Heiztechnik - Producent kotłów

Ochrona powrotu w kotle Heinztechnik Hitpelet

2 miesiąc 2 tygodni temu #10514 przez maksio77
Witam, jak to jest z opcją OCHRONA POWROTU. Czy jest ona potrzebna w kotle Heinztechnik Hitpelet? Jeden z instalatorów radził by ją wyłączyć bo jest zbędna i tylko powoduje wytracanie energii. Znajomy też ma ten sam piec, po wyłączeniu tej opcji zwiększyło się zauważalnie przekazywanie ciepła na ZAWÓR 1, była różnica w temperaturze na grzejnikach. Aktualne moje nastawy to: temp. kotła 65°, temp. powrotu 55°.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #10516 przez Robson1916
Witaj, Masz może pompę kotła na powrocie do ochrony powrotu? U Kolegi po wyłączeniu tej Opcji siłownik poprostu otwierał się do 10 na swojej skali aby puszczać najcieplejszą wodę, i dlatego tak bardziej odczuwalne było przekazywanie tej wody Ciepłej na zawór, dopiero kiedy zagrzeje się kocioł to zaczyna regulować. Kiedy opcję tą masz włączoną to zawór pracuje siłownikiem aby osiągnąć te twoje 55 stopni na powrocie do kotła a potem dopiero bierze się za grzanie CO :) o tym czy włączyć czy wyłączyć to już muszą się wypowiedzieć Ci co znają się lepiej... na pewno ktos pomoże :)

Red DasPell 20 kW, 200m/80m Podłoga+ 250 L zbiornik CWU + Palnik PellasX MiniV2, + RControl EM890 , + Afriso ARM 323

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu - 2 miesiąc 2 tygodni temu #10518 przez MateuszZurek

maksio77 napisał: Witam, jak to jest z opcją OCHRONA POWROTU. Czy jest ona potrzebna w kotle Heinztechnik Hitpelet? Jeden z instalatorów radził by ją wyłączyć bo jest zbędna i tylko powoduje wytracanie energii. Znajomy też ma ten sam piec, po wyłączeniu tej opcji zwiększyło się zauważalnie przekazywanie ciepła na ZAWÓR 1, była różnica w temperaturze na grzejnikach. Aktualne moje nastawy to: temp. kotła 65°, temp. powrotu 55°.

Cześć,
Jeżeli nie masz pompy kotła oraz bypass zaworu 3/4d cofajacego cześć gorącej wody na powrót aby pod mieszać z zimną wodą to nie zalecane jest wyłączanie ochrony powrotu.

Aby w piecu nie wytracał się kondensat na powrocie powinno być co najmniej 55 stopni. Do tego służy ochrona powrotu realizowana albo za pomocą pompy kotła albo za pomocą mieszacza.
Wersja zrealizowana na mieszaczu powoduje, że dobro pieca jest ważniejsze niż ciepło w domu więc piec za wszelką cenę będzie się chronił zamykając podawanie ciepłej wody na obieg co.

Do tego pięć powinien pracować w zakresie 55-70 stopni. Czyli zadania pieca na 70 a histereza na 15 stopni.

Czy wyłączyć ochronę powrotu realizowana na mieszaczu?
Tu musisz sam podjąć decyzję. Istnienie i włączenie ochrony powrotu jest jednym z warunków gwarancji.
Serwis na pewno napiszę Ci, że powinna być włączona.

A i wyłączenie ochrony powrotu z pewnością spowoduje, że więcej ciepła pójdzie na dom a nie powróci do pieca z tym, że może się to skończyć krótszym życiem pieca.

Tu możesz poczytać o sposobach ochrony powrotu oraz po co to jest.
www.pelletmont.pl/na_co_uwazac.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #10529 przez SERWIS1
Witam

Ochrona powrotu jest niezbędna do utrzymania wysokiej temperatury na powrocie kotła i tym samym zapobieganiu korozji niskotemperaturowej.
W przypadku kotłów z dotacji jakiekolwiek wyłączenie ochrony powrotu skutkuje wyłączeniem gwarancji więc nie polecam tego typu działań.

W przypadku kotłów z dotacji jakakolwiek ingerencja w instalację jest zabroniona i skutkuje utratą gwarancji - wszelkie nieprawidłowości należy zgłaszać do gminy. Firma instalacyjna jest gwarantem działania układu.

Twierdzenie, że podczas pracy ochrony powrotu tracona jest energia jest ewidentną bzdurą. Energia zostaje w kotle więc gdzie miałaby być tracona.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #10540 przez maksio77
Dlatego pytam zanim zastosuję się do takich działań. Mam moduł, który śledzi moją ingerencję w sterowanie kotłem i wiem jak to może się skończyć. Dziękuję za odpowiedź.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 1 tydzień temu #10544 przez SERWIS1
Witam

Najprostszym rozwiązaniem jest zgłaszanie do gminy wszelkich nieprawidłowości w działaniu. Uruchomienie instalacji leży w gestii wykonawcy, który w przypadku nieprawidłowego działania powinien poprawić układ.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.