Heiztechnik - Producent kotłów

Q PELLET DUO 15kw

2 lata 3 miesiąc temu - 2 lata 3 miesiąc temu #6989 przez MateuszZurek
Witam,
@jackjj
Dziękuję za Excela.
Coś podobnego sobie już wcześniej przygotowałem. Fajnie potwierdzić swoje obliczenia.

Na razie monitoruję pracę na ustawieniach, które sugerowałeś z moimi małymi zmianami.

Zastanawiam się nad ustawieniem nadzoru. Zakładam, że przy niskich ustawieniach podawania, powiedzmy 15% mocy (jakieś 3 kW) piec dużo wolniej będzie się wychładzał a jednocześnie będzie paliwa na tyle dużo, że piec nie zgaśnie.
Obecnie obserwuję sytuację gdzie przy dodatnich temperaturach piec szybko (ok 30 - 40 minut) osiąga zadaną temperaturę (podobnie jak wcześniej) i maksymalnie po godzinie postoju ponownie się rozpala.
Wydaje mi się, że jak ustawię nadzór na małej mocy to piec dużo dłużej będzie zużywał minimalne ilości paliwa a dopiero po długim czasie zacznie się rozpalać ponownie.

Planuję ustawić podawanie w nadzorze na 0.9s i nadmuch na 28% oraz czas nadzoru miedzy 0.5 a 1.5h.

@SERWIS1
Proszę o informację jakie są sugerowane nastawy nadzoru dla mojego pieca przy wydajności 13.8kg/h
Czy w trybie nadzoru podawanie paliwa powinno być tak wymierzone aby temperatura pieca nie rosła?
Co jeżeli ustawienia nadzoru i tak będą wystarczające do podnoszenia temperatury pieca? Czy piec wyłączy się po przekroczeniu powiedzmy 5 stopni ponad temperaturę zadaną?

Dziękuję i pozdrawiam

P.S.
W sprawie pelletu.
Spodziewałem się odpowiedzi typu "nie polecam pelletu". Też bym tego nie robił nie mając 100% pewnego źródła.
Jak skończę bieżący zapas to sprawdzę próbki dużo droższego pelletu. Ewentualnie kupię jakąś partię na allegro i może trafi się coś lepszego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 3 miesiąc temu - 2 lata 3 miesiąc temu #6992 przez jackjj
Mateusz
Poszukaj odp.na
www.heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pom...mitstart=0&start=740

Temat dotyczy daspell ale znajdziesz tam odp.na swoje pytania bo oba kotły są podobne w sumie to nie wiem czym się różnią może jedynie palnikiem...i trochę konstrukcją

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

2 lata 3 miesiąc temu #7003 przez MateuszZurek
Witam,

Poszukaj odp.na
www.heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pom...mitstart=0&start=740

Temat dotyczy daspell ale znajdziesz tam odp.na swoje pytania bo oba kotły są podobne w sumie to nie wiem czym się różnią może jedynie palnikiem...i trochę konstrukcją

Dziękuję za radę. Czytałem ten wątek ale prawdę mówiąc rozrósł się tak bardzo, że ciężko tam cokolwiek znaleźć. Z tego co pamiętam nie ma tam jasnych informacji odnośnie nadzoru i jego sposobu działania i tego jak kocioł będzie się zachowywał w tym trybie przy rosnącej temperaturze.

Niestety nie ma instrukcji stwierdzającej do jakiej sytuacji dążyć przy konfiguracji pieca. Co robić aby piec działał dobrze i zarazem ekonomicznie.

Prawdę mówiąc brakuje mi możliwości sterowania piecem w zależności od godziny, temperatury i godzin, w których jestem w domu i innych. Czyli coś w stylu konfiguracji reguł sprawdzających poszczególne dane z czujników i mówiących sterownikowi co ma robić.

Może warto by było aby się serwis wypowiedział na temat nadzoru.

Co do różnic między DasPel i Q PELLET DUO.
Podstawowa to ruszt wodny w Q i palnik pod pojemnikiem z pelletem.

Pozdrawiam
Mateusz

2 lata 2 miesiąc temu #7031 przez SERWIS1
Witam

Zazwyczaj zalecam do nadzoru podawanie 2-3s i czas cyklu 60-70s. Nadmuch minimalny.

W nadzorze powinniśmy widzieć mały płomień na palniku, który ma zapewnić utrzymanie ognia do czasu ponownego przejścia do pracy.
W przypadku, gdy podawanie w nadzorze będzie zbyt duże to temperatura na kotle będzie rosła i kocioł się zagotuje. Zbyt mała ilość paliwa spowoduje wygaśnięcie palnika i przejście do rozpalania.

Ustawiając nadzór warto zmniejszyć Histerezę kotła na 2-3 stopnie, aby czas pracy w nadzorze nie trwał zbyt długo.

Praktycznie nadzór warto ustawiać w przypadkach, gdy odbiór ciepła jest bardzo duży i kocioł bardzo często się wygasza i odpala (głównie okres zimowy).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 lata 2 miesiąc temu #7035 przez jackjj
Mateusz

Coś szukałem w długim temacie o daspell i znalazłem wypowiedź serwisu n/t nadzoru post nr: #4203

"Witam
Długość czasu nadzoru powinna wynosić tyle ile średni czas postoju, aby kocioł nie musiał wygaszać palnika.
Wysoka temperatura na kotle poprzez pracę w nadzorze powstanie w przypadku zbyt dużych dawek podawanego paliwa. Proszę wydłużyć cykl nadzoru oraz zmniejszyć nadmuch w nadzorze.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik"

A Tu jakiś użytkownik tak palił, porównaj do tego co masz, ja nigdy nie korzystałem z nadzoru jakiś mam opór, nie po to kupiłem kocioł co się umie wygasic i rozpalić żeby teraz po prozniaku się tlił wolę palić modulujac niż nadzorować

:-P:

Nadzór:
czas nadzoru: 30min
czas podawania 1.8 sek
czas cyklu: 30 sek
moc nadmuchu: 23%

Te 30 min to trochę mało chyba....

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

2 lata 2 miesiąc temu - 2 lata 2 miesiąc temu #7046 przez MateuszZurek
Witam,

A Tu jakiś użytkownik tak palił, porównaj do tego co masz, ja nigdy nie korzystałem z nadzoru jakiś mam opór, nie po to kupiłem kocioł co się umie wygasic i rozpalić żeby teraz po prozniaku się tlił wolę palić modulujac niż nadzorować

Też tak myślę.

Witam

Zazwyczaj zalecam do nadzoru podawanie 2-3s i czas cyklu 60-70s. Nadmuch minimalny.

W nadzorze powinniśmy widzieć mały płomień na palniku, który ma zapewnić utrzymanie ognia do czasu ponownego przejścia do pracy.
W przypadku, gdy podawanie w nadzorze będzie zbyt duże to temperatura na kotle będzie rosła i kocioł się zagotuje. Zbyt mała ilość paliwa spowoduje wygaśnięcie palnika i przejście do rozpalania.

Ustawiając nadzór warto zmniejszyć Histerezę kotła na 2-3 stopnie, aby czas pracy w nadzorze nie trwał zbyt długo.

Praktycznie nadzór warto ustawiać w przypadkach, gdy odbiór ciepła jest bardzo duży i kocioł bardzo często się wygasza i odpala (głównie okres zimowy).

Prawdę mówiąc nadzór chciałem użyć w innym celu.
Mianowicie chodziło mi o spowolnienie wychładzania pieca w czasie ciepłych dni.
Powiedzmy, że ustawił bym nadzór na około 2-4kW na 1-2h i to powinno być wystarczające aby piec nie rozpalił się w czasie braku lub minimalnych rozbiorów i temperatur, przy których pogodówka zbija temperaturę na mieszaczu w okolice 30 stopni.

Swoją drogą tryb FL mógłby mieć taką funkcję.

Po testowałem nowe nastawy i nie jest źle. Nie ma jakiejś strasznej poprawy spalania czy ilości rozpaleń ale było parę zimnych dni, które powodowały praktycznie ciągłą pracę na 30% mocy.
Okazuje się, że przy mroźnych dniach wystarcza minimalna moc aby utrzymać temperaturę w domu. A i termostat pokojowy ciągle obniża temperaturę na mieszaczu o 10 stopni. Czyli zamiast 48 stopni miałem 38 stopni w obiegu przy krzywej 1 i przesunięciu 3.
Muszę to po obserwować.
Spalanie powinno się zamknąć na poziomie 33kg doba.

Teraz przestawiłem temperaturę zadaną pieca na 75 stopni i histerezę na 20 stopni.
To powinno poprawić czas postoju w ciepłe dni.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

2 lata 2 miesiąc temu #7050 przez Patrol
Można śmiało zarzucić tezę, że wywalasz ciepło kominem (o przesadzonej średnicy), więc skupiłbym się najpierw na regulatorze ciągu. Świadomie wybrałeś ruszt wodny?

2 lata 2 miesiąc temu #7052 przez MateuszZurek
Witam,

Świadomie wybrałeś ruszt wodny?

Ciężko powiedzieć.
Taki pięć polecił mi hydraulik.
Inna sprawa to lokalizacja komina. Miałbym problem z otwarciem drzwiczek z palnikiem a inne ustawienie pieca nie wchodziło w grę.
Po świętach zorganizuje instalacje regulatora ciągu lub przetestuje zawirowywacz.
Serwisant polecil mi do testu włożyć cegłę do przewodu kominowego.
Jakoś nie miałem odwagi tego zrobić.
Pozdrawiam

2 lata 2 miesiąc temu - 2 lata 2 miesiąc temu #7057 przez jackjj

MateuszZurek napisał: Serwisant polecil mi do testu włożyć cegłę do przewodu kominowego.
Jakoś nie miałem odwagi tego zrobić.
Pozdrawiam

Serwisant z HT ?

2 lata 2 miesiąc temu #7058 przez MateuszZurek
Tak