Heiztechnik - Producent kotłów

HIT PELLET 24kW ustawienie

2 miesiąc 1 tydzień temu - 2 miesiąc 1 tydzień temu #10106 przez lelusz
Witam, potrzebuje kilku informacji zeby latwiej bylo zrozumiec ten piec.
Dom jednorodzinny, z lat +-90. Ocieplenia szukac na darmo, wymienione jedyne okna na takie troche lepsze/drozsze plastiki, zapotrzebowanie dosc duze, metraz cos w okolicach 160m2.

1!
Piec sam wylicza dawke paliwa jaka pobiera w danym momencie ? Na podstawie wzrostu lub spadku temperatury na kotle, ustawionych zadanych temperatur czy jakich danych ? Czy zwiekszenie KW na poszczegolnych poziomach automatycznie zwieksza ilosc/czestostliwosc pobieranego paliwa ?

Wiem, ze nie mozna zmienic czasu co ile bedzie podawal pellet z podajnika(stale 20s), ale mozna zmienic czas krecenia slimakiem w palniku (tak wnioskuje po menu serwisowym). Zgadza sie ? Przedluzenie czasu podajnika cyz cos takiego.

2!
Istnieje jakas uniwersalna metoda ktora mozna wyliczyc zapotrzebowanie KW na dom ? Jakies wyznaczniki pracy kotla ? Palilem na 17KW jak rowniez na 23KW... roznicy nie zauwazylem, albo nie patrze na to co trzeba.

Tak samo wentylator.. kiedy nadmuch jest ustawiony dobrze ?

3!
W nawiazaniu do punktu drugiego. Jesli juz np uda mi sie ustalic moc maxymalna i odpowiednia prace nadmuchu - dla przykladu 20kw i 20%... To czy moc posrednia i minimalna da sie ustawic na zasadzie wprost proporcjonalnego spadku ? srednia moc 18kw i 17% a minimalna 15kw i 14% ? Czyli kazdy poziom w dol to -2kw i -3%. Czy to zbyt piekne i banalne i nijak sie ma do rzeczywistosci ? Ewentualnie jakies propozycje o ile zmniejszyc posrednia i minimalna moc wzgledem maxymalnej ?
Oczywiscie wiem, ze to bedzie mialo wplyw na to jak szybko kociol osiagnie temperature- pytanie czy chce przekraczac ten prog bo pobor ciepla przez dom jest duzy i bedzie zabawa w wygaszanie/podtrzymywanie/rozpalanie... a to tez nie jest zbyt dobre.

4!
Czy ktos jest 'zdalnie' okreslic czy zawor jest w tym momencie (piono) zamkniety lub otwarty ? Majstry w trakcie wizyty, kiedy instalacja nie gonila wody na kaloryfery, nie wyjasnili mi nic tylko przestawili to na poziom (dam sobie reke uciac ze po zamontowaniu pieca bylo to w pionie). Twierdzac ze to jest przyczyna problemu, jak sie okazalo wina lezala po stronie nie dzialajcej pompki a nie tego zaworu...

Zdjecie na dole posta - chodzi o zawor nad piecem / na prawo od dwoch zielonych strzalek ;).

I ciekawi mnie tez jaka bedzie roznica przy rozpalaniu/paleniu kiedy bedzie piono/poziomo ? Instalacja z zbiornikiem na strychu.

5!
w ustawieniach serwisowych sa takie dwie rzeczy:

- ust. pompy kotla - ochrona powrotu lub wymiennik ciepla

- ust zaworu - ochrona powrotu na zaworze wlacz / wylacz

Jak to sie ma do pracy kotla, co zmieniaja powyzsze ustawienia ? Co wylaczyc, co wlaczyc ?

6!
Podtrzymanie.
Cykl pracy podajnika to jest czas co ile bedzie podawac paliwo z zbiornika do palnika, tak ? Np 70 sekund.
Natomiast czas pracy podajnika to jest czas jak dlugo to paliwo bedzie podawane przez slimak na palenisko ? Np 3 sekundy.

W praktyce wyjdzie tak, ze co 70 sekund zostanie podane nowe paliwo (z podajnika do slimaka w palniku), a nastepnie przez 3 sekundy slimak bedzie podawal na palenisko, tak ?
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 1 tydzień temu #10108 przez MateuszZurek
Cześć,
Za dużo pytań na raz.
Nie mam takiego pieca ale postaram się odpowiedzieć.

lelusz napisał: Witam, potrzebuje kilku informacji zeby latwiej bylo zrozumiec ten piec.
Dom jednorodzinny, z lat +-90. Ocieplenia szukac na darmo, wymienione jedyne okna na takie troche lepsze/drozsze plastiki, zapotrzebowanie dosc duze, metraz cos w okolicach 160m2.

1!
Piec sam wylicza dawke paliwa jaka pobiera w danym momencie ? Na podstawie wzrostu lub spadku temperatury na kotle, ustawionych zadanych temperatur czy jakich danych ? Czy zwiekszenie KW na poszczegolnych poziomach automatycznie zwieksza ilosc/czestostliwosc pobieranego paliwa ?

Wiem, ze nie mozna zmienic czasu co ile bedzie podawal pellet z podajnika(stale 20s), ale mozna zmienic czas krecenia slimakiem w palniku (tak wnioskuje po menu serwisowym). Zgadza sie ? Przedluzenie czasu podajnika cyz cos takiego.

Częstotliwość podawano można zmienić w ustawieniach serwisowych ę nie ma to większego sensu.
Zmieniając częstotliwość podawania paliwa musisz zmienić także ilość co w finale wychodzi na to samo.

Piec nie oblicza dawki. Co najmniej nie u mnie.
Sam konfiguruję czas pracy podajnika paliwa co przekłada się na ilość paliwa spadające na palnik.
Tu musisz przewazyc paliwo aby mieć choć częściowa pewność z jaką mocą pracuje pięć.
Pięć w trybie standardowym modyluje moc według ustawień histerez h1 i h2 co przekłada się na przejścia na niższe moce.
Jest to opisane w instrukcji pieca.

Zwiększenie mocy na progach przekłada się na ilość paliwa.

2!
Istnieje jakas uniwersalna metoda ktora mozna wyliczyc zapotrzebowanie KW na dom ? Jakies wyznaczniki pracy kotla ? Palilem na 17KW jak rowniez na 23KW... roznicy nie zauwazylem, albo nie patrze na to co trzeba.

Tak samo wentylator.. kiedy nadmuch jest ustawiony dobrze ?

Są strony, które pozwalają na oszacowanie zapotrzebowania ale nic pewnego nie uzyskasz.
Palenie na różnych mocach różni się tym, że pięć szybciej lub wolniej osiąga temperaturę zadania.
Zbyt mała moc i piec nie osiągnie temperatury zadanej.
Za duża moc i część Energi pujdzie w komin.

Nadmuch jest ustawiony dobrze jak nie zdmuchuje nie spalonego poelletu do popełnia a płomień jest pomarańczowy obserwując języki płomienia.

3!
W nawiazaniu do punktu drugiego. Jesli juz np uda mi sie ustalic moc maxymalna i odpowiednia prace nadmuchu - dla przykladu 20kw i 20%... To czy moc posrednia i minimalna da sie ustawic na zasadzie wprost proporcjonalnego spadku ? srednia moc 18kw i 17% a minimalna 15kw i 14% ? Czyli kazdy poziom w dol to -2kw i -3%. Czy to zbyt piekne i banalne i nijak sie ma do rzeczywistosci ? Ewentualnie jakies propozycje o ile zmniejszyc posrednia i minimalna moc wzgledem maxymalnej ?
Oczywiscie wiem, ze to bedzie mialo wplyw na to jak szybko kociol osiagnie temperature- pytanie czy chce przekraczac ten prog bo pobor ciepla przez dom jest duzy i bedzie zabawa w wygaszanie/podtrzymywanie/rozpalanie... a to tez nie jest zbyt dobre.

Nie ma takiej zasady.
To jak ustawić Nadmuch zależy od komina i jego ciągu.
Ustawienia mocy zacznij od wartości standardowych.
Jak masz progi 100%, 50% I 30% I moc maksymalna 25 kW to ustaw odpowiednio 25kW, 12.5kW oraz 7.5kW. Jak to jest zaduzo to ustaw mniejsza moc maksymalna i względem tego ustaw wartości pośrednie. Na 30% nie schodź poniżej 5kW chyba, że jasno masz napisane, że pięć może z taką mocą pracować.
Poniżej tej wartości w moim piecu radykalnie spada sprawność.

4!
Czy ktos jest 'zdalnie' okreslic czy zawor jest w tym momencie (piono) zamkniety lub otwarty ? Majstry w trakcie wizyty, kiedy instalacja nie gonila wody na kaloryfery, nie wyjasnili mi nic tylko przestawili to na poziom (dam sobie reke uciac ze po zamontowaniu pieca bylo to w pionie). Twierdzac ze to jest przyczyna problemu, jak sie okazalo wina lezala po stronie nie dzialajcej pompki a nie tego zaworu...

Zdjecie na dole posta - chodzi o zawor nad piecem / na prawo od termometru.

I ciekawi mnie tez jaka bedzie roznica przy rozpalaniu/paleniu kiedy bedzie piono/poziomo ? Instalacja z zbiornikiem na strychu.

Nie do końca wiem co miałby robić ten zawór. Wygląda jak jakieś obejście.

5!
w ustawieniach serwisowych sa takie dwie rzeczy:

- ust. pompy kotla - ochrona powrotu lub wymiennik ciepla

- ust zaworu - ochrona powrotu na zaworze wlacz / wylacz

Jak to sie ma do pracy kotla, co zmieniaja powyzsze ustawienia ? Co wylaczyc, co wlaczyc ?

Z tego co rozumiem jest to chronią powrotu pieca.
Te opcje steruj zachowaniem mieszacza ale nie wiem jak dokładnie. Z tego co pamiętam pięć przymyka sobie mieszać aby poszło więcej ciepłej wody na powrót pieca chroniąc go przed niska temperatura powrotu.

6!
Podtrzymanie.
Cykl pracy podajnika to jest czas co ile bedzie podawac paliwo z zbiornika do palnika, tak ? Np 70 sekund.
Natomiast czas pracy podajnika to jest czas jak dlugo to paliwo bedzie podawane przez slimak na palenisko ? Np 3 sekundy.

W praktyce wyjdzie tak, ze co 70 sekund zostanie podane nowe paliwo (z podajnika do slimaka w palniku), a nastepnie przez 3 sekundy slimak bedzie podawal na palenisko, tak ?

Tak.
Z podtrzymania nie korzystam.
Jedyne co może Ci dać to mniej rozpalen ale nie osiągniesz sytuacji gdzie pięć będzie utrzymywał temperaturę niskim kosztem. Natomiast przy złej konfiguracji możesz przegrzać pięć.
Raczej stosować rozważnie w sytuacji gdy pięć ma bardzo krótkie postoje między paleniem.

Nie wiem czy to co napisałem będzie dla ciebie użyteczne.
Nie mam takiego pieca jak twój więc może być sporo rozbieżności ale w zasadzie tryb standardowy powinien działać tak samo we wszystkich piecach na PELLET firmy ht.

Pozdrawiam

2 miesiąc 1 tydzień temu #10139 przez SERWIS1
Witam

Odp. 1.
Podawanie jest wyliczane na podstawie wydajności podajnika i ustawionej mocy. Regulacji należy dokonywać tylko za pośrednictwem mocy. Zmniejszanie mocy nie zmniejsza ilości spalanego paliwa, ponieważ budynek potrzebuje cały czas tej samej mocy - kocioł będzie tylko dłużej pracował.

Odp.2.
Parametry pracy zawsze są wstępnie ustawione. Zmiana parametrów bez odpowiedniej wiedzy jest podobna do hamowania rowerem poprzez wkładanie kija w szprychy - czasem przynosi pożądane efekty a czasem powoduje poważny problem.
Regulacja mocy musi być powiązana z regulacją ilości powietrza do spalania.

Odp. 3.
Sterownik posiada nastawy wstępne w 95% optymalne do większości budynków. Zmiana tych parametrów ma sens tylko w przypadku regulacji z analizatorem spalin lub dużym doświadczeniem. Zmiana parametrów metodą prób i błędów nie jest polecana, ponieważ w niewłaściwym sposobie regulacji można spalić palnik (zbyt duża ilość paliwa do ilości powietrza).

Odp.4.
Zawór trzeba fizycznie sprawdzić - ustawienie fizyczne samego serca zaworu w stosunku do ustawienia instalacji. Następnie czas otwarcia zaworu należy wpisać w serwisie. W teście wyjść należy sprawdzić czy zawór pracuje w odpowiednim kierunku. Jest to zadanie dla instalatora.

Odp.5.
W kotłach Hit Pellet instalacja w każdej gminie była wykonana według ustalonego schematu. Nie można sobie tego dowolnie przestawiać. Przestawienie tych parametrów dowolnie skutkuje utratą gwarancji - zorientuj się w gminie jaki schemat instalacji i ochrona powrotu jest u as realizowana.

Odp.6.
Cykl do suma czasu pracy podajnika i przerwy podawania. Np. praca 3 s przerwa 67s. Dotyczy to tylko podtrzymania, które standardowo jest wyłączone.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 miesiąc 1 tydzień temu #10153 przez lelusz

SERWIS1 napisał: Witam

Odp. 1.
Podawanie jest wyliczane na podstawie wydajności podajnika i ustawionej mocy. Regulacji należy dokonywać tylko za pośrednictwem mocy. Zmniejszanie mocy nie zmniejsza ilości spalanego paliwa, ponieważ budynek potrzebuje cały czas tej samej mocy - kocioł będzie tylko dłużej pracował.

Odp.2.
Parametry pracy zawsze są wstępnie ustawione. Zmiana parametrów bez odpowiedniej wiedzy jest podobna do hamowania rowerem poprzez wkładanie kija w szprychy - czasem przynosi pożądane efekty a czasem powoduje poważny problem.

Odp. 3.
Sterownik posiada nastawy wstępne w 95% optymalne do większości budynków. Zmiana tych parametrów ma sens tylko w przypadku regulacji z analizatorem spalin lub dużym doświadczeniem. Zmiana parametrów metodą prób i błędów nie jest polecana, ponieważ w niewłaściwym sposobie regulacji można spalić palnik (zbyt duża ilość paliwa do ilości powietrza).

Odp.4.
Zawór trzeba fizycznie sprawdzić - ustawienie fizyczne samego serca zaworu w stosunku do ustawienia instalacji. Następnie czas otwarcia zaworu należy wpisać w serwisie. W teście wyjść należy sprawdzić czy zawór pracuje w odpowiednim kierunku. Jest to zadanie dla instalatora.

Odp.5.
W kotłach Hit Pellet instalacja w każdej gminie była wykonana według ustalonego schematu. Nie można sobie tego dowolnie przestawiać. Przestawienie tych parametrów dowolnie skutkuje utratą gwarancji - zorientuj się w gminie jaki schemat instalacji i ochrona powrotu jest u as realizowana.

Odp.6.
Cykl do suma czasu pracy podajnika i przerwy podawania. Np. praca 3 s przerwa 67s. Dotyczy to tylko podtrzymania, które standardowo jest wyłączone.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1. Wedlug moich obserwacji ilosc podawana slimakiem na palenisko zmienia sie w zaleznosci od tego czy piec jest w trybie max, posrednim czy minimalnym. Ni zrobilem pomiaru na kazdym KW ale zauwazylem, ze na minimum czas podawania to ok 2,5 sekundy, na srednim 4,5 i na maxie to ok 6,5 (z malym marginesem bledu z racji mojego opoznienia przy start/stopie stopera;)). Nie ma znaczenia raczej to czy jest to 18 KW czy 23 KW (jesli to nadal jest maxymalna moc).

2/3
Dla wiekszosci budynkow ? Przeciez kazdy budynek jest inny, jeden ma wiecej inny mniej wody w instalacji, jeden jest mniejszy inny wiekszy, a przede wszystkim sa roznie ocieplone - jedne z grubej rury inne wcale.

4. Taa, u mnie tak sprawdzili ze trzeba bylo przepinac kabelki w czarnej skrzynce.. otwieral kiedy mial sie zamykac i odwrotnie ;) Poza tym pytanie dotyczy calkiem innego zaworu, nie 4ro droznego.

@MateuszZurek , dzieki. Niestety nie wiem jak progi maja sie do procentowej sprawnosci. Aczkolwiek zaczalem od 18 14 i 7 kw - i 7 kw jest minimalnym progiem ponizej zejsc sie nie da. Przy tej tempraturze na zewnatrz jaka mamy jest calkiem znosnie. Popiol jest raczej ladnie wypalony.

