Heiztechnik - Producent kotłów

DasPell wasze spalanie i parametry

6 lata 2 miesiąc temu #3815 przez lukhad
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Witam!
Podzielcie się waszymi wynikami spalania pelletu.
Ja ogrzewam ok 180 m2, piec to Daspell 20kW, część grzejników delikatnie poprzykręcana na termostacie (pomieszczenia nie używane na parterze), temperatura w domu to ok 21 st. Od 5 września grzany cały dom, wynik ok 3,5 tony. Nie wiem czy to dużo czy mało ponieważ nie mam porównania.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

6 lata 2 miesiąc temu #3829 przez Patrol
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
witam
wygląda, że w normie; u mnie średnia wychodzi ~700kg na miesiąc (kocioł 15kW, pow 220m2); do tej pory starczał mu strumień paliwa 0,9 - 1,1 kg/godz. Teraz zużycie wzrasta. Temperatura różnie 21-25 ze wzgl. na maluchy.
pozdrawiam

6 lata 1 miesiąc temu #3918 przez Mariano
Witam.Jakie wprowadzić ustawienia by piec miał strumień paliwa 0,9-1,1 kg/godz. ??? Do tej pory minimalny strumień jaki udało mi się ustawić to 2,4 kg/godz. kocioł 20kW dom nowo wybudowany o pow. 132 m + poddasze 130 m (nieogrzewane,możliwość adaptacji w późniejszym czasie), ocieplenie: ściany 15 cm, strop 15 cm , posadzka 15 cm. Piec do tej pory chodził 8 dni z przerwami (rozpalanie przy większych mrozach) i spala ok. 60 kg na dobę, ogrzewanie podłogowe 130m i 1 grzejnik. Proszę o informację po jakim czasie ilość spalanego paliwa zacznie oscylować w jakiś normalnych granicach bo przy takim spalaniu można zbankrutować.

6 lata 1 miesiąc temu #3924 przez Patrol
zacznij od wpisania realnej wydajności podajnika - nie wiem dlaczego fabryczna nastawa to 10,5kg, skoro realnie wychodzi ok 6,6kg; następnie w opcjach modulacji mocy masz czas pracy podajnika - możesz zjechać z nastawami poniżej 3, 6 i 9 sekund odpowiednio dla 30, 50 i 100%; na koniec zostaje jeszcze parametr w opcjach serwisowych, w ustawieniach pracy palnika - możesz wydłużyć czas pracy z 20 na np. 21 sek, ale jak zmienisz już nastawy w opcjach modulacji mocy kotła to tego nie ma sensu ruszać.

6 lata 1 miesiąc temu - 6 lata 1 miesiąc temu #3925 przez Mariano
Gdzie znajdę wydajność podajnika i te 10,5 kg ???Czy do zmiany potrzeba jakieś kody??Mam zmienić na 6,6 kg tak jak podajesz??Czasem pracy podajnika już regulowałem ale gdy zszedłem poniżej pewnych wartości działało to w drugą stronę bo zwiększała się ilość strumienia paliwa.Szkoda że nie można regulować czasu przerwy między pracą podajnika.

6 lata 1 miesiąc temu #3934 przez Patrol
Menu>ustawienia serw.>0000>ustawienia palnika>PRACA:
*wydajność podajnika: 10,5kg/h
i tam masz też
*czas cyklu praca - 20s. [ten czas musisz zwiększyć a nie zmniejszyć, bo zwiększając np. na 21 s. wydłużasz przerwę pomiędzy kolejnymi załączeniami podajników] ale ten parametr jak już wcześniej pisałem bym zostawił;
o ile będzie taka potrzeba w modulacji mocy ustaw sobie dla 30% np. 2.6sek zamiast 3sek; dla 50% 5,5sek itd

6 lata 1 miesiąc temu #3939 przez SERWIS1
Witam

Aby zmienić wydajność podajnika w menu serwis należy najpierw zważyć ilość podawanego paliwa na godzinę przez podajnik (dla różnej granulacji i klasy zmienia się ilość podanego w jednostce czasu paliwa). Wystarczy włączyć podajnik na 6 min i złapać spadający przez łącznik elastyczny pellet (zdejmujemy dolną część łącznika i wkładamy do woreczka lub wiaderka). Otrzymany wynik mnożymy razy 10 i wpisujemy otrzymaną wartość w serwisie.

Zmniejszanie podawania spowoduje zmniejszenie mocy co raczej wpłynie na wzrost spalania, ponieważ kocioł nie będzie w stanie osiągnąć zadanej temperatury.
W sytuacji, gdy zmniejszamy podawanie musimy jednocześnie zmniejszyć nadmuch w przeciwnym wypadku ogrzejemy kominem okolicę.

Sugerowane ustawienia (wstępne - zawsze należy skontrolować spalanie - płomień powinien być długi żółto pomarańczowy, jasny postrzępiony płomień oznacza nadmiar powietrza) dla kotła HT DasPell 15 (20):
Moc nadmuchu 100% - 46%
Praca podajnika 100% - 9s
Moc nadmuchu 50% - 40%
Praca podajnika 50% - 6s
Moc nadmuchu 30% - 30%
Praca podajnika 30% - 3s
Minimalna moc kotła FL - 25% (zbyt niska moc minimalna przy dużych odbiorach ciepła zwiększa spalanie)
Maksymalna moc kotła FL - 65% (75%) (ograniczenie mocy sprawi, że kocioł nie wejdzie w pracę na mocy większej niż maksymalna moc FL)

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

6 lata 1 miesiąc temu - 6 lata 1 miesiąc temu #3945 przez Patrol
miałem już pellet od co najmniej 6 dostawców o różnej granulacji i nigdy po ważeniu nie wyszło więcej niż 6,7 kg/h, także do 10,5 kg jest bardzo daleko, a przede wszystkim ten parametr przekłamuje wskazanie strumienia;
każde podejście jest indywidualne, ale co do zmniejszania podawania to nie do końca prawda, bo faktycznie zmniejszy się moc, ale spalanie nie musi wcale wzrastać; ja zmniejszam podawanie po to, żeby kocioł nie wygaszał się zbyt często, ma jedynie pracować w okolicy temp. zadanej i jej nie przekraczać; jego częste wygaszanie i rozpalanie nie ma sensu, każde ponowne rozpalenie dodatkowo wychładza kocioł przez funkcję czyszczenia, kocioł potem wchodzi na wyższe moce, żeby uzyskać temp. zadaną; można to też ograniczyć wartościami mocy FL jak pisał serwis;
w każdym razie u mnie przy temp powyżej 4st większość czasu spędza na minimalnej mocy, redukując ilość postojów do minimum;

6 lata 1 miesiąc temu #3946 przez Mariano
Witam.Dzięki za podpowiedzi, zmienię dziś wydajność podajnika na 6,6 kg/h i zobaczę co będzie się działo.Ustawię także większe FL min. może na 40%. Temperaturę zadaną pieca mam 60 stopni, piec chodzi cały czas w granicach 58-63 stopni i nie wygasza się ani razu przez całą dobę. Nie zauważyłem także żeby przechodził w tryb NADZÓR, może mam coś skopane. Pytanko jeszcze odnośnie Histerezy jakie wprowadzić wartości na co mają one wpływ.

6 lata 1 miesiąc temu #3962 przez SERWIS1
Witam

Kocioł będzie przechodził w Nadzór w przypadku, gdy w Ustawieniach Serwisowych > Ustawienia Palnika Nadzór > Czas nadzoru ustawimy czas, przez który ma pracować w tym trybie. Po ustawieniu czasu nadzoru należy ustawić czas pracy w nadzorze oraz czas cyklu, aby podawanie paliwa zapewniło utrzymanie żaru na palniku.

Histereza kotła decyduje o momencie ponownego załączenia się kotła od momentu osiągnięcia temperatury zadanej. (przykład: Temperatura zadana 70 stopni C, Histereza kotła 15 stopni C - kocioł przechodzi z trybu Praca do Postoju lub Nadzoru, jeżeli temperatura spadnie do 55 stopni C ponownie przechodzi poprzez Rozpalanie do trybu Praca.

Histerezy H1 i H2 określaja ile stopni od temperatury zadanej przełączane zostają poszczególne progi mocy (w trybie Standardowym). (Przykład: H1 - 3 stopnie C, H2 - 6 stopni C , temperatura zadana 70 stopni C. Przy temperaturze 64 stopnie C palnik przejdzie do mocy 50 %, a przy temperaturze 67 stopni C przejdzie do mocy 30%).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik