Heiztechnik - Producent kotłów

Regulator ciągu kominowego. Czy warto go zakupić?

3 tygodni 2 dni temu #12009 przez Markus
Witam
Ja mam zamontowanego SmartFlowa. Producent pisał o oszczędnościach do 40 %
Ten poziom oszczędności włożył bym między bajki. Dotyczy on chyba kotłów, które nie mają sterowanego nadmuchu. Głównym zadaniem nasady jest ustabilizowanie ciągu kominkowego i doprowadzenie do sytuacji w której komin na całej wysokości pozostaje ciepły. Poprzez zmianę odległości między 1 a 2 talerzem można regulować ciąg. Ja mam dość wysoki komin około 12m, więc producent dosyłał dodatkową przeslone, aby ograniczyć ciąg. Trochę zwiększyły się okresy postojów kotla. Ale jakiś poważnych oszczędności to niezauwazylem. Przy dużych wiatrach ma troche zwiększone zużycie.
Pozdrawiam
Markus

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 2 dni temu #12010 przez dreek
Mój komin ma wysokość 8m i średnicę fi 200-ceramiczny. Piec daspell 15kW. Ustawienie wentylatora na minimalnych obrotach , a ciąg w kominie jest tak duży że nam problem z ustawieniem pieca . Podobno RCK to lekarstwo na ten problem

3 tygodni 2 dni temu #12011 przez MateuszZurek

dreek napisał: Mój komin ma wysokość 8m i średnicę fi 200-ceramiczny. Piec daspell 15kW. Ustawienie wentylatora na minimalnych obrotach , a ciąg w kominie jest tak duży że nam problem z ustawieniem pieca . Podobno RCK to lekarstwo na ten problem

Cześć,
Do takiej regulacji głównie zluzy RCK na wyczyszczkę. Dopuszcza lewego powietrza do komina co zmniejsza ciąg w samym piecu.
Jest to relatywnie tanie rozwiązanie w porównaniu do smartflow.
To RCK raczej należy traktować jako element obowiązkowy przy piecu na Pellet.
Smartflow jest raczej dodatkowym regulatorem, który założeniu ma regulować pracę komina. Na pewno coś pomoże ale zastanowił yam się czy nie lepiej było by wstawić wkład z nierdzewki dedykowany pod ten piec. Regulator jest dość drogi i może okazać się, że dedykowany komin wysunięty w obecny będzie porównywalny cenowo.