Heiztechnik - Producent kotłów

Q PELLET DUO 15kw

2 lata 3 miesiąc temu #6795 przez MateuszZurek
Witam,
Od paru tygodni pracuje u mnie piecyk Q PELLET DUO 15kw z termostatem pogodowym, sterownikiem mieszacza oraz termostatem pokojowym spiętym z mieszaczem i obniżającym temperaturę obiegu o 10 stopni.
Mam głównie kaloryfery z termostatami + podłoga w łazienkach, kuchni oraz wiatrołapie. W sumie powierzchnia użytkowa to jakieś 140m2 ocieplona cegła porotherm (dziurawa) + 10cm grafitowy styropian. Podłoga 13cm styropian.
A i podłogówka zasilana z rozdzielni z termostatami na powrocie.

Piec pracuje w trybie standardowym z temperaturą zadaną 70 stopni.
Po konfiguracji serwisanta piec przy obecnej temperaturze (dodatniej) rozpalał się 17 do 19 razy na dobę i zużywał około 22kg na dobę. W domu ciepło ale i ciepło na zewnątrz.
Krzywa grzewcza 1, przesunięcie +3.
Pogodówka i pokojówka ustawiają temperaturę wody nawet na 25 stopni co nie jest możliwe do osiągnięcia z powodu temperatury zadanej na piecu. Temperatura przy zamkniętym zaworze czterodrogowym oscyluje w granicy 34 stopni. Po zamknięciu zaworu działa on jako wymiennik ciepła i przy małych rozbiorach nie da się obniżyć temperatury w obiegu.
Nie jest to jakiś problem.

Ostatnio przestawiłem modulację mocy tak aby piec pracował trochę dłużej. Osiąga maksymalnie 15kw i ilość rozpaleń przy nadal wysokiej plusowej temperaturze oscyluje w granicach 14.
Spalanie nadal mierzę.

Pytanie:Czy przy takich temperaturach lepiej wyłączać pompę obiegową od termostatu pokojowego?
Będzie to miało taki minus, że podłogówka będzie się wychładzać ale to przerobię w przyszłym roku.

Czy lepiej utrzymywać wyższą temperaturę w obiegu kaloryferów? wyłączyć obniżenie od termostatu pokojowego?

Większość dni roboczych nie ma nas do 18tej a niekiedy nawet 19tej.
Czy nie lepiej było by przejść na wyłączanie pieca między powiedzmy godziną 22 a 16 czy nawet między 6tą a 16tą? Dwie godziny intensywnego grzania powinny wystarczyć aby rozgrzała się podłogówka i reszta domu.

Dodam jeszcze, że obecnie utrzymujemy stałą temperaturę oscylującą w granicach 20stopni.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Mateusz Żurek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 3 miesiąc temu #6823 przez MateuszZurek
Witam
Dodam jeszcze moje obecne nastawy:
Szybkość podawania paliwa przez podajnik: 13,1 kg/h
Modulacja mocy:
Nadmuch 100%: 33%
Podawanie: 4.5s
Nadmuch 50%: 31%
Podawanie: 3s
Nadmuch 30%: 28%
Podawanie: 2s
Histereza:
H1: 3 stopnie
H2: 6 stopni

Moc FL:
Min: 10%
Max: 90%

Temperatura zadana kotła: 70 stopni
Histereza 15 stopni.

Komin ceramiczny 200mm bez regulatora wysokość około 6 może 7 metrów.. Może warto go założyć.

1) Proszę o weryfikacje nastaw
2) Czy warto włączyć nadzór w tym kotle? Na jakiej mocy piec będzie pracował w tym trybie i jak ten trym skonfigurować w oparciu o podawanie w moim piecu.
3) Jak stwierdzić, że moje nastawy działają? Na co zwracać uwagę?
4) Piec głównie pracuje na pełnej mocy. Czy warto zmienić histerezę H1 i H2 tak aby piec głównie korzystał z niższych mocy.
5) Może warto przejść na tryb FL? Czy w takim razie moc minimalna FL będzie liczona od mocy 30% tak, że 0% FL to 30% w standardzie? A jeżeli tak to może warto jeszcze bardziej zmniejszyć podawanie w 30% mocy aby tryb FL mógł korzystać z większego zakresu mocy?

Spalanie przy dodatnich temperaturach oscyluje w granicy 20kg na dobę więc według mnie jest spore.
Piec głównie utrzymuje temperaturę w domu na poziomie 20 stopni i nie ma z tym problemu nawet przy obniżonej temperaturze na mieszaczu wynikającej z sygnału z termostatu pokojowego.

Przy spadku temperatury na zewnątrz ilość rozpaleń rośnie. Czas postoju maleje nawet do 30 minut.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

P.S.
A dodam jeszcze, że posiadam moduł internetowy więc mogę (jeżeli powiecie jak) udostępnić moje nastawy do wglądu serwisu.

Pozdrawiam
Mateusz

2 lata 3 miesiąc temu #6825 przez jackjj
Ja bym wpisał jak dobrze przeważyłeś pellet:
kaloryczność pelletu [kWh/kg]: 4,7 bo.masz chyba 5

Nadmuch 100%: 38%
Podawanie: 4.9s
Nadmuch 50%: 34%
Podawanie: 2.6s
Nadmuch 30%: 29%
Podawanie: 1.7s

RCK proponuje założyć szczególnie do takiego wielkiego komina ale nie oczekuj olbrzymich oszczędności...chyba że jak mocno wieje to pomaga....

Histerezy h1 i h2 należy tak ustawić żeby kocioł jak najrzadziej się wygaszal spróbuj żeby po chodził

H1: 4 stopnie
H2: 9 stopni
Im wyższe h1 i h2 podasz tym dłużej będzie dochodził do temp 70°C na Twoim miejscu ustawił bym też zadaną na 75°C a hist. zostawił na 15-17° C
Jeśli kocioł wygasza na 30 minut to faktycznie lepiej żeby przeszedł w nadzór...

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

2 lata 3 miesiąc temu #6826 przez MateuszZurek
Witam,
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Pellet ważony był przez serwisanta. Zrobię własne ważenie i wprowadzę sugerowane nastawy.
Kaloryczność była ustawiona na 5 [kWh/lkg]

Serwisant także ustawił nadmuchy. Stwierdził, że bardzo wieje i przestawił dmuchawę na 34% na pełnej mocy.

Możesz mi napisać z czego wynika podniesienie temperatury zadanej lub co jest jej celem?

Wrzuciłem jeszcze wykresy pracy kotła.
Niestety moduł internetowy jest w mojej opinii trochę ułomny jeżeli chodzi o zbieranie danych o pracy kotła i wszystkich czujników. Próbkowanie na poziomie pięciu minut jest nie wystarczające do jakichkolwiek obliczeń. Ale to jest temat na inny wątek.

Jeszcze raz bardzo dziękuję i napiszę jak się kocioł sprawuje po przeważeniu pelletu i wprowadzeniu zmian.

Pozdrawiam
Załączniki:

2 lata 3 miesiąc temu #6827 przez jackjj
Napisałem co w mojej ocenie może spowodować zmniejszenie liczby odpaleń....żebyś nie miał 30 min postoju. Wygląda tak jakby Twój kocioł był zbyt dużej mocy dlatego jeśli nie masz bufora myślałem żeby podnieść nieco temp i wydłużyć histereze nawet do 20°C co spowoduje że będzie on wyłączal się na dłużej. Jeśli chcesz tak zostawić jak masz to może ustaw tylko nadzór....

Pamiętaj wrzuciłem co myślę a Ty zmieniaj po jednej zmiennej i kilka dni obserwuj potem kolejna zmiana. NIE WSZYSTKO NA RAZ.

Zwróć też uwagę że co byś nie ustawił dom i tak weźmie swoje a Ty sobie pomyśl czy warto siedzieć całymi dniami w kotłowni dla 1 -2kg oszczędności na dobę bo więcej nie oszczędzisz u mnie to była by oszczędność 58 groszy czy 1,18zł na dobę nie opłaca się siedzieć w kotłowni za taką kasę.
:-P:'(:-P
Ogranicz się do tego że jak raz dziennie jesteś tam zobaczyć czy wszystko ok. to zmień jedną rzecz raz na kilka dni najlepiej raz na tydzień i zapisz ile kg spalił i ile razy się odpalił koniec....

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

2 lata 3 miesiąc temu #6828 przez MateuszZurek
Witam,
Masz całkowitą rację i dokładnie takie podejście mam zamiar zastosować.
Najpierw wprowadzę zmiany w histerezie i kaloryczności (ta nie powinna mieć wpływu na spalanie).
Przepalę ze dwa zasypy. Może uda się wreszcie skalibrować poziom paliwa :-P

To jest mój pierwszy dom i pierwszy piec więc wszystkiego muszę się dopiero nauczyć a puki mnie żona nie pogoni to mogę się piecem pobawić choć i tak zwie go moją kochankę (chyba już przesadzam).

Dziękuję i pozdrawiam

2 lata 3 miesiąc temu #6829 przez jackjj
No u mnie podobnie to wyglada, 1 dom, 1 kocioł, 40 lat w bloku a teraz rozkminka wszystkiego, ale jestem zadowolony...Do bloku nie chciał bym wrócić....wsi radosna...
żona zła że w kotłowni siedziałem ale generalnie mnie to "trochę " jara teraz w pracy tak się zakręciłem nie wiadomo kiedy i jak zostałem szefem projektu i kupiłem piec do wyrzażania więc mój daspell trochę mnie znudzil...tu jest trochę więcej do rozkminiania. Piec stoi pracuje już nie powinienem się nim zajmować a ja wciąż sobie coś wymyślam....testy pomiary, etc...
:-P

2 lata 3 miesiąc temu #6862 przez MateuszZurek
Gratuluję.
Też się z bloku wyprowadziłem.

Przeważyłem pellet i wyszło 13.8 kg.
Zmieniłem ustawienia na:
podawanie 100%: 4.7s
nadmuch 100%: 36%
podawanie 50%: 2.5s
nadmuch 50%: 34%
podawanie 30%: 1.8s
nadmuch 30%: 29%

Na podstawie twoich nastaw wyliczyłem, że celujesz w moce 15/8/5 kWh więc tak sobie przeliczyłem nowe podawanie.

Przy mocy 30% dałem trochę więcej bo miałem wrażenie, że piec sobie nie radzi z bieżącymi rozbiorami.
Wydaje mi się, że pellet, który mam obecnie jest niskiej jakości. Robi się spiek na palniku i tak jakby nie był w stanie utrzymać płomienia na 100% ale to stwierdzam tylko na podstawie tego co rejestruje moduł internetowy.

Czy możesz mi powiedzieć skąd bierzesz pellet? Jeżeli jesteś z niego zadowolony to może byli by w stanie dostarczyć go do mnie.
Mój lokalny dostawca robi go z trociny sosnowej z dodatkiem jakiegoś zboża do sklejania. Niby tani bo po 650 zł/tona ale możliwe, że będę go więcej spalał niż tego za 850 zł/tona.

Dziękuję i pozdrawiam

2 lata 3 miesiąc temu #6981 przez SERWIS1
Witam

Spiek robi się poprzez stopienie popiołu i niepełnych części pelletu.

W przypadku pelletu zrobionego w 100% z drewna czasem można spotkać naprawdę czysty produkt.
W przypadku pelletu zrobionego z drewna i domieszek innej biomasy trzeba się przyzwyczaić do spieków.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 lata 3 miesiąc temu - 2 lata 3 miesiąc temu #6983 przez jackjj

SERWIS1 napisał: Witam

Spiek robi się poprzez stopienie popiołu i niepełnych części pelletu.

W przypadku pelletu zrobionego w 100% z drewna czasem można spotkać naprawdę czysty produkt.
W przypadku pelletu zrobionego z drewna i domieszek innej biomasy trzeba się przyzwyczaić do spieków.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Serwis 1
Pytanie jak idą spieki to czy taki pellet może gorzej się zapalać? Bo pewnie kaloryczność na pewno ma mniejszą....masakra....
Dziś przypadkowo byłem świadkiem jak kocioł nie zapalił pelletu nie wiem który był to raz ale po rozpalaniu pokazał napis czyszczenie potem rozpalanie z zapalką nr 1 i z glupialem bo jak nie rozpalil za 1 razem to chyba powinien pokazać zapalke z nr 2 albo i 3 a tu jeden! ?
Dodatkowo jak patrzyłem na temp wody w kotle to było poniżej 50 więc już musiał jakiś czas kombinować bo mam ustawioną temp 75 i hist.15 więc przy 55 powinien odpalić

MateuszZurek
Pelletu nie polecam ze względu na tegoroczne spieki których nie było w ubiegłym roku a pellet od tego samego dostawcy....

PS.
W dziale serwis masz sugerowane nastawy dla kotłów pelletowych.
A w temacie poniżej plik gdzie możesz wyliczyć na którym progu co ma być

heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-t...ocy-palnika-pellas-x