Heiztechnik - Producent kotłów

DasPell wasze spalanie i parametry

2 tygodni 3 dni temu #13886 przez Majk
Witam, jak najlepiej ustawić piec na wyjazd, aby nie wychłodzić domu, a trochę zaoszczędzić. Rok temu wyłączyłem na tydzień i efekt był taki, że po powrocie w domu było 12 stopni i dopiero po całym dniu temperatura doszła do normalnej. Czy można wyłączyć CWU? Mam dwa obiegi podłoga sterowana pogodówką, grzejniki sterowane głowicami.. Obniżyć na grzejnikach, czy może w piecu? Piec Daspell 20kW RControl 890 Xmini.. Czy może przy tych temperaturach wyłączyć, bo rok temu średnio -5, a teraz +5 stopni..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 3 dni temu #13887 przez jackjj
Włącz całkiem wtedy kocyk zużywa najmniej albo wyłącz podłogę a kaloryfery np 1 albo na 1,5 i będzie coś tam grzało cwu można wyłączyć

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

2 tygodni 3 dni temu #13888 przez jackjj
Tryb pracy pompy CWU ustawiasz na wyłączony

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

2 tygodni 3 dni temu #13889 przez MateuszZurek

jackjj napisał: Włącz całkiem wtedy kocyk zużywa najmniej albo wyłącz podłogę a kaloryfery np 1 albo na 1,5 i będzie coś tam grzało cwu można wyłączyć

Można jeszcze obniżyć temperaturę w obiegu co.
Możesz także ustawić tryb automatyczny i wyłączyć piec jak temperatura na zewnątrz przekroczy na przykład 7 stopni.

2 dni 5 godzin temu #13932 przez Robson1916
Cześć Panowie. Napiszcie mi czy nieobecność tzw "zetki" ma wpływ na pracę kotła i spalanie pelletu? Pozostają mi spore ilości spieków na palniku, twarde i miękkie... Był ostatnio jakiś magik w kotłowni jakiś znajomy ojca. Pytam się go jak to jest z tą Zetką... To powiedzial, że nie jest potrzebna i to powietrze które dostarczane jest do kotłowni przez małe uchylone okienko powinno na spokojnie wystarczyć dla pieca... Okienko jest oddalone od kotła jakieś 7 metrów i jest tylko uchylone... No nie klucilem się z fachowcem nie :)

Red DasPell 20 kW, 200m/80m Podłoga+ 250 L zbiornik CWU + Palnik PellasX MiniV2, + RControl EM890 , + Afriso ARM 323

2 dni 2 godzin temu #13933 przez jackjj
Brak napowietrzenia w kotłowni może mieć wpływ na pracę kotła. Myślę że warto zrobić taką zetkę. Okno zawsze może ktoś niepowołany zamknąć i masz problem gotowy

2 dni 2 godzin temu - 2 dni 2 godzin temu #13934 przez MateuszZurek

Robson1916 napisał: Cześć Panowie. Napiszcie mi czy nieobecność tzw "zetki" ma wpływ na pracę kotła i spalanie pelletu? Pozostają mi spore ilości spieków na palniku, twarde i miękkie... Był ostatnio jakiś magik w kotłowni jakiś znajomy ojca. Pytam się go jak to jest z tą Zetką... To powiedzial, że nie jest potrzebna i to powietrze które dostarczane jest do kotłowni przez małe uchylone okienko powinno na spokojnie wystarczyć dla pieca... Okienko jest oddalone od kotła jakieś 7 metrów i jest tylko uchylone... No nie klucilem się z fachowcem nie :)

Cześć,
Ztka sama w sobie nie rozwiąże problemu ze spiekiem. To głównie wykina z paliwa i trochę z ustawień pieca.
Jeżeli dobrze pamiętam to według prawa w kotłowni z piecem na paliwo stałe powinieneś mieć otwór 200x200mm zaraz nad posadzka. Okno nie spełnia tych założeń.
Ztka fi 160mm rozwiązuje ten problem plus trochę ogranicza wychładzanie kotłowni.
A i okno dostarcza powietrze dość wysoko co przy dobrze działającej wentylacji może nic nie dać bo wentylacja zdąży zabrać świeże powietrze zanim trafi do pieca.

Druga sprawa to bezpieczeństwo. Jak jackjj pisał, okno można zamknąć i pewnie tak się stanie jakby przyszło -20.