruchamia się co dwie, trzy godziny a przy większych mrozach co 40 min. Na razie pracuje w trybie LATO i podgrzewa tylko CWU ( raz czasami dwa razy dziennie).
Mam nadzieję że Twoja instalacja jest wyposażona w zawór mieszającym 3D lub 4D z siłownikiem podłączonym do regulatora kotła. Wtedy w zależności od temperatur zewnętrznych, regulator będzie dobierał temperaturę wody jaką mieszacz będzie podawał na grzejniki.

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

8 miesiąc 2 tygodni temu #12350 przez Szofer33
Treść
Mam też u siebie zawór 3D podłączony pod regulator kotła. Muszę jednak wyciągnąć czujkę pogodową na zewnątrz bo na razie mam w kotłowni i wtedy ustawić na sterowniku sterowanie pogodowe. Założyli mi ten kocioł miesiąc temu na dotację z Gminy i stąd moje małe doświadczenie w temacie.
Teraz też mam tryb LATO i tylko grzeję CWU ale z uwagi, że mam solary to piec włączył mi się chyba ze 3 razy w jego krótkim jeszcze życiu :) Dom mam 120 m2 użytkowej i kupiłem na wstęp 2T pelletu, tylko jak wspomniałem wcześniej nie będzie mnie przez zimę i zastanawiam się czy to wystarczy na zimę by chociaż było około 13-15C w domu.

8 miesiąc 2 tygodni temu #12351 przez Markus
Treść
Tak jak pisałeś, wyciągnij czujkę pogodową na zewnątrz i ustaw sterowanie pogodowe. Wtedy regulator będzie zgodnie z wybraną krzywą pogodową i temperaturą zewnętrzną dobierał ciepłotę wody na mieszaczu 3D. Z tym, że ja mam dodatkowo zwykły termostat pokojowy, który po wykryciu uzyskania zadanej temperatury w pomieszczeniu, obniża temperaturę wody na mieszaczu (np o 2 stopnie). Natomiast Ty masz HT Rooms, który chyba koryguje krzywą grzewczą. Twoje urządzenie jest lepsze bo działa w górę i w dół, moje tylko obniża.

8 miesiąc 2 tygodni temu #12352 przez Szofer33
Treść
Mam jeszcze kolego pytanie do Ciebie jak ustawić Zawór1 w trybie pogodowym grzejnikowym bo mam tu jakieś opcje i nie rozumiem:
1) czy ustawić jakąś wartość na parametrze "Obniżenie nastawy zaworu od termostatu" (dostępny zakres: 0 – 5°C, nastawa fabryczna: 0°C) ??
2) czy ustawić "Wyłączenie pompy zaworu od termostatu - Funkcja decyduje czy w momencie osiągnięcia temperatury zadanej na termostacie pokojowym (styk rozwarty) pompa zaworu1 będzie wyłączana"??
Może wiesz co tu zrobić by było korzystnie??

8 miesiąc 2 tygodni temu - 8 miesiąc 2 tygodni temu #12353 przez Markus
Treść

Szofer33 napisał: 1) czy ustawić jakąś wartość na parametrze "Obniżenie nastawy zaworu od termostatu" (dostępny zakres: 0 – 5°C, nastawa fabryczna: 0°C) ??

To jest ta opcja, z której ja korzystam mając termostat pokojowy nie połączony systemowo z regulatorem. Pozostaw 0°C

Szofer33 napisał: 2) czy ustawić "Wyłączenie pompy zaworu od termostatu - Funkcja decyduje czy w momencie osiągnięcia temperatury zadanej na termostacie pokojowym (styk rozwarty) pompa zaworu1 będzie wyłączana"??

Ta opcja jest też związana z zewnętrznym termostatem, pozwala w momencie uzyskania zadanej temperatury w pomieszczeniu na wyłącznie pompy za mieszaczem.

Przy termostatach zewnętrznych (nie systemowych) można albo obniżać temperaturę na mieszaczu albo odłączać pompę. Ja stosuję obniżenie temperatury.

Natomiast Ty nie włączaj ani jednej ani drugiej opcji. Twoje sterowanie realizuje HT Rooms, prawdopodobnie przez korektę krzywej grzewczej (tak mi wynika z dokumentacji, chyba że Serwis1 coś więcej powie w tym temacie).

8 miesiąc 2 tygodni temu #12354 przez Szofer33
Treść
Dostałem kiedyś od Serwis1 taką oto odpowiedz przy innym temacie i nie wiem jak to rozczytać ale chyba że nie jest korzystnie wyłączac pompę od termostatu a to treść:

"W przypadku grzejników o małej pojemności wodnej wyłączenie pompy spowoduje wychłodzenie grzejników do temperatury pokojowej co nie wpływa na komfort użytkowania budynku. W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura podłogówki jest ustalana indywidualnie do obiektu i upodobań temperaturowych domowników. Zalecane jest aby obniżenie na zaworze obsługującym podłogówkę nie było większe niż kilka stopni ze względu na dużą bezwładność - zbyt duże obniżenie temperatury spowoduje wychłodzenie pomieszczenia i ponowne długie nagrzewanie."

Jak Ty to kolego widzisz, chyba tak jak pisałeś aby nie wyłączać pompy?

8 miesiąc 2 tygodni temu #12355 przez Markus
Treść
Ja nie wyłączam pompy i tak też napisałem w poprzednim poście.
W Twoim przypadku ani nie obniżaj temperatury ani nie wyłączaj pompy.
Wszystko powinien załatwić HT Rooms