Heiztechnik - Producent kotłów

One Basic 11 kW

8 miesiąc 4 dni temu - 6 miesiąc 2 tygodni temu #11223 przez Bubul27
Miałem Kocioł 11One nie Basic. Piec miał ciągłe problemy z nieudanym rozpalaniem. Praca kotła to głośne dudnienie i wycie. Po wizycie serwisanta piec zaczął pracować jeszcze gorzej i się nie palił tylko wędził. Zasmolił się w taki sposób że nie można było wyrwać zawirowywaczy z płomieniówek. Potrzebny był łom i kątówka. Zdjęcia w załączniku. Poprosiłem o wymianę pieca i otrzymałem nowy piec trochę o większej mocy 15kw. Niestety 15kw też ma problemy. Pierwszy to taki że pellet nie zsypuje się do końca i nie wpada do komory spalania tylko zostaje w rurce gumowo plastikowej, przez co dawkowanie nie jest odpowiednie, a piec się dobrze nie pali. miałem jeszcze jakieś błędy wentylatora. Raz podczas wystąpił błąd wentylatora a piec się przegrzał. Straciłem cierpliwość do Heiztechnik One. Przecież to dwa nowe produkty, skąd takie problemy od samego początku, dosłownie po dwóch tygodniach palenia w 15kw, a w 11 od początku problemy z hałasem i nieudanymi rozpaleniami. Albo ja mam pecha do tych kotłów, albo coś jest z nimi nie tak. Nie robię tu antyreklamy. Jestem tylko zdruzgotany tym co się dzieje po krótkim czasie użytkowania ht One
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 miesiąc 4 dni temu - 8 miesiąc 4 dni temu #11227 przez borbet7
Witajcie,

Rolf napisał: Witam
Do serwisu pisałem dostałem odpowiedź że sprawa jest zgłoszona do realizacji. Było to około dwa tygodnie temu i na razie cisza. Ustawienia mam takie jakie ustawił serwisant przy pierwszym rozruchu zmieniłem jedynie ilość podawanego paliwa przy rozpalaniu ze 100% na 120% i nadmuch minimalny w trybie praca na 30%. Te wartości zmieniłem po konsultacji z serwisem. Pelet mam Lava Stelmetu.
Pozdrawiam

Błędy rozpalania i głośna (głośniejsza niż normalnie) praca podajnika mogą wskazywać na trociny zalegające na dnie zasobnika. Z tego co pamiętam, to przed Lavą używałeś innego pelletu. Poczekaj aż zasobnik będzie pusty i dokładnie wyczyść spód zbiornika - miejsce, w który ślimak pobiera pellet. Ja zrobiłem to odkurzaczem. Zmagałem się z tym problemem na początku, gdy użytkowałem przez tydzień pellet "no name" choć z certyfikatem. Miał tendencję do kruszenia się (słabo sprasowany?).

Diagnoza:
Średnica ślimaka jest mniejsza niż średnica wewnętrzna rury podajnika. Jeśli duża ilość trocin zalega na dnie to:
  • blokuje ona dostęp pelletu do ślimaka
  • trociny w większości nie będą w stanie wydostać się (przy pomocy ślimaka) ze zbiornika, bo ciągle przesypują się na dno
  • to powoduje że nadal pozostają na dnie i dalej blokują pellet

Efekt jest taki, że proces palenia przebiega prawie normalnie (pewnie dawka jest mniejsza), ale właśnie proces rozpalania odbywa się ze znacznie mniejszą dawką rozruchową. Podobnie doznania dźwiękowe z podajnika wskazują, że na dnie są trociny. Im mniej dociążona śruba/podajnik (ze względu na trociny a nie granulki pelletu) tym głośniej daje o sobie znać. Łatwo to sprawdzić. Kiedy zasypiesz pełny zbiornik przyciśnij pellet rękami, a usłyszysz że będzie pracował delikatnie ciszej.

W tej chwili też używam Lavę Stelmetu i nie mam już błędów rozpalania.
Ciągle obniżam dawkę na rozruch i w tej chwili jest to 110% przy delikatnie podniesionym nadmuchu minimalnym do 15%.

Reasumując moje tematy.
1. Dudnienie w kominie
Niestety nie miałem czasu skontaktować się z serwisem, ale widzę z tego wątku w którym kierunku idą ich zmiany ustawień.
Pytanie do serwisu czy aktualizacja softu realnie wpływa na rozwiązanie/zminimalizowanie problemu dudnienia?

Moje aktualne ustawienia mające wpływ na ilość niespalonych gazów:
  • dawka rozruchowa 110% (cyklicznie zmniejszam)
  • nadmuch min. 15%.
  • wydajność podajnika 14.4kg

2. Funkcjonalność aplikacji Brager Connect / Cloud Brager Connect

Niestety nic w tym temacie już się nie dzieje...

8 miesiąc 3 dni temu #11241 przez Rolf
Witam
Wyczyściłem kocioł z trocin nie było tego wiele może garść. Ponownie przeważyłem pelet wyszło o 0.4 kg/h mniej niż wcześniej ale już kiedyś ważyłem też dwa razy i wychodziły odchyłki do 0.5 kg/h. Następnie wyłączyłem kocioł żeby go zresetować. Włączyłem go i czekam na rezultat.

8 miesiąc 2 dni temu #11262 przez SERWIS1
Witam

Ekonomia pracy jest najwyższa, gdy kocioł pracuje z jak najmniejszą liczbą wyłączeń.

Ilość spalanego paliwa reguluje się odbiorami na instalacji - utrzymywanie żądanych temperatur, nie przegrzewanie pomieszczeń.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

7 miesiąc 1 tydzień temu #11476 przez Rolf
Witam
Mam zaktualizowany program. Po tej czynności wszystkie nieprawidłowości w pracy kotła przeszły do historii. Nie występuje dudnienie przy rozpalaniu i w trakcie pracy piec się już nie wyłącza i nie ma problemu z rozpalaniem. Jednym słowem super. Teraz dopiero można powiedzieć że jest to kocioł bezobsługowy (no nie licząc czyszczenia)

7 miesiąc 5 dni temu #11481 przez Kujawski Radosław
Witam.
U mnie serwis zaktualizował oprogramowanie przed świętami. Od tamtej pory jedyne zastrzeżenie jakie miałem do pracy kotła czyli dudnienie podczas rozpalania zostało wyeliminowane. Rolf czyściłeś już kocioł odkręcając wyczystki za popielnikiem i od góry wymiennika? Dużo tam było popiołu? Mój kocioł pracuje bez przerwy od dwóch miesięcy i zastanawiam się czy warto tam zaglądać? Do tej pory od czasu do czasu ręcznie czyszczę wymiennik tą wajchą i raz na dwa tygodnie odkurzę komorę palnika i opróżnię popielnik ale nie ma tam tego dużo ledwo na dnie popiołu.

7 miesiąc 5 dni temu #11483 przez Rolf
Witam
Jeżeli chodzi o czyszczenie kotła to tej pokrywy od góry nie odkręcałem a pokrywę za popielnikiem odkręcałem raz ale nie było tam wiele popiołu trochę po kątach. Wajhą ruszam ze trzy cztery razy dziennie. Ostatnio jak był serwisant to pytałem się go jak często odkręcać tę klapę z góry i czyścić wymiennik to stwierdził że raz na sezon wystarczy. Palę peletem Lava Stelmetu.

7 miesiąc 1 dzień temu #11506 przez borbet7
Witajcie,

Po Waszych wypowiedziach widzę, że nie obędzie się bez serwisu. Zdołałem zredukować dudnienie, ale wciąż występuje.

W kwestii czyszczenia, to do tej pory raz odkręcałem pokrywę za popielnikiem (po ok. 6 tygodniach) i było tam sporo popiołu.
Podobnie zresztą jak w za wyczystką komina.
Kolejnym razem wrzucę fotografie z czyszczenia.

ps
Palę Olimpem. Różni się od Lavy.

Konrad

6 miesiąc 4 tygodni temu #11520 przez SERWIS1
Witam

Aktualizacja oprogramowania wygładza spalanie jednakże problem wynika z oporów po stronie komina.

Podłączenie kotła do komina należy zrealizować poprzez jak najkrótsze odcinki i za pomocą jak najmniejszej ilości kolan 90 stopni (maks. 2). Przyłącze należy wykonać z rury o średnicy 120-150 mm - wykonanie z rury 80 mm stwarza dodatkowe nieprzewidziane opory, które trzeba pokonać. Komin do którego podłączany jest kocioł powinie być wykonany ze stali ze względu na bardzo niską temperaturę spalin ( średnica minimalna 150 mm).

Kotła nie można uruchamiać w przypadku braku napowietrzenia kotłowni - odcięcie powietrza do spalania skończy się zasmoleniem wymiennika wraz z zawirowywaczami.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik