Heiztechnik - Producent kotłów

Regulator ciągu kominowego. Czy warto go zakupić?

6 miesiąc 1 tydzień temu #10623 przez maksio77
Witam,

Szanowni Panowie użytkownicy kotłów peletowych. Kto z was posiada REGULATOR CIĄGU KOMINOWEGO? Czy warto w niego zainwestować? Co wspomniany RCK dalej? Kto może się wypowiedzieć na ten temat?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

6 miesiąc 1 tydzień temu #10624 przez Robson1916
Witaj. Kolego oczywiście, że warto zakupić RCK. RCK jak jego nazwa wskazuje reguluje Ci ciąg kominowy poprzez otwieranie się i dopuszczanie powietrza np z kotłowni co zapobiega szybkiemu wyciągnięciu ciepła z komory spalania. Kiedy ciąg jest za duzy otwiera się i dopuszcza powietrza np z kotlowni i odwrotnie :)

Red DasPell 20 kW, 200m/80m Podłoga+ 250 L zbiornik CWU + Palnik PellasX MiniV2, + RControl EM890 , + Afriso ARM 323

6 miesiąc 1 tydzień temu #10629 przez MateuszZurek

Robson1916 napisał: Witaj. Kolego oczywiście, że warto zakupić RCK. RCK jak jego nazwa wskazuje reguluje Ci ciąg kominowy poprzez otwieranie się i dopuszczanie powietrza np z kotłowni co zapobiega szybkiemu wyciągnięciu ciepła z komory spalania. Kiedy ciąg jest za duzy otwiera się i dopuszcza powietrza np z kotlowni i odwrotnie :)

Mam także RCK i w sumie najwięcej daje przy wietrznej pogodzie.
Mam porównanie u siebie.
W czasie orkan Xawery pięć praktycznie się nie wyłączał. Ze 3 dni chodził non stop na 30 do 50 procent mocy.
Po instalacji RCK nie ma takich przypadków.

6 miesiąc 6 dni temu #10640 przez maksio77
Witam, zakupiłem już RCK. Pozostaje tylko zamontować w miejsce wyczystki. Powstaje teraz najważniejsze pytanie. Jak powinno się ustawić/regulować, na jakie wartości nastawić owy RCK ?

6 miesiąc 6 dni temu #10641 przez MateuszZurek

maksio77 napisał: Witam, zakupiłem już RCK. Pozostaje tylko zamontować w miejsce wyczystki. Powstaje teraz najważniejsze pytanie. Jak powinno się ustawić/regulować, na jakie wartości nastawić owy RCK ?

Tego typu informacja powinna być przy parametrach pieca. W instrukcji montażu pieca powinna być ta informacja.
Na stronie ht o twoim piecu powinna być tabelka. Szukasz wartości min. ciąg kominowy.
Ja mam piec 15kw I potencjalnie potrzebny jest ciąg na poziomie 15 pa.
Ja mam ustawione na 10 pa i w normalnych warunkach regulator się prawie w ogóle nie otwiera. Dopiero jak wieje regulator zaczyna pracować.

5 miesiąc 1 tydzień temu #11151 przez mikolaj
Witam jak procentowo wyglada zuzycie pelletu po zalozeniu regulatora ciagu? Prosze o przyblizone dane pozdrawiam

5 miesiąc 1 tydzień temu - 5 miesiąc 1 tydzień temu #11152 przez MateuszZurek

mikolaj napisał: Witam jak procentowo wyglada zuzycie pelletu po zalozeniu regulatora ciagu? Prosze o przyblizone dane pozdrawiam

Raczej ciężko o takie dane.
Pogoda jest największym problemem w pomiarach.
Przy orkanie jest to różnica między praca ciągła z mocą 30 - 50% a praca normalna, czyli wygaszanie i postoje około 1h.
Czyli pi razy drzwi 24 - 30kg/doba bez regulatora wersus 15 - 20 kg/doba z regulatorem.

Tylko, że takie zyski można osiągnąć w czasie orkanu a szacunek jak napisałem jest pi razy drzwi.
W normalne dni może nie mieć większego wpływu na spalanie poza normowaniem procesu spalania.

RCK to raczej element podstawowy dający stabilność spalania a nie element dający spore oszczędności.

Podobnie jest z zawirowywaczem spalin czy płyta dopalajaca.
Fajnie je mieć ale znaczących zysków możesz nie zauważyć.

5 miesiąc 1 tydzień temu #11153 przez mikolaj
Dzieki ,tak pytam z ciekawosci znajomy ma kociol bardzo znanej renomowanej firmy powierzchnia domu 120m i wychodzi mu srednie spalanie 25kg/24h zaznacze ze ma komin fi200 6 metrowy , po otwarciu wyczystki wyczowany jest straszny ciag az podnosi popiol zalegajacy na sciankach pozdrawiam

5 miesiąc 1 tydzień temu - 5 miesiąc 1 tydzień temu #11155 przez MateuszZurek

mikolaj napisał: Dzieki ,tak pytam z ciekawosci znajomy ma kociol bardzo znanej renomowanej firmy powierzchnia domu 120m i wychodzi mu srednie spalanie 25kg/24h zaznacze ze ma komin fi200 6 metrowy , po otwarciu wyczystki wyczowany jest straszny ciag az podnosi popiol zalegajacy na sciankach pozdrawiam

To regulator coś pomoże.
Ale nie należy nastawić się na znaczące oszczędności.

U mnie regulator głównie otwiera się jak wieje oraz jak komin jest dobrze wygrany.

2 miesiąc 3 tygodni temu #12008 przez dreek
Większość chyba ma zamontowany RCK w wyczystce, a jak się sprawuje taki montowany na kominie SMARTFLOW -ma ktoś doświadczenie z tym innym rodzajem?