2 miesiąc 1 tydzień temu #10154 przez MateuszZurek

lelusz napisał:

SERWIS1 napisał: Witam

Odp. 1.

Odp.2.

Odp. 3.

Odp.4.

Odp.5.

Odp.6.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1. Wedlug moich obserwacji ilosc podawana slimakiem na palenisko zmienia sie w zaleznosci od tego czy piec jest w trybie max, posrednim czy minimalnym. Ni zrobilem pomiaru na kazdym KW ale zauwazylem, ze na minimum czas podawania to ok 2,5 sekundy, na srednim 4,5 i na maxie to ok 6,5 (z malym marginesem bledu z racji mojego opoznienia przy start/stopie stopera;)). Nie ma znaczenia raczej to czy jest to 18 KW czy 23 KW (jesli to nadal jest maxymalna moc).

2/3
Dla wiekszosci budynkow ? Przeciez kazdy budynek jest inny, jeden ma wiecej inny mniej wody w instalacji, jeden jest mniejszy inny wiekszy, a przede wszystkim sa roznie ocieplone - jedne z grubej rury inne wcale.

4. Taa, u mnie tak sprawdzili ze trzeba bylo przepinac kabelki w czarnej skrzynce.. otwieral kiedy mial sie zamykac i odwrotnie ;) Poza tym pytanie dotyczy calkiem innego zaworu, nie 4ro droznego.

@MateuszZurek , dzieki. Niestety nie wiem jak progi maja sie do procentowej sprawnosci. Aczkolwiek zaczalem od 18 14 i 7 kw - i 7 kw jest minimalnym progiem ponizej zejsc sie nie da. Przy tej tempraturze na zewnatrz jaka mamy jest calkiem znosnie. Popiol jest raczej ladnie wypalony.

1
Tak. Ślimak w palnik powinien pracować co najmniej tyle czasu co czas podawania paliwa na danym progu. Inaczej nie byłby w stanie przesunąć całego paliwa na palnik.

2/3
Troche to inaczej wygląda.
Myśl o piecu jak o źródle ciepła, które możesz pobrać lub które może oddać.
Nie zależnie od budynku twój pięć ma na przykład moc 15 kW i tyle z niego wyciągniesz.
To czy jest do zagrania 100 czy 200 litrów wody nie ma większego znaczenia. Po prostu będzie to trwało odpowiednio b
Dłużej lub nigdy nie nastąpi.
Układ kaloryferow/podłogówki to drugi element układanki. On odbiera ciepło od pieca i zależnie od instalacji może nawet się z nim nie mieszać.
Jak masz źle dobrany pięć to staniesz przed dwoma mozliwosciami:
- albo pięć jest za silny. Wtedy szybko nagrzejesz w nim wodę i będziesz miał przestaje ale kosztem większego spalania. To jest trochę lepsza sytuacja
- albo pięć jest za słaby. I tu masz problem. W źródle ciepła nie ma tyle Energi aby wypełnić zapotrzebowanie domu. Tu wiele nie poradzisz. Możesz próbować palić z większą mocą ale tu bym nie przesadzał. Nie wiem ile dokładnie jest w stanie odebrać twój pięć bez strat idących w komin.

Jak tak do tego podejdzie to faktycznie pięć że standardowymi ustawieniami może poprawnie pracować w wielu jak nie w większości domów. Choć trzeba mieć na uwadze paliwo, ktorym palisz. Jego kaloryczność, wydajność podawania oraz kwestie komina.

5
Tu jest kwestia pieca.
Zawsze maksymalna sprawność masz gdy palisz z mocą nominalna pieca.
Do tego masz jeszcze moc minimalna.
U mnie jest to 5 kW. Da się ustawić mniej, po zmianie konfiguracji w ustawieniach serwisowych ale poniżej 5 kW u mnie radykalnie leci sprawność.

Mam nadzieję, że to co napisałem ma dla ciebie sens.

Pozdrawiam

2 miesiąc 4 dni temu #10210 przez SERWIS1
Witaj Lelusz

1) Sterownik podaje różne dawki w zależności od mocy ale najpierw musi wiedzieć jaka jest wydajność podajnika aby ustalić dawkę.
2/3) Modulacja mocy sprawia, że rozbiory duże lub mniejsze nie mają wpływu na samą pracę palnika - dlatego w większości budynków. Różnica w budynkach polega na ciągu kominowym i napowietrzeniu kotłowni.
4) Jeżeli masz inny zawór niż 3 lub 4 drogowy to dlaczego jest podłączony pod sterowanie mieszaczem ze sterownika? Sterownik obsługuje zaworu mieszające ustalające temperaturę wody na instalację. Stosowanie innych urządzeń podłączając je do sterownika wiąże się z indywidualną regulacją więc wrzucanie takich pytań na forum wprowadza tylko zamieszanie.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 miesiąc 2 dni temu - 2 miesiąc 2 dni temu #10232 przez lelusz
Mam problem z ustawieniem podtrzymania.
Ustawiam to na 30 minut, czas podawania 2,5 sekundy, cykl co 60 sekund... praktycznie w ogole to nie dziala (5 moze max 10 minut) zamiast tego piec co chwile wali w rozpalanie. W ciagu dwoch godzin rozpalal sie 10 krotnie :/ W czym lezy problem ? I z tego co zauwazylem, co prawda jeden raz tak sie zdazylo bo przy tym bylem, nie spadla temperatura ponizej zadanej, byla dokladnie taka jak zadana, a ten juz zaczynal 'Rozpalanie'.

2 miesiąc 2 dni temu - 2 miesiąc 2 dni temu #10233 przez MateuszZurek

lelusz napisał: Mam problem z ustawieniem podtrzymania.
Ustawiam to na 30 minut, czas podawania 2,5 sekundy, cykl co 60 sekund... praktycznie w ogole to nie dziala (5 moze max 10 minut) zamiast tego piec co chwile wali w rozpalanie. W ciagu dwoch godzin rozpalal sie 10 krotnie :/ W czym lezy problem ? I z tego co zauwazylem, co prawda jeden raz tak sie zdazylo bo przy tym bylem, nie spadla temperatura ponizej zadanej, byla dokladnie taka jak zadana, a ten juz zaczynal 'Rozpalanie'.

Prawdę mówiąc nie stosuje tego trybu ale czy przypadkiem płomień nie spadł ci do 0% przed upływem 30 minut nadzoru? Takie coś by sugerowało konieczność rozpalenia pieca aby podtrzymać płomień przez pełne 30 minut.
Spodziewam się, że każde rozpalenia powoduje reset czasu podtrzymania, inaczej nie miało by to prawa działać.
A to rozpalenia po osiągnięciu mocy zadanej także było by wytłumaczę zanikiem płomienia. Czy pięć prawie od razu się wygasł?

Jeżeli jest tak jak napisałem to albo masz za mała dawkę paliwa albo zbyt mały nadmuch co powoduje wygaśnięcie tego co masz na palniku.

W sumie po co stosujesz nadzór?
Te piece są w pełni zdolne i sprawne aby się często rozpalać i wygaszać.
Nadzur wprowadza głównie dodatkowe problemy w postaci możliwości przegrzania pieca oraz komplikacji w konfiguracji oszczędzając tylko trochę grzałkę zadając trochę ekstra paliwa.
W mojej ocenie gra nie warta swieczki.

2 miesiąc 2 dni temu #10235 przez SERWIS1
Witam

Nadzór trzeba każdorazowo wyregulować w każdym przypadku.
Podczas nadzoru podawana jest bardzo mała dawka paliwa mająca na celu utrzymanie płomienia na palniku przy możliwie najmniejszej mocy.
Sprawdź podczas podtrzymania, czy dawka, którą podajesz powoduje, że na palniku jest płomień czy może szybko się wypala.
W przypadku, gdy paliwo szybko się wypala z palnika może być to zbyt duży nadmuch w podtrzymaniu lub zbyt mała dawka paliwa.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 miesiąc 2 dni temu - 2 miesiąc 1 dzień temu #10236 przez Markus

lelusz napisał: Mam problem z ustawieniem podtrzymania.

Witam

Ja również mam dom z końca lat 80-tych, wprawdzie jest to w szeregu, więc dwie ściany grzeją sąsiedzi, ale izolacja pozostałych i dachu pozostawia wiele do życzenia.
Według mnie podtrzymanie ma sens przy dużych/bardzo dużych rozbiorach ( ja stosuję przy mrozach). Podtrzymanie uruchamiam wtedy, gdy czas postoju zaczyna być, krótszy niż czas pracy ( tak orientacyjnie). Na chwilę obecną kocioł rozpala mi sie 8 -10 razy na dobę. Gdyby nie rozbiór CWU, to czas postoju wynosiłby 2,5 godz.

Teraz druga sprawa, ten zawór, o którym lelusz piszesz, że był w pozycji poziomej (tj zamkniety) a jest teraz w pionowej (otwarty). Ta nitka pionowa, wygląda to na obejście pompy CO (kiedyś robiło się zawory różnicowe, gdyby zabrakło prądu dla pompki CO). Można spróbować go zamknąć.

No i zasadnicza kwestia. Temperatura na kotle. Ze zdjęcia wychodzi że masz zadaną 55 stopni.
W DTR na stronie 16-tej w temacie Ochrona temperaturowa napisane jest:

Kocioł powinien być eksploatowany przy różnicy temperatur zasilania i powrotu w zakresie 10-20 C oraz o temperaturze powrotu nie mniejszej niż 45 C bądź 55 C. W celu uniknięcia gromadzenia się nadmiernej ilości kondensatu ze spalin a tym samym przedłużenia żywotności kotła zaleca się utrzymywanie temperatury w kotle nie mniejszej niż 65 C, przy sprawnie działającym zaworze mieszającym trój lub czterodrogowym. Aby uzyskać najlepszą ekonomikę zaleca się zastosować zawór mieszający na instalacji. Jako medium cieplne zaleca się stosowanie czystej, miękkiej wody, najlepiej destylowanej, uzdatnionej lub przegotowanej.
Dla uzyskania prawidłowej pracy kotła, długiej bezawaryjnej oraz efektywnej eksploatacji należy:
- Zamontować zawór temperaturowy zabezpieczający powrót kotła przed wpłynięciem czynnika grzewczego o temperaturze niższej niż 45 C bądź 55 C.
- Zamontować zawór trój lub czterodrogowy dla celów regulacyjnych ustalających temperaturę instalacji.
- Najbardziej efektywną jest eksploatacja kotła na poziomie 80% jego mocy nominalnej z temperaturą na kotle około 65-70 C.

Ja mam ustawioną teraz temperaturę na kotle 73C i histerezę 15 stopni. Instalacja wyposażona jest w zawór trójdrogowy z siłownikiem (mieszaczem) i pogodówką. Dodatkowo jest pompa kotłowa, która przetacza gorącą wodę na powrót aby utrzymać 55 C na powrocie. Zauważ, że przy zadanej kotła 55 C nie masz żadnych szans utrzymać na powrocie 55 C. Nie wiem jaką masz histerezę kotła. Jak małą, to po części jest to odpowiedź na częste rozpalanie się kotła. Sądząc po rurach w kotłowni, podobnie jak ja masz, starą instalacje grawitacyjną. Proponowałbym podnieść temperaturę kotła do co najmniej 70 C , histerezę ustawiłbym na 15 stopni. Za temperaturę wody idącej na grzejniki odpowiada mieszacz. Na zdjęciu wydaje się że masz mieszacz (zawór 3 drogowy) z siłownikiem. Część instalatorów uparcie twierdzi, że temperaturą na kotle, wysterują temperaturę na grzejnikach. Widziałem takie instalacje i kotły po 3 letniej eksploatacji zarośnięte mazią, nadające się tylko do wyrzucenia na złom (nie mówiąc o zapachu starej wędzarni).

Poniżej załączyłem zdjęcie z mojego Econeta. Na wykresach mamy kolejno od góry temperatury kotła, CWU i mieszacza czyli temperatury wody idącej na grzejniki. Nastawy mieszacza są automatycznie zmieniane przez siłownik na podstawie odczytów temperatury zewnętrznej i wybranej krzywej grzewczej.
I jeszcze jedna sugestia. Przy mieszaczu jest taki parametr jak nieczułość mieszacza. Obecnie mam ustawioną na 1,5C, zima ustawię na 2C. Chodzi o to aby instalację z dużą ilością wody wykorzystać jako taki naturalny bufor, który się nagrzewa podczas pracy kotła i stopniowo się wychładza podczas postoju. Jak miałem ustawiony 1 C to mieszacz cały czas chodził i uzyskiwałem krótsze czasy postoju kotła.

Pozdrawiam

Markus

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW
Załączniki: