Heiztechnik - Producent kotłów

Q PELLET DUO 15kw

2 lata 5 miesiąc temu #7164 przez MateuszZurek

jackjj napisał: Mateusz
Zrób jak będziesz miał chwilę zdjęcie jak to u Ciebie wygląda....
Teraz byłem tydzień w domu też mogłem zrobić test....

Witam,
U mnie spiek itp wygląda jak na załączonych zdjęciach. Takie coś mam po dwóch dniach pracy pieca.
Możliwe, że coś mam z ustawieniami nawiewu, bo widzę zwęglone kawałki pelletu. Chyba to związane z nawiewem.

Obecne ustawienia
Temp. zadana: 75
Histereza kotła: 20 stopni
Histereza H2: 14 stopni
Histereza H1: 4 stopnie
Podawanie 100%: 4,7
Nawiew 100%: 36
Podawanie 50%: 2,5
Nawiew 50%: 34
Podawanie 30% 1,8
Nawiew 30%: 29

Tylko nie bardzo wiem, który nawiew i w którą stronę przesunąć.
jakieś propozycje?
A może w ogóle tego nie ruszać? Nie ma tego jakoś strasznie dużo.

Pozdrawiam.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 5 miesiąc temu - 2 lata 5 miesiąc temu #7165 przez jackjj
Mateusz
U mnie wygląda podobnie nie mam tylko takich czarnych frakcji ciężko po zdjęciu ale wydaje mi się jakbyś tam miał coś nie dopalone u mnie raczej siwe.... Możesz spróbować maksymalnie w zakresie +/-10% nadmuchu podobno pomaga jednak spieki powstają przeważnie pod wpływem za wysokiej temp jednak u Ciebie jest wiatr nie za duży.... Spróbuj.... Może coś da na każdym progu....
u mnie nic nie dało ani większy ani mniejszy..... Dzwoniłem do dziada to moje spieki są powodem korundu ze szlifowania drewna, dziś po dobie tak sobie patrzyłem że te spieki są spychane ale ustawiłem jesze większy wiatr 100% - 46% dla 30% dalem 36% a 50% wyłączyłem bo zrobiłem dla testu H1=H2=3 i chcę zobaczyć przez tydzień co będzie

Moje stare zdjęcia spieków w załączeniu

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

2 lata 5 miesiąc temu #7171 przez MateuszZurek
Zrobiłem jeszcze parę zdjęć spieku, takiego bez popiołu.
CO ciekawe, po następnym samo-czyszczeniu większość spieku z paleniska, który było widać na poprzednich zdjęciach została zrzucona do popielnika.
Załączniki:

2 lata 5 miesiąc temu - 2 lata 5 miesiąc temu #7177 przez MateuszZurek
Witam,
Tak z innej beczki.
Zauważyłem w historii dziwne zachowanie pieca. W załączniku zrzut z wykresów.
Ciekawi mnie dlaczego piec w trakcie pracy wykonał dwa czyszczenia?
Niestety częstotliwość zapisu danych nie pozwala dokładnie określić ile trwał proces czyszczenia a także brak informacji co mogło taką sytuację wywołać.
W konfiguracji czyszczenia znalazłem ustawienie "Czas pracy po jakim nastąpi automatyczne wygaszenia kotła" ale nie bardzo się to koreluje z tymi czyszczeniami (piec czyści się co parę rozpaleń) a także nie tłumaczy dlaczego czyszczenie zostało wykonane w czasie pracy kotła bez przejścia przez wygaszanie.
Załączniki:

2 lata 5 miesiąc temu #7189 przez Patrol
brakuje na wykresie wizualizacji niektórych procesów; widać, że kocioł zakończył pracę przed dojściem do zadanej temp.
może błąd softu lub chwilowy zanik zasilania -sprawdzałeś w alarmach czy nie było jakiegoś komunikatu?

2 lata 5 miesiąc temu #7190 przez MateuszZurek

Patrol napisał: brakuje na wykresie wizualizacji niektórych procesów; widać, że kocioł zakończył pracę przed dojściem do zadanej temp.
może błąd softu lub chwilowy zanik zasilania -sprawdzałeś w alarmach czy nie było jakiegoś komunikatu?

Nie było alarmu.
Po alarmie dostaję maila z powiadomieniem a ostatni zanik prądu mam z 15 tego Grudnia jak się prądem bawiłem.
Jedyne co jeszcze mogę na wykresie włączyć to wykres płomienia, który faktycznie pokazuje jakiś problem z osiągnięciem pełnej mocy. Może to było powodem uruchomienia dodatkowego czyszczenia.
Może piec ma jakąś logikę wykrywania zapchanego palnika i wtedy uruchamia awaryjne czyszczenie.
Załączniki:

2 lata 5 miesiąc temu #7192 przez Patrol
podajnik podaje do upadłego, aż płomień zdechnie i potem masz 3 próby nieudanego rozpalenia w przypadku braku paliwa, a pomiędzy takimi próbami nie ma czyszczenia, można natomiast obserwować wzrost temperatury samego palnika;
na wykresie widać wzrost temp. kotła, czyli paliwo musiało być fizycznie podawane, pytanie tylko dlaczego kilka minut po 12:00 doszło do procesu wygaszania, którego nie widać być może wzgl. na częstotliwość zapisów.
Płomień dobijał do 70%, potem ledwo przeszedł za próg 50%, więc może masz problem ze zbyt dużym ciągiem. Z drugiej strony nie widać 'poszarpania' na wykresie, ale interwał może robić swoje. Obserwuj czy się to powtarza cyklicznie, a najlepiej jak Ci się uda fizycznie być przy kotle w takim momencie, bo inaczej to gdybanie zostaje.

2 lata 5 miesiąc temu #7194 przez MateuszZurek
Poszarpanie płomienia widać na niektórych wykresach palenia i na pewno mam problem ze zbyt dużym ciągiem.
Zamówiłem RCK. Zobaczę czy to pomoże.
Niestety z obecnością przy piecu mam problem. Pracuje spory kawałek od pieca.
Trochę szkoda, że piec nie zapisuje logów z większą dokładnością. Pewnie to jest ograniczenie bazy po stronie Plum, ale można by było dołożyć jakąś pamięć do sterownika, na którą wykonywany byłby zapis logów z możliwością odczytania przez moduł internetowy lub kablem albo po prostu demontując kartę pamięci.
Tak czy inaczej będę obserwował.
Dziękuję.

2 lata 5 miesiąc temu #7195 przez jackjj
Mateusz
Z tego co rozumiem masz też termostat z HT czy on również zapisuje historię czy tylko możesz nim sterować kotłem?
Zrobisz przy okazji fotkę swojej wersji sterownika? Zastanawiam się czy jak będę w końcu miał kasę na moduł to będę mógł go podłączyć bez problemu..... bez aktualizacji do modułu internetow. Trzeba mieć kabel czy sam WiFi wystarczy?

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

2 lata 5 miesiąc temu #7196 przez MateuszZurek

jackjj napisał: Mateusz
Z tego co rozumiem masz też termostat z HT czy on również zapisuje historię czy tylko możesz nim sterować kotłem?
Zrobisz przy okazji fotkę swojej wersji sterownika? Zastanawiam się czy jak będę w końcu miał kasę na moduł to będę mógł go podłączyć bez problemu..... bez aktualizacji do modułu internetow. Trzeba mieć kabel czy sam WiFi wystarczy?

Chodzi ci o termostat pogodowy? Jeżeli tak to był w zestawie z piecem a jego pomiary są zapisywane. Termostat jest podpinany do sterownika kotła więc tu nie będzie kolizji z modułem internetowym.
Jeżeli chodzi o termostat pokojowy to mam euroster. Nie miałem możliwości pociągnięcia kabla pod ecoster. Niestety nie produkują wersji bezprzewodowej.
Z tego co wiem dane z ecoster także są zapisywane przez moduł.

Sam moduł podpina się kablem ecoLink do sterownika kotła oraz router, który przychodzi z w zestawie. Router może wpiąć do swojej sieci poprzez WiFi lub kabel.
Jest z tym trochę zabawy bo w zestawie nie ma instrukcji obsługi.
Poniżej instrukcja, którą kiedyś udało mi się znaleźć.
Kiedyś udało mi się znaleźć wersję PDF ale jakoś nie pamiętam jak.
Instrukcja PL

Jaki element chciałbyś abym sfotografował? U mnie jest r.control 890 na przodzie pieca, a z tyłu czarna skrzynka z jakąś naklejką?

Na stronie econet24.com pokazuje mi następujące wersje:
Wersja modułu ecoNET: 1.11.3496
Wersja modułu A:1.11.7
Wersja modułu Panel:1.30.7