Heiztechnik - Producent kotłów

Daspell GL 15kw - pomoc z nastawami

4 miesiąc 2 tygodni temu - 4 miesiąc 2 tygodni temu #13746 przez iFreakZz
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Witam
Użytkuję piec od półtorej roku, od tego czasu nic przy piecu nie grzebałem ale wydaje mi się że coś jest nie tak.

1 problem
Piec po 2 tygodniach użytkowania jest pełny popiołu ( popiół sięga do palnika, pełne wiadro 15 litrów )
Na ściankach pieca osadza się dużo popiołu.
Zauważyłem również że język płomienia nie wychodzi nawet z palnika i wypluwa niedopalone resztki pelletu
co jakiś czas muszę wyciągać mały spiek z palnika

Posiadam wkład kominowy 150mm
Termostat pokojowy ustawiony u korytarzu gdzie temperatura jest ustawiona na 23
Sterownik HTtronic 850
Pellet: Poltarex premium plus
Do ogrzania ma 120m2, dom ocieplony.

Ustawienia kotła:
Temp. zadana kotła: 70st C
Modulacja mocy:
- 100% Moc nadmuchu - 46%
- 100% Praca podajnika - 4,5
- 50% Histereza H2 - 10st C
- 50% Moc nadmuchu - 34%
- 50% Praca podajnika - 3,6s
- 30% Histereza H1 - 5st C
- 30% Moc nadmuchu - 30% - mniej nie mogę ustawić
- 30% Praca podajnika - 2,2s
- Histereza kotła - 15st C
- Min moc kotła FL - funkcja niedostępna
- Max moc kotła FL - funkcja niedostępna
Ustawienia serwisowe:
Ustawienia palnika:
Rozpalanie:
- Czas testu zapłonu - 60s
- Dawka paliwa - 60s
- Detekcja płomienia - 25%
- Nadmuch rozpalania - 40%
- Czas rozpalania - 6 min
- Nadmuch po rozpaleniu - 35%
- Czas nadmuchu po rozpaleniu - 40s
- Czas rozgrzewania - 30s
- Czas pracy z mocą minimalną - 4min

Praca:
- Tryb termostat - NIE
- Czas cyklu PRACA - 20s
- Wydajność podajnika - 8,6kg/h - pellet przeważałem
- Kaloryczność paliwa - 5kWh/kg
- Pojemność zbiornika - 175kg

Wygaszanie:
- Max czas wygaszania - 12min
- Min czas wygaszania - 3 min
- Moc przedmuchu - 85%
- Czas Przedmuchu - 40s
- Przerwa przedmuchu - 15s
- Start przedmuchu - 50%
- Stop przedmuchu - 3%

Czyszczenie:
- Czas czyszczenia rozpalanie - 85s
- Czas czyszczenia wygaszanie - 2min
- Nadmuch czyszczenia - 100%
- Praca siłownika PRACA - 85s
- Pauza siłownika PRACA - 15min
- Praca siłownika WYGASZANIE - 85s
- Pauza siłownika WYGASZANIE - 3min

Nadzór:
- Czas nadzoru - 0min
- Czas podawania - 0,5s
- Czas cyklu - 70s
- Moc nadmuchu - 30%

2 problem
Stałem przy kotle i zauważyłem że kocioł nagrzeje się do 70 stopni (później dobije do 75). Jeżeli temperatura w domu obniży się poniżej zadanej 23 stopni to piec puszcza wodę na kaloryfery i tu wydaję mi się że jest kolejny problem, jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić, mianowicie temperatura na kotle spadnie do 40 stopni po czym wyłącza się pompa i rozpala się piec. Po dobiciu do 45 znowu pompa się załącza i tak w kółko aż temperatura w pomieszczeniu dobije do 23 stopni.

Wydaje mi się że 40-45 na kaloryferach to trochę za mało bo nie są one jakoś zbyt gorące. Jeżeli jest to wskazane to co zmienić w ustawieniach żeby ta wartość wahała się miedzy 55-50 stopni?

3 problem
Zerknąłem na liczniki serwisowe i wychodzi na to że kocioł pracuję praktycznie cały czas na 100% mocy, tak ma być? Na takich nastawach jakie teraz posiada piec osiąga jakieś 8.5kW i strumień paliwa 1.7kg/h

Praca MAX- 3386h
Praca ŚRED: 524h
Praca MIN: 471h
Rozpaleń: 3967
Praca podajnika: 974h
Resetów: 35

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 miesiąc 2 tygodni temu - 4 miesiąc 2 tygodni temu #13747 przez Markus
Treść
Witam

Mamy, jak tu Kolega napisał, kilka problemów. Na początek skupmy się na pierwszym.
Jeżeli pellet został prawidłowo przeważony (a dokładnie ile podaje podajnik w przeliczeni na 1h), to czasy podawania dla poszczególnych poziomów mocy są teraz ustawione odpowiednio na 9.7 kW, 7.7 kW, 4,7 kW. O ile te dwa ostatnie są Ok, to pierwszy mógłby być większy (chyba że to celowy zabieg aby pracować z mocą maksymalną 10 kW). Dla 15 kW powinno być 7 s. A dla np. 13,5 kW - 6,3 s.
I druga sprawa moc nadmuchu, Jeżeli jest krótki ostry płomień do moc nadmuch jest zbyt duża, Płomień powinien być bardziej swobodny, na końcach żółty.
Zbyt duży nadmuch powoduje podrywanie resztek niespalonego pelletu i szybsze wydmuchiwanie w komin ciepła, zanim odbierze je wymiennik.
U mojego krewniaka w kotle Daspell 20kW ustawione nadmuch są na poziomie 30%, 29%, 28%
Czy w Twojej kotłowni jest prawidłowe napowietrzenie (Zetka) i wentylacja?

To tyle na początek
Pozdrawiam

Markus

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

4 miesiąc 2 tygodni temu - 4 miesiąc 2 tygodni temu #13748 przez iFreakZz
Treść
Witaj Markus

W mojej kotłowni nie ma niestety zetki, wentylowana jest ewentualnie przez dziurę przez którą wrzucam worki z pelletem do piwnicy.
Nie jest to nowy dom i niestety nie pomyśleliśmy o tym przy wymianie kotła.

Przede wszystkim chcę osiągnąć to żeby piec był czystszy i pellet prawidłowo się spalał.
Zmieniłem następujące rzeczy

Modulacja mocy:
- 100% Moc nadmuchu - 38%
- 100% Praca podajnika - 6,3

po zmianie jest 13.7 kw
strumień paliwa 2.4kg/h
pellet zaczął spalać się lepiej, ogień jest odpowiedni.

średniej i minimalnej nie ruszać? bo nie wiem dlaczego ale minimalny nadmuch jaki mogę ustawić to 30%

4 miesiąc 2 tygodni temu - 4 miesiąc 2 tygodni temu #13749 przez Markus
Treść
W parametrach serwisowych/Praca/, ustawia się minimalny nadmuch i fabrycznie jest ustawiony na 30%

Co do Zetki, to bym na Twoim miejscu pomyślał o tym, jak sam piszesz kotłownia jest "ewentualnie wentylowana", czyli otwór jest prawdopodobnie zakrywany.

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

4 miesiąc 2 tygodni temu - 4 miesiąc 2 tygodni temu #13750 przez iFreakZz
Treść
ok to problem 1 mogę uznać za rozwiązany, poobserwuje jak to się będzie zachowywać.
Warto ustawiać piec na 15 kw, czy lepiej przy jakich temperaturach jakie są teraz zadać mu max np. 13.5?

Masz jakieś rady jeśli chodzi o 2 problem? Bo 3 będę musiał dłużej poobserwować bo zmianie nastaw.

otwór jest zakrywany tylko metalową płytą wiec mocno wieje

4 miesiąc 2 tygodni temu #13751 przez Markus
Treść
Problem nr 2

Masz termostat pokojowy. Pytanie jak jest ustawiona reakcja w regulatorze na sygnał od termostatu na osiągnięcie temperatury w pomieszczeniu?

Czy jest wyłączana pompa?

i drugie pytanko tryb pracy standardowy czy Fuzzy Logic?

4 miesiąc 2 tygodni temu #13752 przez iFreakZz
Treść
Tryb pracy standard

Temperatura na termostacie 23 stopnie, reakcja termostatu 0.2 ( przy 22.8 załącza się pompa )
Po osiągnięciu 23 stopni pompa na wyłącza i piec dogrzewa się do 70 stopni po czym się wyłącza.

4 miesiąc 2 tygodni temu - 4 miesiąc 2 tygodni temu #13753 przez Markus
Treść
Ja mam też termostat pokojowy. Mam stara instalację z grzejnikami żeliwnymi.
Mój termostat pokojowy obniża temperaturę na mieszaczu o dwa stopnie. Nie wyłączam pompy CO
Z tym że mieszacz ma siłownik, którym steruje regulator kotła, w oparciu o temperaturę zewnętrzną i wybrana krzywą pogodową.
Przy obecnych temperaturach mieszacz podaje na grzejniki wodę o temperaturze około 35C

Czy w Twojej instalacji jest zawór 3D lub 4D, czy z siłownikiem czy bez.

Czy masz jakoś zorganizowaną ochronę powrotu?

4 miesiąc 2 tygodni temu - 4 miesiąc 2 tygodni temu #13754 przez iFreakZz
Treść
W mojej instalacji są 2 pompy cyrkulacyjne, jedna na grzejniki i druga do bojlera.
jeżeli temp. w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej to termostat daje sygnał pompie która się załącza.

Na 100% jest ochrona powrotu, kotłownia została tak zmodernizowana jak przewidział to producent kotła i wszystko było robione według instrukcji montażu.
Nie mam akurat przy sobie zdjęcia kotłowni ale jak wrócę z pracy to prześle zdjęcie

4 miesiąc 2 tygodni temu #13755 przez Markus
Treść
O jakiej temperaturze idzie woda na grzejniki? Czy w takiej samej jaka jest w kotle?