Heiztechnik - Producent kotłów

Wyłączenie pompy CO

7 miesiąc 2 tygodni temu #13921 przez rosta28
Wyłączenie pompy CO was created by rosta28
Witam, posiadam piec HIT PELLET 15 kW. Instalator ustawił piec tak, że wyłączona jest na stałe pompa CO. Termostat pokojowy wyłącza pompę zaworu mieszającego (i to funkcjonuje), natomiast w ustawieniach serwisowych wyłączona jest również pompa CO od termostatu. Efekt jest taki że pompa CO nigdy się nie włącza - kocioł jest stale rozwarty przez termostat pokojowy. Rozumie, że role pompy CO przejmuje pompa zaworu mieszającego i pompa powrotu, również pompa CWU. Czy takie ustawienie jest prawidłowe, czy pompa CO powinna być jednak włączona.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

7 miesiąc 2 tygodni temu #13922 przez Patrol
Treść
Lepiej funkcjonuje obniżanie temp. od wyłączania pompy. Najlepiej jakbyś wrzucił poglądowy szkic instalacji - jakie masz pompy, co zasilasz.

____________________________________________________________________________
HT DasPell 15kW, Xmini, RCK, RControl EM890, Econet 300, Ecoster Touch
kalkulator mocy: chomikuj.pl/Patriq80/Dokumenty/moc+palnika+ver2,4698668923.xlsx

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

7 miesiąc 2 tygodni temu #13924 przez rosta28
Treść
Nie jestem dobry z rysunków, ale spróbuję to opisać. Zasilanie z pieca dzieli się jakby na 3 obiegi: 1. Obieg powrotu z pompą powrotu. 2. Obieg zasilający instalację CO z zaworem mieszającym i pompą zaworu mieszającego. 3. Obieg CWU z pompą CWU. Czyli na zwewnątrz kotła są 3 obiegi i 3 pompy. Czwarta pompa CO jest wbudowana w kotle. Pytanie brzmi czy ta pompa CO może być trwale wyłączona? W tej chwili tak to jest ustawione. "Wyłączenie pompy CO od termostatu pokojowego". Ale termostat pokojowy na sterowniku jest wpięty w zawór mieszający (i nim steruje) a nie w pompę CO. Czy tak to powinno zostać?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

7 miesiąc 2 tygodni temu #13925 przez MateuszZurek
Treść

rosta28 napisał: Nie jestem dobry z rysunków, ale spróbuję to opisać. Zasilanie z pieca dzieli się jakby na 3 obiegi: 1. Obieg powrotu z pompą powrotu. 2. Obieg zasilający instalację CO z zaworem mieszającym i pompą zaworu mieszającego. 3. Obieg CWU z pompą CWU. Czyli na zwewnątrz kotła są 3 obiegi i 3 pompy. Czwarta pompa CO jest wbudowana w kotle. Pytanie brzmi czy ta pompa CO może być trwale wyłączona? W tej chwili tak to jest ustawione. "Wyłączenie pompy CO od termostatu pokojowego". Ale termostat pokojowy na sterowniku jest wpięty w zawór mieszający (i nim steruje) a nie w pompę CO. Czy tak to powinno zostać?

Cześć,
Masz standardowy układ z ochroną powrotu za pomocą pompy. Ta pompa dawniej. Yla wpinana pod wyjście pompy co a w nowych sterownikach Ht-tronic 900 jest osobne wyjście na pompę ochrony powrotu.
Jeżeli się nie mylę to te piece nie mają wbudowanych pomp więc to ustawienie obecnie niczym nie steruję.
Mógłbyś użyć go do sterowania drógim obiegiem.
W instrukcji jest schemat sterownika. Pompa kotłowa to Pompa ochrony powrotu.
www.heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%...c%20900%20Sensor.pdf

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

7 miesiąc 2 tygodni temu #13926 przez rosta28
Treść
Dziękuję za wyjaśnienia - posiadam sterownik HT Tronic 900 i mam rozumieć, że ikonka na sterowniku w postaci kaloryferka opisana jako pompa CO to ATRAPA ???

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

7 miesiąc 2 tygodni temu - 7 miesiąc 2 tygodni temu #13927 przez MateuszZurek
Treść

rosta28 napisał: Dziękuję za wyjaśnienia - posiadam sterownik HT Tronic 900 i mam rozumieć, że ikonka na sterowniku w postaci kaloryferka opisana jako pompa CO to ATRAPA ???

Nie.
Ten sterownik może kontrolować dwa obiegi, obieg mieszacza (na przykład podłoga), obieg CO (kaloryfery) plus pompę kotła oraz pompę CWU.
Prawdopodobnie masz tylko jeden obieg w swojej instalacji z zaworem mieszającym i pompą, które są wpięte w wyjścia mieszacza.Nie masz obiegu CO więc nic do sterownika nie jest podpięte pod odpowiednie wyjścia.
Termostat pokojowy masz jeden i piec może na jego podstawie sterować oboma obiegami.
Kontrolka jest bo taka funkcjonalność istnieje w sterowniku.

Jeżeli wszystko masz poprawnie podpięte to mógłbyś spokojnie wyłączyć obieg CO oraz jego sterowanie z termostatu.

Twoja instalacja ma podobny schemat jak na stronie
www.heiztechnik.pl/index.php/sterowanie-2/ht-tronic-850

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

7 miesiąc 2 tygodni temu #13929 przez rosta28
Treść
No cóż, temat został wyczerpany...Dzięki serdeczne za tak szczegółową i wyczerpującą odpowiedź. Nawiasem mówiąc instrukcje obsługi powinny być chyba trochę mniej lakoniczne. Na szczęście jest forum z bardzo kompetentnymi użytkownikami. Jeszce raz dziękuję.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.