Heiztechnik - Producent kotłów

Q PELLET DUO 15kw

2 lata 9 miesiąc temu #7330 przez MateuszZurek
@jackjj w wątku "Przełączenie kotła na palenie drewnem" napisałeś

Grunt to nie dać się zwariować z komina jak Ci dym leci tylko przy rozpalaniu znaczy masz spalanie dobre i jak zadymienia ani białości w kotle nie ma znaczy ok. Pal i policz ile Ci sezon kosztuje albo miesiąc dajmy na to styczeń albo grudzień....

Co powoduje tą białość w kotle?
Zauważyłem, że na ruszcie wodnym mam trochę białego nalotu ale stwierdziłem, że to jest powodowane przez dodatek zboża w tym czym palę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 9 miesiąc temu - 2 lata 9 miesiąc temu #7359 przez jackjj
Po patrz na stronce darco tak jak RCK oni mają takie rzeczy....

Co do białości to za dużo powietrza ale jak jest trochę to nie przejmuj się

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

2 lata 9 miesiąc temu #7366 przez MateuszZurek

jackjj napisał: Po trzeba na stronce darco tak jak RCK oni mają takie rzeczy....

Niestety nie mogę tego znaleźć. Nie bardzo wiem czego szukać na stronie darco.
Znalazłem artykuł na temat RCK ale z niego nie wynika jakie nastawy powinny być stosowane do pieca na pellet.

Przestawię na 10 Pa i poobserwuję.

2 lata 9 miesiąc temu - 2 lata 9 miesiąc temu #7368 przez jackjj
Mateusz
to się nazywa Anemostat i jak wpiszesz w znany serwis..... Szukaj ze stali nierdzewnej np. możesz wpisać KRATKA CZERPNIA WYRZUTNIA ŚCIENNA OKRĄGŁA 100 mm albo wpisz mniej KRATKA CZERPNIA WYRZUTNIA ŚCIENNA

Co do nastaw RCK w katalogu kotła Daspell dla 15 KW masz 15Pa ale rozmawiałem z Serwisem i powiedzieli mi że to na wyrost i żeby spróbować ustawić na 10Pa szczególnie że masz podejrzewam komin podobnie jak ja 180 albo 200....

PS. Anemostat weź koniecznie z kratką / siatką to nie będą wlatywały owady - przynajmniej te duże
;)

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

2 lata 9 miesiąc temu #7369 przez Patrol
jackjj celowo montowałeś do góry nogami?

2 lata 9 miesiąc temu #7370 przez jackjj

Patrol napisał: jackjj celowo montowałeś do góry nogami?

Jeśli masz na myśli anemostat to tak chciałem żeby brał cieplejsze powietrze z pod dachu ....
:-P

2 lata 9 miesiąc temu #7487 przez MateuszZurek
@Patrol - pisałeś kiedyś, że nasz ecoster. Czy w przypadku krzywej 0,8 i przesunięciu 3s. ten sterownik modyfikuję temperaturę zadaną obiegu jak osiągnie temperaturę zadaną w pomieszczeniu? Zakładam, że tak to działa.
Czy w tym pomieszczeniu masz jeszcze termostat na kaloryferze.

Próbuję dobrać krzywą do mojego domu.
Obecnie mam 0.8 i przesunięcie 3 i dodatkowo obniżenie od termostatu na 5 stopni.
To oznacza, że przy -10 mam na mieszaczu około 42 stopni (termostat cały czas obniża).
To jest wystarczające aby utrzymać temperaturę około 22/23 stopnie na dole i około 20 stopni na poddaszu.
Tak się zastanawiam czyby nie wyeliminować obniżenia od termostatu pokojowego zostawić krzywą i przesunięcie i zobaczyć czy piec się będzie wygaszał czy cały czas będzie skakał między poszczególnymi mocami.

2 lata 9 miesiąc temu - 2 lata 9 miesiąc temu #7488 przez Patrol
tak jest przesunięcie krzywej, np. jak nastawisz 23C to ecoster odnosząc nastawę do 20C przesuwa krzywą o 3C;
jego działanie może sprowadzać się do
1. automatycznej korekty temp. (zgodnie z zadanym współczynnikiem korekty temp. pokojowej)
2. wyłączenia pompy mieszacza
3. obniżenia temp. obiegu o stałą wartość po osiągnięciu zadanej temp. w pomieszczeniu (tego nie zalecają)
z pkt 1 i 3 także nie zalecają korzystać jednocześnie

pkt 2 można spokojnie testować przy mniejszym poborze ciepła, np. kiedy mamy słoneczne dni bez ujemnych temperatur;
co do mocy to najlepiej kiedy kocioł może pracować w pobliżu nominalnej wartości, co fajnie widać na wykresach kolegów z buforami; w innym przypadku doprowadzamy do wygaszeń pod warunkiem dłuższych postojów, bo jeśli temp. spadnie o wartość histerezy w ciągu 15-20min to lepiej iść w większe H1 i H2 lub nawet nadzór.

2 lata 9 miesiąc temu - 2 lata 9 miesiąc temu #7489 przez MateuszZurek
Tylko nie ma pewnie możliwości automatycznego przełączania miedzy 1 i 2, na przykład w zależności od temperatury na zewnątrz. To przełączenie musi być ręczne.

Postów rzędu 15 - 20 minut jeszcze nie miałem a dom się wygrzewa więc zakładam, że w tym sezonie nie ma co liczyć na ekonomiczną pracę. Dom cały czas będzie odbierał ciepło. Na szczęście dość dobrze je utrzymuje.

Zastanawiam się nad eliminacją termostatu pokojowego obniżającego temperaturę obiegu i obniżenie krzywej do 0.7. Może tak to po testuję na następnym zasypie.

Wiem że masz wymiennik płytowy, ale czy wiesz czy jest jakaś możliwość optymalizacji pracy siłownika zaworu 4d?
Przy większych mrozach zawór próbuje podnosić temperaturę układu i tym powoduje falowanie temperatury.
Wiem, że jest trudno utrzymać temperaturę przy tylu zmiennych ale spodziewałem się, że ma jakiś sprytny algorytm sterujący tym siłownikiem.
Coś tam jest bo nie działa na zasadzie otwórz, zamknij ale próbuje przewidywać skoki temperatury ale wydaje mi się, że sobie nie radzi i mam falowanie temperatury w układzie.
Zmniejszyłem nieczułość do 1.5s i się poprawiło ale nadal podobna sytuacja występuje.

A i inne kwestia.
Zauważyłem, że jak robię czyszczenie pieca i zawór 4d zostanie otwarty na maksa to występuje nie mieszanie wody z pieca z wodą z układu za zaworem, mimo, że zawór jest w pełni otwarty.
Dopiero jak obniżę temperaturę zadaną mieszacza tak aby zaczął się zamykać następuje mieszanie wody. Szybka zmiana temperatury mieszacza nie pomaga. Muszę poczekać aż temperatura w układzie wzrośnie do powiedzmy 37 stopni i znowu wymusić ruch siłownika aby zaczął normalnie działać.
Potem już nie ma problemu.

Ciekawe co się dzieje?

Zawór i siłownik jest afriso

2 lata 9 miesiąc temu #7507 przez Patrol
ustawienia dla siłownika zaworu znajdziesz w menu serwisowym>ustawienia mieszacza:
Zakres proporcjonalności
Parametr ma wpływ na wielkość ruchu siłownika mieszacza. Zwiększenie jego wartości powoduje szybsze dochodzenie temperatury mieszacza do wartości zadanej, jednak zbyt wysoka wartość parametru powoduje przeregulowanie temperatury i niepotrzebne ruchy siłownika. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 2 – 6 [3].
Stała czasu całkowania
Im większa wartość parametru, tym wolniejsza reakcja siłownika na uchyb temperatury. Ustawianie zbyt małych wartości może prowadzić do niepotrzebnych ruchów siłownika, zbyt duża wartość wydłuża czas znalezienia wartości zadanej temperatury. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 100 – 180 [160].
Czas otwarcia zaworu
Należy wprowadzić czas pełnego otwarcia zaworu odczytany z tabliczki znamionowej siłownika zaworu, np. 140s.
Wyłącznie pompy od termostatu
Ustawienie parametru na wartość ,,TAK” powoduje zamknięcie siłownika mieszacza i wyłącznie pompy mieszacza po rozwarciu styków termostatu pokojowego (pomieszczenie nagrzane). Czynność ta jednak nie jest zalecana, gdyż pomieszczenie ogrzewane może być wychłodzone w zbyt dużym stopniu.
Nieczułość mieszacza*
Nastawa parametru określająca wartość nieczułości temperaturowej (martwej strefy) dla układu sterowania mieszaczem. Regulator steruje mieszaczem w taki sposób, aby wartość temperatury zmierzonej przez czujnik obwodu mieszacza była równa wartości zadanej. Tym niemniej aby uniknąć zbyt częstych ruchów siłownika, mogących niepotrzebnie skrócić jego żywotność, regulacja podejmowana jest dopiero wówczas, gdy zmierzona temperatura obwodu mieszacza będzie wyższa lub niższa od zadanej o wartość większą niż nieczułość mieszacza.