Heiztechnik - Producent kotłów

RED EKO DUO 25 KW ustawienia pieca

1 rok 3 miesiąc temu #8540 przez Kamil
Witam,
jestem nowym użytkownikiem pieca na ekogroszek.Posiadam piec RED EKO DUO 25KW z ruchomą retortą, ze sterownikiem HT TRONIC 500 i dmuchawą WPA 07. Obecne nastawy pieca to:
-temp kotła: 65 st. C,
-obroty dmuchawy 3,
-obr. dmuch. podt. 10,
-czas dmuch. podt. 10,
-obr. dmuch. wzrost 2,
-czas pauzy podajnika 25s,
-czas oczekiwania 10 min,
- krotnosc podawania 3,
-czas przesypu 5 min.
Niedawno pierwszy raz uruchomiłem piec. Wydaje mi się, że powstaje spora ilość spieków oraz pobierana jest duża ilość ekogroszku. W drzwiczkach wyczystkowych kolumny jasny osad. Proszę o podanie sugerowanych nastawów sterownika dla 2 wariatów:
-palenie w okresie przejściowym(gdzie nie potrzeba mocno ogrzewać domu) oraz
-palenie zimą.
Dodam, iż dom jest ocieplony, a jego pow, użytkowa to 160 m2. Przysłona dmuchawy otwarta w 1/4. Brak zaworu. Na dole podłogówka, na górze kaloryfery.
Jeszcze jedno pytanie: Jaka jest optymalna temperatura pracy kotła i jakiej dolnej wartości nie przekaraczać?

pozdrawiam
Kamil

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 3 miesiąc temu #8565 przez SERWIS1
Witam

Ustaw jednakowe nastawy na zimę i lato:
Czas pauzy podajnika - 50s
Obroty dmuchawy - 1 (przysłona otwarta na 1 cm)
Obroty dmuchawy podtrzymania - 1
Krotność podawania - 2
Czas oczekiwania - 10 min
Obroty dmuchawy wzrost - 1
Temperatura zadana - min. 65 stopni C

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1 tydzień 5 dni temu #11363 przez Monkovski85
Jakie ustawy dla sterownika HT700, dom 170m2, 80m podłogówka. Piec strasznie kopci, zjada dużo groszku. Obecnie 65 temp zadana kotła, krotność podawania 60s, dmuchawa 20% otwarta na full. Spala się pół na pół spieki z czystym popiołem. Nie chce wchodzić w ustawienia serwisowe bo ch.. się na tym znam. Dom nieocieplony. Groszek 24MJ Wiem ze ustawienia są sprawa indywidualna dla każdego pieca, chodzi mi o ustawienia najbardziej standardowe żeby piec pracował optymalnie i się nie męczył na niskich nastawach a wiem ze lepiej zadać mu 65 i żeby ciagle pracował niż więcej pozostawał w tzw. Podtrzymaniu. Z góry dzięki !!

1 tydzień 5 dni temu #11368 przez SERWIS1
Witam

Jaki model kotła użytkujesz?
Jaki jest komin?
Jakiej wielkości jest kanał napowietrzający kotłownię? Czy napowietrzenie jest drożne?

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1 tydzień 5 dni temu #11371 przez Monkovski85
Red eko duo 25 KW HT 700, nie ma kanału napowietrzajacego gdyż kotłownia otwarta jest na 40 metrowy garaż wiec napływ świeżego powietrza aż pod dostatkiem, komin typowy dla nowo budowanych domów ceramika, ciąg ma dosyć dobry. Podejrzewam ze wina leży po stronie nastawow.

1 tydzień 4 dni temu #11378 przez SERWIS1
Witam

W przypadku, gdy nie ma napowietrzenia kotłowni nie ma powietrza do spalania - wielkość kotłowni nie ma znaczenia (wentylator nie wytworzy podciśnienia w kotłowni).
W takim wypadku kotłownia nie ma odbioru kominiarskiego i jej użytkowanie jest niebezpieczne dla użytkowników - ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.
W przypadku, gdy kotłownia ma odbiór kominiarski bez kanału napowietrzającego to taki kominiarz z automatu traci uprawnienia.

W tym wypadku w pierwszej kolejności należy wykonać napowietrzenie kotłowni o średnicy 160 mm w postaci kanału "zetowego". Po wykonaniu napowierzenia możemy sprawdzić nastawy w przypadku, gdy sytuacja się nie ustabilizuje.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1 tydzień 4 dni temu #11383 przez Monkovski85
Sprawa jest do zrobienia, ale teraz mam kotłownie tak napowietrzona ze lepiej nie będzie nigdy, mam rurę 160 w środku tylko z kratka, czekająca na pompę ciepła, pod drzwiami z zewnątrz taka przysłona jak otwieram to zawiewa. Myśle ze to nie problem napowietrzania, „zetka” będzie zrobiona po montażu pompy itd. Ale na chwile obecna napowietrzanie jest dobre.

1 tydzień 4 dni temu #11393 przez SERWIS1
Witam

Czyli jest jakiś kanał na zewnątrz? Do spalania jakiegokolwiek paliwa musisz zapewnić otwarty kanał z powietrzem z zewnątrz - fizyki nie oszukasz.
Wrzuć jakieś zdjęcie paleniska i popiołu.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1 tydzień 4 dni temu #11407 przez Monkovski85
Jest dostęp do świeżego powietrza, teraz pytanie co zrobić żeby tak nie spiekalo groszku. Groszek jest całkiem dobrej jakości 25kj, ale próbowałem już i 29 i generalnie do dupy to samo. Ostatnio ustawiłem to co mogłem zmniejszyłem lekko zadana temp. Na 60 stopni i zmniejszyłem nadmuch na 15%, wydawało się ze jest odrobine lepiej. Już mi ręce opadają.
Załączniki:

1 tydzień 3 dni temu #11411 przez SERWIS1
Witam

Czy rurki powietrza wtórnego nad paleniskiem są zaślepione (na zdjęciu nie jest to widoczne)? W przypadku spalania węgla muszą być zaślepione i obrócone wylotem w stronę ściany kotła.

W popiele jest szlaka i mała część niedopalonego węgla - pojedyncze kawałki.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik