Heiztechnik - Producent kotłów

regulator pokojowy

9 miesiąc 5 dni temu #9757 przez Markus

jackjj napisał: Pioterkoo
Jak będziesz pracował jak piszesz kocioł zacznie się rosić smoła popłynie i rdza wejdzie czego wynikiem będzie szybsze zużycie kotła

Jeśli chcesz oszczędzić możesz oczywiście zrobić przy kaloryferach stop pompy od CO po uzyskaniu zadanej temp w pomieszczeniu wtedy kocioł będzie nagrzewał tylko siebie lub zbiornik CWU i proponuje spróbować obniżyć temp na kotle do np 65*C i histerezy 15 jak faktycznie kocioł rzadko się włącza to będziesz miał go wygrzanego ale przy niższych temp będą niższe straty a jak kocioł ma duża moc to może nie będzie zimnych powrotów ustaw tak i po obserwuj kilka dni czy się nie poci gdzieś ...,

Trochę ryzykowne jest obniżenie temp na kotle do 65 wraz z zatrzymaniem pracy pompy CO.
Kolega pioterkoo zdaje się ma zawór 4D. Jeżeli przy Hk=15 temperatura kotła spadnie do 50 kilku stopni i termostat pokojowy włączy pompy CO to z wyziębionych grzejników pójdzie na powrót zimna woda i zawór 4D nie utrzyma wymaganej temperatury na powrocie.

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 5 dni temu - 9 miesiąc 5 dni temu #9758 przez jackjj
Markus
Napisałem żeby spróbować i po obserwować w mojej ocenie nie powinno być żadnego problemu podobnie jak przy zbiorniku CWU pompa wciąż nie pracuje a tylko włącza się w momencie kiedy zbiornik jest ładowany wtedy jest chwilowy spadek temp na powrocie a potem już jest ok
Myśle ze trzeba ustawić i zobaczyć czy kocioł się nie poci
generalnie przy kaloryferach jest zalecane stop pompy CO a nie obniżenie od termostatu po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu - spadek temp będzie chwilowy - bo na kaloryfery idzie wysoka temperatura w przeciwieństwie do podłogówki gdzie operujemy niskimi temperaturami i stop pomp od CO nie jest zalecany tu jak najbardziej sprawdza się obniżenie o 1-2 *C (przy pogodowce) od termostatu

Dodatkowo pisał że ma przewymiarowane kaloryfery i kocioł wiec spokojnie kocił sobie poradzi. Nie spróbuje nie będzie wiedział
;)

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

9 miesiąc 5 dni temu #9761 przez Markus
jackjj
Trochę ma inne zdanie na temat temperatury idącej na grzejniki (czy wysoka ? )
U mnie pompa CO chodzi non stop (8W) i temperatura podawana jest góra do 40-42 stopni.
Dzisiaj mam wg econetu 31 stop. na mieszaczu. A w pomieszczeniach mam ustalone 22 stopnie.

Zauważyłem że jak zatrzymywałem termostatem pompę CO, to potem długo odbudowywał temperaturę kotła.
Może tak u mnie jest, ponieważ mam stare grzejniki żeliwne z dużym zładem wody.

Pozdrawiam

Markus

9 miesiąc 5 dni temu - 9 miesiąc 5 dni temu #9762 przez jackjj
Markus
napisałem jak można spróbować ustawić i w mojej ocenie powinno działać gdzie kolega Piotr być może będzie miał ekonomiczniej bo na nieużywanym kotle przy małym pomieszczeniu do ogrzania będzie zadana niższa temp z zachowaniem mam nadzieje ciepłego powrotu jednak każda instalacja jest inna i to jak będzie się wszystko zachowywało wyniknie z obserwacji, a każdy decyduje sam

Generalnie kiedyś zetknąłem się z opinia że zawór 4d to nie jest zbyt fortunne rozwiązanie i przeważnie jest problem z zimnym powrotem oraz czasowa destabilizacja równowagi ogrzewania lepsze jest rozwiązanie ze sprzęgłem hydraulicznym jednak to rozwiązanie jest droższe i niestety większość użytkowników korzysta z zaworu 4d i jakoś sobie do regulowywuje

Ja również mam zawór 4d i mam np zimny powrót przy ładowaniu zbiornika CWU

Tu jak kogoś interesuje można więcej przeczytać o sprzęgle hydraulicznym tutaj

instalreporter.pl/ogolna/co-to-jest-sprz...i-gdzie-go-stosowac/

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

9 miesiąc 5 dni temu - 9 miesiąc 5 dni temu #9764 przez Markus
Mój instalator zaproponował mi zawór 3D z dodatkową pompą kotłową. Chociaż we wcześniejszych instalacjach montował 4D.
I w sumie zawór 3D + pompa, u mnie się sprawdza.
Powrót mam między 50 a 55, tylko podczas ładowania CWU spada do około 45.

9 miesiąc 5 dni temu #9765 przez Patrol
Może być też wymiennik płytowy albo zawory 3d + pompa na krótki obieg kotłowy, ale wszędzie i tak ładują 4D...
Tak czy inaczej można wyłączać pompę obiegu grzejników, bo w odróżnieniu od podłogówki szybko uzupełni się ewentualne straty, a z drugiej strony też nie ma co mielić wody o zbyt niskim parametrze (jak jeszcze głowice przytkają przepływ to pompa chodzi sama dla siebie).