Heiztechnik - Producent kotłów

Wyłączenie pompy zaworu od termostatu czy obniżenie temperatury?

8 miesiąc 4 dni temu #13804 przez rosta28
Jestem szczęśliwym posiadaczem nowego hit pellet 15 kW. W instrukcji przeczytałem o dwóch możliwych nastawach przy rozwarciu styków termostatu.
1. Wyłączenie pompy zaworu mieszającego 2. Obniżenie nastawy temperatury. Niestety w instrukcji nie ma mowy o tym co kiedy zastosować. Mam starą instalację grzejnikową (większość na żeliwiakach), ok. 120m2 pow. ogrzewanej, 300l baniak z CWU. Różnica między "dniem i nocą" na termostacie to 3stopnie. Proszę o podanie "za i przeciw" obydwu możliwości, jakie nastawy zastosować w moim przypadku. Z góry dziękuję.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 miesiąc 4 dni temu #13805 przez Markus
Treść
Witam

Też posiadam stare grzejniki żeliwne. Za poradą mojego instalatora, obniżam temperaturę na mieszaczu (zaworze 3D). Mam stabilną temperaturę w pomieszczeniach, która jest wynikiem działania sterowania mieszaczem przez pogodówkę i korygowana jest dodatkowo przez obniżenia wynikające z termostatu pokojowego. W grzejnikach żeliwnych jest duży zład i przez to duża bezwładność układu. Gdyby zatrzymywać pompy, to grzejniki trzymałyby jeszcze temperaturę w pomieszczeniach, ale duża ilość wody stopniowo by traciła temperaturę, Potem jak pompa ruszy to zaleje powrót kotła dużą ilością zimnej wody, nie wiem jak da radę sobie ochrona powrotu. W każdym bądź razie ja jestem zadowolony z takiego rozwiązania. Mam stabilną temperaturę w domu a i kocioł równo pracuje.

Pozdrawiam
Markus

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 miesiąc 4 dni temu #13807 przez SERWIS1
Treść
Witam

W przypadku dużej ilości wody w układzie optymalne jest ustawienie obniżenia od termostatu - grzejniki będą ciepłe, ale ich temperatura spadnie o wartość obniżenia (np. o 10 stopni C). Wyłączenie pompy od termostatu spowoduje wychłodzenie wody w układzie - ponowne rozgrzewanie po zadziałaniu termostatu będzie trwało dłużej, ponieważ wychładzamy cały zład wody do temperatury dużo niższej niż w przypadku obniżenia.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.