Heiztechnik - Producent kotłów

ustawienia cwu

3 miesiąc 2 tygodni temu #10010 przez grzumi
Witam
Jestem szczęśliwym posiadaczem pieca daspell 20 kW. Moje pytanie brzmi, czy w ustawieniach cwu można ustawić podgrzanie wody przez piec tylko w określonych godzinach np.6-9 rano i 19-22 wieczorem. Jeżeli tak to proszę o informacje jak to zrobić.
pozdr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 miesiąc 1 tydzień temu #10012 przez SERWIS1
Witam

Sterowniki nie posiadają możliwości ustawiania harmonogramu pracy dla poszczególnych obiegów.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

3 miesiąc 1 tydzień temu #10014 przez Markus
Witam

Można próbować regulować harmonogramem CWU. Na przykład między 5-8 oraz 18- 21 ustawić normalną temperaturę CWU, w pozostałych obniżyć. Wtedy jest większa szansa, że kocioł będzie się włączał przed tymi wybranymi porami kąpieli.

Pozdrawiam

Markus

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

3 miesiąc 1 tydzień temu #10016 przez SERWIS1
Witam

Obecne sterowniki nie mają harmonogramów.
Ponadto nie widzę większego sensu w ustawianiu różnej temperatury CWU w różnych godzinach dnia - nie przyniesie to oszczędności, ponieważ jest to zbyt mały odbiór mocy.
Efektywniej jest nagrzać zbiornik raz dziennie do wyższej temperatury i kocioł więcej się nie odpali. Kilkukrotne rozgrzewanie kotła wygeneruje dodatkowe straty.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 miesiąc 1 tydzień temu #10121 przez jackjj
Testowałem i faktycznie harmonogram a CWU to zawracanie głowy u mnie 300litrow zadana 47 z histereza 10 kocioł 15kw odpala się maksymalnie 2 razy na dobę

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

2 miesiąc 1 tydzień temu #10123 przez MateuszZurek
U siebie ustawiłem temperaturę C.W.U. na 48 stopni z histerezą 6 stopni oraz przedłużeniem ładowania o 23 minuty.
To w finale daje mi 52 stopnie na zasobniku co pozwala na dwa dni użytkowania ciepłej wody z jednego grzania.
W lecie harmonogram stosuję po to aby drugiego dnia grzanie wody odbyło się po 16tej.
W zimie mam podobnie tylko wyłączam przedłużenie ładowania.

Dużo zależy od sposobu korzystania z ciepłej wody oraz ilości osób. U mnie sprawdza się moje podejście ale jak pojawią się dzieci to będzie trzeba je zrewidować.

Pozdrawiam

2 miesiąc 1 tydzień temu #10138 przez jackjj
Ja na lato ustawiam hist wody 10 a zima 5 bo kocioł jest wygrzany i wole żeby szybko reagował na użytkowanie a dodatkowo chce ograniczyć zimny powrót kiedy zbiornik CWU jest ładowany to czasem kocioł aż trzeszczy kiedy dostaje chłodna wodę ze zbiornika CWU

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

2 miesiąc 1 tydzień temu #10146 przez MateuszZurek

jackjj napisał: Ja na lato ustawiam hist wody 10 a zima 5 bo kocioł jest wygrzany i wole żeby szybko reagował na użytkowanie a dodatkowo chce ograniczyć zimny powrót kiedy zbiornik CWU jest ładowany to czasem kocioł aż trzeszczy kiedy dostaje chłodna wodę ze zbiornika CWU

U mnie jest pompa kotła więc nie powinien dostawać aż tak zimnej wody.
Zapomniałem napisać, że na zimę także zmieniam histerezę na 5 stopni z tym, że sposób użytkowania wody nam się nie zmienia więc obniżenia zostają.
Wolę aby woda była grzana niedługo przed jej użyciem a nie w nocy.

Pozdrawiam

2 miesiąc 1 tydzień temu #10162 przez jackjj
Tu w mojej ocenie nie ma to większego znaczenia kiedy zagrzejesz wodę przynajmniej przy moim układzie
Strata w bojlerze CWU 300 litrów jest tak mała ze nie widzę sensu sterowania tym w jakichś godzinach być może chodzi o izolacje zbiornika albo o jego wielkość przy mniejszych zbiornikach być może mieć to znaczenie

2 miesiąc 1 tydzień temu #10164 przez MateuszZurek

jackjj napisał: Tu w mojej ocenie nie ma to większego znaczenia kiedy zagrzejesz wodę przynajmniej przy moim układzie
Strata w bojlerze CWU 300 litrów jest tak mała ze nie widzę sensu sterowania tym w jakichś godzinach być może chodzi o izolacje zbiornika albo o jego wielkość przy mniejszych zbiornikach być może mieć to znaczenie

To są kwestie indywidualne.
Tak sobie to zgralem i jak naradzie mi się sprawdza.
W twoim przypadku może to nie mieć znaczenia gdyż zużycie CWU masz przez cały dzień.

Pojemnik też mam inny.
Mam dwie wezownice i na razie obie mam spięte że sobą więc w czasie grzania CWU mam większą powierzchnię oddającą ciepło.
Czujnik mam w górnej części pojemnika. Muszę kiedyś wrzucić dodatkowy czujnik na dół aby sprawdzić jak wygląda rozwarstwienie.
Jak naradzie obserwuje spadek temperatury na poziomie 0.1 - 0.2 stopnia na godzine. Wydaje się mało ale po dniu trochę zejdzie.

Pozdrawiam