Heiztechnik - Producent kotłów

Ciemna komora spalania

1 tydzień 6 dni temu #14804 przez Dominik24
Ciemna komora spalania was created by Dominik24
Witam wszystkich,
Chciałbym dowiedzieć się jak doprowadzić moją komore spalania i proces spalania do porządku, otóz problem polega na tym , że ścianki mojego kotła pokryte są ciemnym nalotem przypominającym sadze, probowalem juz bawic sie nadmuchami ale bez zmian, nadmuch ustawiony w zakresie 40% max, 35% sredni 30% min. wydmuchiwało pellet i kocioł rozpalał się w trakcie pracy, w zakresie 30% max, 25%ŚR , 20% min juz pracował lepiej ale płomień nie wystawał nawet poza palnik, nawet na mocy maksymalnej, pojawiał się też pojedyńcze niedopałki. Najlepiej pracuje w zakresie 20% Max, 15 śr, 12% min. 
Oczywiscie z nadmuchami schodziłem stopniowo. 

Kocioł Daspell 12kw
Moc max - 10kw
Moc posrednia - 6 kw
Moc min. - 4kw
Temp kotła - 70
Temp powrotu - 60
Histerza - 15 stopni

W kotłowni zetka + kratka w drzwiach, pompa z ochroną powrotu, nie mam już pomysłów co jest nie tak.
Możliwe , że nie moge dojść ładu z nadmuchem ponieważ przysłony wentylatora otwarte są na max?
Pellet przeważony 9,1kg 4,8Kwh
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 tydzień 6 dni temu - 1 tydzień 6 dni temu #14806 przez MateuszZurek
Treść
Cześć, 
Nie wygląda jakbyś miał problem z nadmuchem. 
Popiół wygląda dobrze. Jest popielaty. 

To czarne na sciankach to raczej smoła. Cała komora w miarę równo oblepiona tym czarnym i nie bardzo jest jak to zeskrobać. Raczej już tak zostanie. 
Powodem jest mokre paliwo. 

Miałem coś takiego jak mi przywieźli jeszcze ciepły Pellet, który nie zdążył wyschnąć i miał jeszcze dużo wilgoci. Przez lato jej nie wytrącił bo był zamknięty w workach. 

Sprawdź cy nie masz na pellecie wzdłużnych pęknięć. 

Jak przechowujesz Pellet? 
Czy przed wsypaniem do pieca ma szansę się choć trochę ogrzać? 

Inny powód jaki znalazłem w necie to dymienie pozostałości paliwa po wygaszeniu pieca. 

1 tydzień 4 dni temu #14810 przez Markus
Treść

Dominik24 napisał: Witam wszystkich,
Chciałbym dowiedzieć się jak doprowadzić moją komore spalania i proces spalania do porządku, otóz problem polega na tym , że ścianki mojego kotła pokryte są ciemnym nalotem przypominającym sadze,(.....)

Witaj
Czy cały czas masz temperaturę zadaną kotła 70C, czy wcześniej kocioł pracował z niższą temperaturą. Taka mazia smolista może się wtrącać przy mokry paliwie, ale też przy pracy z niskiej temperaturze kotła. Możesz spróbować przez kilka dni zwiększyć temperaturę zadaną kotła nawet pod 80C (nie wiem ile Tobie przebija przy wygaszaniu ponad zadaną, tak aby nie przekroczyć 85C)
Pozdrawiam
Markus

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

1 tydzień 4 dni temu - 1 tydzień 4 dni temu #14812 przez SERWIS
Treść
Jak długo posiadasz ten kocioł?
Czy taka sytuacja jest ot początku jego eksploatacji?
Podaj, jaką masz wersję oprogramowania? Znajdziesz to w sterowniku.
No i co ciekawe, to właściwie nie ma tam sadzy. Jest raczej suchy pył. Gdyby była sadza to byłaby ona również na drzwiczkach, a te są wręcz idealne.
To coś co widać to wygląda na smołę pogazową. Czy w pellecie nie masz jakiegoś kleju czy plastiku?

1 tydzień 4 dni temu - 1 tydzień 4 dni temu #14815 przez Dominik24
Treść
Udało mi się osiągnąć efekt kremowej/siwej komory spalania Ale teraz pellet mi wypluwa niedopalony, kolor szary , popiół nie jest teraz sypki, według mnie winowajca jest nadmuch , mam ustawiony na 10-14% od min do Max. Wtedy na Max płomień dosiega tylniej ściany. Ale wymieniłem przedwczoraj grzałką I szukałem przeslony/ klapki w wentylatora I u mnie czegoś takiego nie ma albo źle szukam, powinna ona być z prawej strony tam co powietrze dostaje się do dmuchawy? Na Internecie w galerii są takie klapki którymi można to przyslonic , u mnie czegoś takiego brak.

@Edit 

Kocioł posiadam 3 sezon, zawsze komora była ciemna, taka niby osmolona,  w sezonie grzewczym temp zawsze 70 na kotle I min 55 powrót. Teraz zwiększyłem powrót na 60 wzwyż Ale tak jak pisałem wyżej, u mnie jest chyba problem z nadmuchem , muszę stłumić dmuchawe bo mam spory ciąg A na razie brak RCK

1 tydzień 4 dni temu #14816 przez SERWIS
Treść
Z tą przysłoną na dmuchawie to nie wiem, czy w tej wersji była czy nie.
Tak RCK na pewno poprawia warunki spalania, stabilizuje je. Potrafi też ograniczyć ilość spalonego paliwa przez brak nadmiernej wentylacji wymiennika podczas dużych wiatrów.
Ponadto mam pytanie, czy prze ten okres użytkowania kotła robiłeś gruntowny serwis palnika? To znaczy, czy kiedykolwiek rozbierałeś go i czyściłeś?

1 tydzień 4 dni temu #14817 przez Dominik24
Treść
Wersja mojej dmuchawy to MM Wpa 07 , a palnika nigdy nie rozbieralem, tyle co jest czyszczony szczotka druciana I odkurzaczem, kanały powietrzne napewno są drozne,  bo ja zbierze się sporą ilość popiołu,zzarzacego sie pelletu to przy kanalikach powietrze rozpycha popiół i żar

1 tydzień 4 dni temu #14818 przez Patrol
Treść
Wygląda to tak jakby od niedawna warunki spalania się poprawiły; pytanie na ile realnie udaje się utrzymać temp. powrotu; proponowałbym wyczyścić kocioł i przez jakiś czas lecieć na wyższej temp. zadanej (min 75st lub nawet przeciągnąć na 80 jak pisał Markus)

1 tydzień 4 dni temu - 1 tydzień 4 dni temu #14819 przez Dominik24
Treść
Na 70 zadana dobija nawet do 76 a powrót do 68, po pracy wstawię zdjęcie komory, bo z telefonu nie chce się wczytać przez rozmiar pliku

1 tydzień 4 dni temu #14821 przez SERWIS1
Treść
Witam

Zrób mały test. 
Zdejmij osłonę palnika i sprawdź jak jest ustawiona przysłona dmuchawy. 
Następnie ustaw nastawę na kotle podczas pracy tak, aby palnik wszedł w moc minimalną - sprawdź czy przy tych 10%, które masz na mocy minimalnej wentylator pracuje (czy się obraca).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik