Heiztechnik - Producent kotłów

Red daspell 15kw palnik pell hard 20kw. Niedopalony cząstki peletu.

10 miesiąc 2 tygodni temu - 10 miesiąc 2 tygodni temu #9431 przez Mruwcook
Witam.
T zadania 70
Histeria 15
P. Max 38% 7.8
P. Śr 33% 4.5
Pmin 30 2.8
H1 5 h2 10
P podajnika 7.2 kg na h
Cykl 20s
Tryb pracy obecnie od wczoraj FZ FZ min 20 FZ max 80
Wcześniej standard.

Aktualnie jedyna sprawa. Która mnie męczy to niedopalony cząstki peletu w popielniku nie jest jakaś kolosalna sprawa ale jest. Pytanie czy zawracać sobie tym głowę czy dalej kabinować.
Kolejna sprawa to popiół w palniku. Zostaje ale nie ma go dużo nie jest to twardy spieki a raczej warstwa która po dotknięcie się rozpada w pył. Tak samo wyglądają niedopalony cząstki peletu. Czarne i po potknięcia rozpada ja się w pytał kruche poprostu.
Jeszcze jedno w pell hardzie u mnie nie ma obrotowego zgarniacza a tzw palec u dołu który podobno powinien się wysuwac. Sprawdzałem podczas pracy jak i podczas czyszczenia nie zauważyłem Abu się ruszał mimo tego iż na sterownik pokazuje siłownik czyszczący on. W sterowanych ręcznych odpaliłem go i sytuacja wygląda tak samo.
Pelet jaki stosuje to domniwood 800zl tona kaloryczność do 5.3 kw.
Jakieś sygestie co do ustawie itd.
Komin 8m średnica 19 na 13 jest to owal.
Wiem iż muszę wstawić rck. Aktualnie mam otwarta wyczystke. Sam nie wiem czy dobrze czy raczej źle.
Nie mam ochrony powrotu odpowiada za to. Mieszaćz 4d. Jest ok ale z podłogówki wraca woda zmniejsza i styka się na trójniku u dołu kotła. W tym momencie mierze temp zwykłym przykładamy termometrem. Jest 50 i dochodzi do 60. Jedynki podczas Rozpalania bądź w jeżeli w okolicach 55 60 stopni odpali się CWU (zadania 42 h 4 st.) to wtedy podczas Rozpalania temp pieca spadnie 48 49 st i powrót 40 45 st. Temp załączeniu pomp 55 h pomp 5. Przy 50 wszystkie pompy off.
Jezeli w sterownik są wyświetlane wartości palnika a of palnik to 20 kw natomiast piec 15kw. To powinienem dążyć do ustawień pod palnik czy pod piec?
Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

10 miesiąc 2 tygodni temu #9432 przez Mruwcook
Piec pracuje od listopada 2017. Pierwsze 2 miesiące był bez kontroli nie mieszkaliśmy a pan instalator trochę nas nieświadomych ludzi oszukał. Zero nastaw zero regulacji. Nawet wartość otwarcie zaworu była wystawiona 140 s gdzie według tabliczki znamionowej jest 60s dla 90stopni.
Do niedawna była wystawiona cały czas tacka do środka dziś zauważyłem i powstała dziwna linia popękane spieku w miejscu styku tacki z piecem. W załącznikach zdjęcia mieszaćz dziwnego spieku jak i owego niedopalony go peletu.
Zapomniałem dopisać
Nadzór
Czas 12 min
Pod. 2 s
Czas cyklu 25s
Nadmuchowe 25 %
Nawiewu nie było wcale. Od miesiąca wykonalem Z jak na zdjęciu teraz. Jednak w styropianem na zewnątrz wstawiłem tylko rurkę o średnicy około 4 do 5 cm. To jest chyba za mało?

10 miesiąc 2 tygodni temu - 10 miesiąc 2 tygodni temu #9433 przez Markus
Witam

Czarny popiół miałem, przy otwartej wyczystce. Czarne były też ścianki kotła. Może wtedy jest za mały ciąg.
Choć na zdjęciach masz jasny popiół.
Druga sprawa. Moc dobieramy do kotła.
Twoje czasy podawania ustalone są do kotła, Aby nie wrzucał kawałków pellatu, spróbuj obniżyć nadmuch.
Co do zgarniacza to powinien wyjść przy sterowaniu ręcznym. W jednym z wcześniejszych wątków, ktoś opisywał że mu się zacioł. Nie mam takiego palnika, ale zastanawia mnie fakt, że na stronie Heiztechnika jest specyfikacja dwóch palników PellHard i PellHard Plus. I tam tylko w tym drugim mówi się o automatycznym zgarnianiu popiołu.
Na Twoim zdjęciu masz zgarniacz. Nawet lekko wysunięty. On się wysuwa tylko w części rynny.
U mnie Zetka ma 16 cm średnicy.

Pozdrawiam
Markus

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

10 miesiąc 2 tygodni temu - 10 miesiąc 2 tygodni temu #9434 przez Patrol
ze zgarniaczem był już podobny przypadek:
heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-t...etry?start=1050#8393
nawiew powinien być zgodny z normą, tj.:
"wentylacja nawiewna powinna odbywać się za pomocą niezamykalnego otworu o przekroju minimum 200cm2 o wylocie do 1,0 m nad poziomem podłogi. Wentylacja wywiewna powinna być realizowana kanałem wywiewnym z materiału niepalnego o przekroju minimalnym 14 x 14 cm z otworem wlotowym pod stropem pomieszczenia kotłowni".
Otwarcie wyczystki to nie jest regulacja ciągu

10 miesiąc 2 tygodni temu #9435 przez Mruwcook
Zrobiłem coś takiego, chyba o to chodzi.
Tylko wlot w elewacji mam za mały najpewniej. Jutro wstawiam w elewacji kratkę nawiewna i z tego co doczytałem dopiero wtedy zacznę korygować nastawy.
Na tą chwilę wróciłem do trybu standard
38 7.6
36 4.5
33 2.7
Płomień wygląda w tej chwili naprawdę różnie. Najgorzej jest przy przeskakiwaniu na niższe poziomy. Przy max wygląda tak.

Załącznik nie został znaleziony

10 miesiąc 2 tygodni temu #9436 przez Markus
Tylko nie wiem, czy ta Twoja Zetka ma przekrój 200 cm2, o których pisał Patrol.
Otwór o średnicy 16cm ma powierzchnie dokładnie 200 cm2.
Ze zdjęcia trudno ocenić średnicę, ale Ty masz dodatkowo płaski kanał wentylacyjny.

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

10 miesiąc 2 tygodni temu #9437 przez Mruwcook
W sumie racja. Do wywalenia....

10 miesiąc 1 tydzień temu #9443 przez SERWIS1
Witam

Niedopalony pellet w popiele świadczy o zbyt dużym nadmuchu w jednym (lub kilku) progu. Musisz zaobserwować czy podczas pracy z palnika nie wypadają kawałki palącego się pelletu.

Palące się kawałki mogą być też wyrzucane podczas wygaszania.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

10 miesiąc 1 tydzień temu - 10 miesiąc 1 tydzień temu #9452 przez Mruwcook
Test 2 dni na standardzie.
Spostrzeżenia brak niedopalonych kawałków peletu.
Dziś przeszedłem na FL i problem pojawia się znowu.
Wydaje mi się iż za dużo paliwa zostaje przy przejściu na wygaszanie.
1) Da radę szybciej w FL przejść na niższe poziomy?

2) wyżej zamieściłem zdjęcia instalacji. Nurtuje mnie to od dłuższego czasu. W tym momencie wygląda to tak.
Wyjście łącznik 4 drogi. Góra zawór od przegrzania instalacji i dalej chyba idzie pod naczynie wzbiorcze na poddaszu. Lewo trójnik do góry zawór grawitacyjny dalej w lewo do mieszaćz 4d. Góra pompa na grzejniki lewo powrót z grzejników dół powrót do kotła.
Wyjście w prawo znowu trójnik gdzie w górę idzie do zaworu termostatycznego za nim pompa to jest wyjście na podłogowe.
Dalej w lewo jest popma od zasilania CWU. Na dole powrót z CWU łączy się trojnikiem z powrotem od podłogówki, idzie kawałek do następnego trójnika gdzie łączy się z kolejnym trojnikiem z powrotem z co i ta mieszanka wraca do kotła.
Nurtuje mnie temp powrotu. Aktualnie mierzą ja termometrem przylgowym takim mocowany na sprężynke. Przymocowane jest do trójnika od powrotu kotła. Temp skacze na poziomie 35 do 50 czasami 55 stopni.
Dolna granicą jest zazwyczaj przy rozpalaniu, natomiast górna zazwyczaj przy pracy w okolicy zadanej temp.
Dodam iż temp kotła leci na łeb na szyję przy załączeniu się cwu. Dzis przy nadzorze w okolicach 72 st. CWU się odpalił temp zadania 42 histeria 3 st. Temp kotła spadła do 67, 68 stopni.
Czy taka instalacje nie jest szkodliwa dla pieca. Czy na powrocie nie powinienem mieć jakiejś dodatkowej ochrony powrotu wody?
Zapomniałem dodać i przy powrocie cwu jest złączka z dwoma zaworami podpięta pod zimna woda. To jest miejsce gdzie mogę dopełnić instalacje.

10 miesiąc 1 tydzień temu #9454 przez Patrol
Tryb FL utrzymuje pełną moc palnika (100%), a dopiero w okolicy temp.zadanej pojawia się modulowanie mocą, a wygaszenie nastąpi po przekroczeniu temp. zdanej o 5C (czyli w Twoim przypadku palnik zacznie się wygaszać jak zostanie osiągnięte 75C)
FL działa w oparciu o nastawy z trybu standard, więc masz dwa wyjścia:
1. zaniżasz parametry dla progu mocy 100% (czas podawania i odpowiednio nadmuch)
2. masz dostępną opcję max FL, dzięki której ograniczasz max moc kotła
3. szybkość reakcji na zmiany temp./obciążenia ustawisz parametrami serwisowymi, ale nie polecam takiego grzebania tylko podaję bardziej jako teoretyczną możliwość.
Wróć na standard to swobodnie sobie doregulujesz histerezami H1 i H2.
Co do instalacji to wygodniejszy jest schemat ideowy niż taki opis, tak czy inaczej w przypadku ładowania cwu temp. kotła zawsze spadnie.
Temp. powrotu również spadnie, tym bardziej gdy masz cwu ustawioną na 42C i histerezę 3 lub 4C (bo różnie podajesz).
Nie widać montażu czujnika powrotu - powinien być jak najbliżej kotła i dobrze odizolowany od otoczenia.
Ponadto przy zastosowaniu zaworu 4D utrzymanie jednocześnie zadanej temp. na odbiory i wysokiej temp. powrotu graniczy z cudem.