Heiztechnik - Producent kotłów

Q PELLET DUO 15kw

2 lata 4 miesiąc temu #7106 przez MateuszZurek

Patrol napisał: Można śmiało zarzucić tezę, że wywalasz ciepło kominem (o przesadzonej średnicy), więc skupiłbym się najpierw na regulatorze ciągu. Świadomie wybrałeś ruszt wodny?

Czy możesz mi wyjaśnić dlaczego ruszt wodny jest taki zły?
Zauważyłem dużo nalotu na ściankach kotła i gdzieś wyczytałem, że powodem jest ruszt wodny.

Skoro to rozwiązanie jest takie złe to dlaczego nadal jest oferowane?

I pytania do serwisu:
Czy ruszt wodny jest uznawany za wadę tego pieca? A jeżeli tak to dlaczego jest nadal oferowany?
Czy podejmujecie się usunięcia rusztu wodnego i jaki jest jego koszt?

Dziękuję

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 4 miesiąc temu #7107 przez SERWIS1
Witam

Ruszt wodny ma swoje zalety i wady.

Zalety:
- Pełni rolę dodatkowego wymiennika.
- W kotle pelletowym jest praktycznie niezniszczalny (ruszt żeliwny może się po pewnym czasie zużyć)

Wady:
- Obniża temperaturę w komorze spalania (przegroda wodna w obrębie płomienia ogranicza dopalanie CO itp.)
- W przypadku zbyt niskiej temperatury kotła ruszt zarasta sadzą uniemożliwiając odpowiedni przepływ spalin (należy go częściej czyścić).

Osobiście nie polecałbym wycinania rusztu wodnego. Po wyregulowaniu spalania płomień nie powinien omywać rusztu i tym samym bąblowanie powinno ustąpić.

Oferujemy kotły z rusztem żeliwnym i wodnym według woli kupującego. To jest tak jak z samochodami - jeden woli wyżyłowanego diesla 1.2 a ktoś inny 2.0 benzynę w tym samym samochodzie. Zawsze są zwolennicy jak i przeciwnicy każdego z rozwiązań.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 lata 4 miesiąc temu #7108 przez MateuszZurek

SERWIS1 napisał: Witam

Ruszt wodny ma swoje zalety i wady.

Zalety:
- Pełni rolę dodatkowego wymiennika.
- W kotle pelletowym jest praktycznie niezniszczalny (ruszt żeliwny może się po pewnym czasie zużyć)

Wady:
- Obniża temperaturę w komorze spalania (przegroda wodna w obrębie płomienia ogranicza dopalanie CO itp.)
- W przypadku zbyt niskiej temperatury kotła ruszt zarasta sadzą uniemożliwiając odpowiedni przepływ spalin (należy go częściej czyścić).

Osobiście nie polecałbym wycinania rusztu wodnego. Po wyregulowaniu spalania płomień nie powinien omywać rusztu i tym samym bąblowanie powinno ustąpić.

Oferujemy kotły z rusztem żeliwnym i wodnym według woli kupującego. To jest tak jak z samochodami - jeden woli wyżyłowanego diesla 1.2 a ktoś inny 2.0 benzynę w tym samym samochodzie. Zawsze są zwolennicy jak i przeciwnicy każdego z rozwiązań.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Tak, zgadzam się z tą opinią.
Niestety nie jetem specjalistą w tej sprawie i polegam na zaleceniach instalatora, który twierdził, że ten kocioł ma większą sprawność.
Niestety brak informacji na stronie HT (nie jest to zarzut) na temat tego z czym się wiąże posiadanie rusztu wodnego. Jakie są jego wady i zalety.
Także nie widzi mi się usuwanie funkcjonalności na, której mi zależało (ruszt awaryjny).

Obecnie mam tak skonfigurowany piec, że na pełnej mocy płomień nie dotyka rusztu. Także nie ma bulgotania lub innych problemów związanych z rusztem.

Czy jest jakaś możliwość zmniejszenia ilości osadu na ściankach kotła czy ruszcie?

Dziękuję i pozdrawiam.

2 lata 4 miesiąc temu #7109 przez Patrol
problem z dudnieniem (bulgotaniem) dot. kolegi z tego wątku:
www.heiztechnik.pl/index.php/forum/6-kot...imitstart=0&start=10
a tutaj problemem jest tylko nalot,
za i przeciw dobrze nakreśla ten artykuł:
www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/ruszt-awary...ajnikiem-tak-czy-nie
musisz się więc przyzwyczaić i zgodnie z radą serwisu czeka Cię częstsze czyszczenie..
p.s na forum jest jedna osoba, która posłała w zaświaty ruszt żeliwny w kotle 15kW, bo xmini zasuwał bez kagańca pełną mocą.

2 lata 4 miesiąc temu #7110 przez MateuszZurek

Patrol napisał: problem z dudnieniem (bulgotaniem) dot. kolegi z tego wątku:
www.heiztechnik.pl/index.php/forum/6-kot...imitstart=0&start=10
a tutaj problemem jest tylko nalot,
za i przeciw dobrze nakreśla ten artykuł:
www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/ruszt-awary...ajnikiem-tak-czy-nie
musisz się więc przyzwyczaić i zgodnie z radą serwisu czeka Cię częstsze czyszczenie..
p.s na forum jest jedna osoba, która posłała w zaświaty ruszt żeliwny w kotle 15kW, bo xmini zasuwał bez kagańca pełną mocą.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Przeczytałem załączony artykuł i jakoś umykają mi zalety rusztu wodnego. Pomijam możliwość spalania czegokolwiek na tym ruszcie. Nie po to kupiłem piec ekologiczny aby palić śmieci.
Czy w ogóle jakieś istnieją? Czy przez ten ruszt piec się szybciej nagrzewa, mniej spala?
Jak sugeruje artykuł, jest on prawdopodobnie mniej ekologiczny i w związku z przerwaniem spalania/dopalania mniej ekonomiczny.

Pokusił bym się o stwierdzenie, że taka konstrukcja jest wadliwa, ale nie jestem ekspertem więc nie powinienem tego robić.

Pozdrawiam

2 lata 4 miesiąc temu #7114 przez SERWIS1
Witam

Ruszt pełni funkcję dodatkowego wymiennika w strefie spalania więc odbiór ciepła jest większy niż w kotle z rusztem żeliwnym. Minusem natomiast jest niższa temperatura w komorze spalania i tym samym gorsze spaliny.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 lata 4 miesiąc temu #7117 przez MateuszZurek

SERWIS1 napisał: Witam

Ruszt pełni funkcję dodatkowego wymiennika w strefie spalania więc odbiór ciepła jest większy niż w kotle z rusztem żeliwnym. Minusem natomiast jest niższa temperatura w komorze spalania i tym samym gorsze spaliny.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Dziękuję, właśnie takiej odpowiedzi szukałem.
Zrobiłem porządne czyszczenie pieca. Trochę ciężko wyczyścić ruszt wodny od spodu.
Czy czyszczenie raz w tygodniu jest rozsądnym podejściem? Czy raczej powinienem to robić częściej.

Czy duża ilość osadu niesie jakieś zagrożenie? Może się zapalić?

Pozdrawiam
Mateusz

2 lata 4 miesiąc temu #7119 przez Patrol
im częściej tym lepiej dla Ciebie i kotła,
to co miało być zaletą tego rusztu przy nieodpowiedniej obsłudze kotła (tzn. brak czyszczenia) staje się jego wadą, tzn. powstający osad (nawet 1mm) ogranicza wymianę ciepła, zmniejszając tym samym sprawność urządzenia

2 lata 4 miesiąc temu - 2 lata 4 miesiąc temu #7120 przez jackjj
Mateusz
Nie popadajmy w shize kup sobie na spokojnie przy okazji w jakimś practikerze albo gdzie jakąś przystawkę kominkową do odkurzacza podłącz przy kotle całość i oblec ten ruszt jak jesteś przy okazji w kotłowni, zajmie Ci to kilkanaście sekund tak jak ja robię z palnikiem i jego tacka tylko ja używam tzw odkurzacza przemysłowy Einhell Odkurzacz Warsztatowy Th-Vc 1820 S- mój przyjaciel podczas całej budowy i do teraz mnie nie zdradził..... Proste urządzenie które wciąga wszystko... nie ma on kominkowego zabezpieczenia ale używam go rok z workiem papierowym podobno są też szmaciane, i nic się nie stało oczywiści zasada odkurzanie jak w kotle jest mniej jak 70 °C
:-P
PS. Do tego czasu jak wyczyścić go raz w tygodniu to świat i ludzie patrz żeby grubo tam na ruszcie nie było.... i tyle.... obmiec szczotka niech na dół spadnie....Ja swojego daspell sprzątam raz na 4 tygodnie wtedy jest co robić jak częściej to nie widzę sensu .....

Choć ostatnio się zastanawiałem gdzie on ma ten wymiennik może tam chociaż by częściej obmiotl....

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

2 lata 4 miesiąc temu #7121 przez MateuszZurek

jackjj napisał: Mateusz
Nie popadajmy w shize kup sobie na spokojnie przy okazji w jakimś practikerze albo gdzie jakąś przystawkę kominkową do odkurzacza podłącz przy kotle całość i oblec ten ruszt jak jesteś przy okazji w kotłowni, zajmie Ci to kilkanaście sekund tak jak ja robię z palnikiem i jego tacka tylko ja używam tzw odkurzacza przemysłowy Einhell Odkurzacz Warsztatowy Th-Vc 1820 S- mój przyjaciel podczas całej budowy i do teraz mnie nie zdradził..... Proste urządzenie które wciąga wszystko... nie ma on kominkowego zabezpieczenia ale używam go rok z workiem papierowym podobno są też szmaciane, i nic się nie stało oczywiści zasada odkurzanie jak w kotle jest mniej jak 70 °C
PS. Do tego czasu jak wyczyścić go raz w tygodniu to świat i ludzie patrz żeby grubo tam na ruszcie nie było.... i tyle.... obmiec szczotka niech na dół spadnie....Ja swojego daspell sprzątam raz na 4 tygodnie wtedy jest co robić jak częściej to nie widzę sensu .....

Choć ostatnio się zastanawiałem gdzie on ma ten wymiennik może tam chociaż by częściej obmiotl....

Witam,
Może faktycznie wpadam w paranoję.
A co do sprzętu do sprzątania to mam Karcher WD 3 + zestaw do czyszczenia kominka . Bez tego jakoś nie widzę czyszczenia kominka i kotła.
Muszę tylko znaleźć lub dorobić sobie narzędzia do czyszczenia rusztu wodnego i palnika.
Niestety niektóre miejsca są nie dostępne dla odkurzacza czy standardowych narzędzi.

Pozdrawiam