Heiztechnik - Producent kotłów

DasPell wasze spalanie i parametry

1 tydzień 3 dni temu #11856 przez szybenik
jutro jak odpale na dłużej sprawdzę wilgoć, a z czujnikiem... gdzie i jak sprawdzicćczy się nie wysunął?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 tydzień 3 dni temu - 1 tydzień 3 dni temu #11858 przez MateuszZurek

szybenik napisał: jutro jak odpale na dłużej sprawdzę wilgoć, a z czujnikiem... gdzie i jak sprawdzicćczy się nie wysunął?

Na górze pieca powinny wchodzić kable. Gdzieś w okolicy wyjścia gorącej wody z pieca.
A i sprawdź jaki masz płomień na mocy maksymalnej.
Przy takiej temperaturze jak piszesz piec powinien cały czas iść na Max mocy i się nie wyłączać.

1 tydzień 3 dni temu #11861 przez MateuszZurek

Majk napisał:

U mnie takie coś na palniku co 3dni. Też tak macie? Pellet ładnie się wypala, tylko ten nagar na palniku. Wcześniej tego nie było. Czemu tak sie dzieje?
Pellet lava drugi rok od tego samego dostawcy.

To nie jest normalne, zwłaszcza przy lepszym paliwie.

Próbowałeś to kruszyć? Są tak jakieś twarde cząstki, niedopalony pellet?

Pierwsze co bym zrobił to przeważnie podawania. Następnie kontrola czy końcówki płomienia są żółte, test na szybko i ewentualną korekta nadmuchu/podawania.

To mi wygląda na niedopalony materiał ale pewności nie mam. Możliwe, że za dużo Ci się go sypie i piec nie dopadła wszystkiego albo robi Ci się kalafior na palniku.

Sprawdź też samo paliwo. Czy przy przelamywaniu jest raczej twarde. Czy jesteś w stanie rozgnieść w palcach.
Jak się łatwo rozpadnie to mozliwe że Pellet dostał wilgoci.

Jak przechowujesz pellet?

1 tydzień 3 dni temu #11862 przez Markus

Majk napisał:

U mnie takie coś na palniku co 3dni. Też tak macie? Pellet ładnie się wypala, tylko ten nagar na palniku. Wcześniej tego nie było. Czemu tak sie dzieje?
Pellet lava drugi rok od tego samego dostawcy.

Niedawno, na tym forum też pojawił się problem ze spiekami.

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

1 tydzień 3 dni temu #11868 przez Majk
O ile w tym spieku są jakieś twardsze kawałki niedopalone to są one nie nie duże i jest ich mało. Spiek zaraz po dotknięciu rozsypuje się, nie jest za mocny. Natomiast popiół z pieca jest jak mąka i nie ma niedopalonych kawałków.
Jestem po ważeniu i ustawieniach oczywoście wg pliku Patrola i płomień też udało mi się uzyskać idealny. Kompletnie nie wiem w czym problem.
Pellet kupuje po jednej palecie i stoi koło pieca, czyli w pomieszczeniu gdzie jest gorąco. Pellet raczej twardy przy przełamywaniu.
Może problemem jest to, że mam ruszt, zawirowywacz, rck na wyczystce i dodatkowo rck na zakończeniu komina? Chociaż tak jak mówię płomień udało mi się wypracować ok. W piecu jest przez to bardzo czarno.

1 tydzień 3 dni temu #11871 przez Markus
Z mojego doświadczenia, jeżeli na ściankach jest czarny nalot, to jest za mało powietrza (tlenu).
Może masz przytkaną Zetkę.

1 tydzień 3 dni temu #11876 przez MateuszZurek

Majk napisał: O ile w tym spieku są jakieś twardsze kawałki niedopalone to są one nie nie duże i jest ich mało. Spiek zaraz po dotknięciu rozsypuje się, nie jest za mocny. Natomiast popiół z pieca jest jak mąka i nie ma niedopalonych kawałków.
Jestem po ważeniu i ustawieniach oczywoście wg pliku Patrola i płomień też udało mi się uzyskać idealny. Kompletnie nie wiem w czym problem.
Pellet kupuje po jednej palecie i stoi koło pieca, czyli w pomieszczeniu gdzie jest gorąco. Pellet raczej twardy przy przełamywaniu.
Może problemem jest to, że mam ruszt, zawirowywacz, rck na wyczystce i dodatkowo rck na zakończeniu komina? Chociaż tak jak mówię płomień udało mi się wypracować ok. W piecu jest przez to bardzo czarno.

Cześć,
Jak ustawiałeś nadmuch to otwierałeś drzwiczki na dłużej czy robiłeś szybki rzut oka na języki płomienia i zamykałeś?
Jak zbyt długo masz otwarte drzwi to powietrze z zewnątrz dostaje się do komory spalania i będzie zaburzał stan faktyczny.

Rzuć ponownie okiem na płomień na poszczególnych progach. Jak dalej będzie czarno to podnieś nadmuchy o 1 - 2%.

Jak spiek jest miękki to jego źródłem nie jest zbyt duża temperatura na palniku, czyli nadmuch były dobre. Sam popiół także o tym świadczy. mąka w kolorze popielatym.

Wydaje mi się, że mam coś podobnego tylko na dużo mniejszą skalę. U mnie po tygodniu jest malutka kupka luźnego materiału, z którym sobie palec zgarniający nie poradził.

Także jak Markus pisał - sprawdź czy ztk-a nie jest przysłonięta.
Spróbuj zmienić trochę podawanie. Zmniejsz o 0.2s na najwyższych progach oraz sprawdź ile paliwa podaje piec do rozpalania. W moim piecu 15kw wystarcza coś około 100g.

A i jeszcze jedno. Podobny spiek miałem jak paliłem naprawdę słabym paliwem. Piszesz, że to Lava. Zadzwoń do nich, może już im ktoś coś takiego zgłaszał. Zawsze warto zapytać u sprzedawcy. Jak faktycznie poszła słabsza partia to albo powinni ci to wymienić albo dać rabat na następny zakup.

Pozdrawiam

1 tydzień 2 dni temu - 1 tydzień 2 dni temu #11903 przez Majk

Cześć,
Jak ustawiałeś nadmuch to otwierałeś drzwiczki na dłużej czy robiłeś szybki rzut oka na języki płomienia i zamykałeś?
Jak zbyt długo masz otwarte drzwi to powietrze z zewnątrz dostaje się do komory spalania i będzie zaburzał stan faktyczny.

Rzuć ponownie okiem na płomień na poszczególnych progach. Jak dalej będzie czarno to podnieś nadmuchy o 1 - 2%.

Jak spiek jest miękki to jego źródłem nie jest zbyt duża temperatura na palniku, czyli nadmuch były dobre. Sam popiół także o tym świadczy. mąka w kolorze popielatym.

Wydaje mi się, że mam coś podobnego tylko na dużo mniejszą skalę. U mnie po tygodniu jest malutka kupka luźnego materiału, z którym sobie palec zgarniający nie poradził.

Także jak Markus pisał - sprawdź czy ztk-a nie jest przysłonięta.
Spróbuj zmienić trochę podawanie. Zmniejsz o 0.2s na najwyższych progach oraz sprawdź ile paliwa podaje piec do rozpalania. W moim piecu 15kw wystarcza coś około 100g.

A i jeszcze jedno. Podobny spiek miałem jak paliłem naprawdę słabym paliwem. Piszesz, że to Lava. Zadzwoń do nich, może już im ktoś coś takiego zgłaszał. Zawsze warto zapytać u sprzedawcy. Jak faktycznie poszła słabsza partia to albo powinni ci to wymienić albo dać rabat na następny zakup.

Pozdrawiam

Witam

Przy ustawianiu płomienia oczywiście szybkie spojrzenie i zamykałem. Nadmuchy mam w sumie sporawe bo kolejno 31(30%) 33(50%) 36(100%). Zwiększanie nadmuchów psuje ogień i jego wielkość, robi się postrzępiony. Tak naprawdę przy tych ustawieniach ładnie mi się wszystko spala. Od soboty po czyszczeniu spaliłem tylko 3 worki, a ogrzewam 340m2 13 grzejników i około 80m2 podłogi. Temperatura 22stopnie, bez obniżeń. Obniżenie tylko dla CWU na noc, o 5stopni.

Spiek jest zdecydowanie miękki. Dzisiaj od soboty był już spiek jak na zdjęciu.

Z-tka czyli trójnik od wejścia do pieca? Komina nie czyściłem jeszcze, mieszkam dopiero dwa lata, spaliłem do tej pory 8 ton, wydawało mi się, że komin nie będzie jeszcze zabrudzony. Jak czyszczę wymiennik, to dochodzę do samej rury kominowej, potem odkurzam wszystko. Na wyczystce mam ustawiony na 15mPA RCK.
Przy wydajności 9,8kg/h mam ustawione podawanie 2,9s 4,2s i 8,4s, o dziwo dla 8,4 nie pokazuje mi 100% mocy tylko 18kW, a mam 20kW piec.

Ze stelmetem nie ma rozmowy, dla nich to tylko podwyżki się liczą ;-), oni wskażą wszystko, tylko nie swój produkt. Miałem podobny problem na początku użytkowania, ale nigdy nie miałem tak czarno w piecu jak teraz. Sam już nie wiem co robić :-(

Pozdrawiam

1 tydzień 2 dni temu - 1 tydzień 2 dni temu #11904 przez MateuszZurek
Ztka to doprowadzenie powietrza do kotłowni.
Jest to rura fi 160, lub coś o podobnej powierzchni przekroju, tworząca kształt litery Z lub S i zakończona w kotłowni okolo 30cm nad posadzka. Długość rury około 2m.
Czy masz napowietrzenie kotłowni?

Na próbę kupił bym inny Pellet.
Jak nie chcą rozmawiać z klientem to od nich nie kupuj.

Jeżeli masz niedaleko do Bochni to mogę polecić producenta od, którego biorę już drugi sezon.
Miałem problemy ze spiekiem spowodowane niewiadomą czym i bez problemu zrobili mi rabat na ten rok.

1 tydzień 2 dni temu #11905 przez Markus
Mały schemacik Z-etki

Załączniki: