Heiztechnik - Producent kotłów

Pompa kotła jako zabezpieczenie powrotu

3 miesiąc 1 tydzień temu #11081 przez MateuszZurek
Witam,
Mam pompę kotła pracującą jako zabezpieczenie powrotu i zastanawiam się od jakiej temperatury powinna zostać uruchomiona?
Miałem ustawione 45 stopni i zmieniłem to na 50 stopni ale nie jestem przekonany, że to jest poprawne. Do osiągnięcia temperatury uruchomienia pompy powrót pieca nie jest chroniony. Czy ta temperatura nie powinna być ustawiona jakoś nisko aby powrót był cały czas zasilany ciepłą wodą?
Mam także zawór 4D z siłownikiem oraz pompą mieszacza. Od jakiej temperatury pompa mieszacza zostanie uruchomiona oraz zacznie otwierać się zawór 4D? Od momentu jak piec przekroczy temperaturę, którą ma osiągnąć mieszacz czy od momentu załączenia pompy kotła?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 miesiąc 1 tydzień temu #11085 przez MateuszZurek
OK, chyba już mam jasność.

Pompa mieszacza oraz sam mieszacz zaczyna otwierać się jak pompa kotła zacznie pracować.
Co za tym idzie ustawienie jej na wartość 50 - 55 stopni powinno zmienić zachowanie mieszacza.

3 miesiąc 1 tydzień temu #11094 przez SERWIS1
Witam

Wszystkie pompy startują od temperatury załączenia pomp (fabrycznie 45 stopni C).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

3 miesiąc 1 tydzień temu #11101 przez MateuszZurek

SERWIS1 napisał: Witam

Wszystkie pompy startują od temperatury załączenia pomp (fabrycznie 45 stopni C).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Trochę dziwne.
Wydaje mi się, że pompa CWU startuje wcześniej, ale mogę się mylić.

Ok, to w takim razie jaka wartość jest optymalna? 55 stopni?

3 miesiąc 1 tydzień temu #11111 przez SERWIS1
Witam

Pompa kotła nie wpływa na działanie mieszacza.

Nastawa minimalna to 55 stopni C.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

3 miesiąc 1 tydzień temu #11112 przez MateuszZurek

SERWIS1 napisał: Witam

Pompa kotła nie wpływa na działanie mieszacza.

Nastawa minimalna to 55 stopni C.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

OK.
Przestawiłem na 55 stopni.

Dziękuję

1 miesiąc 1 tydzień temu #11913 przez MateuszZurek
Cześć,
Trochę odświeżam temat gdyż nadal nurtuje mnie niepewność czy faktycznie ustawienie "Temperatura załączenia pompy kotła" na 55 stopni to dobry pomysł w moim przypadku.
Moja konfiguracja wygląda następująco

Pompa kotła pracuje tylko jako zabezpieczenie temperatury powrotu. Mam osobną pompę dla mieszacza i CWU.
Mam niestety wrażenie, że wyłączenie pompy kotła nie powoduje wyłączenia pozostałych pomp co przy ładowaniu CWU powoduje zejście z temperaturą powrotu jak to widać na poniższym zrzucie historii.

Teraz pytanie.
Czy nie lepiej w takiej sytuacji uruchomić pompę kotła od powiedzmy 40 stopni lub nawet niżej aby podmieszanie powrotu działało od niższej temperatury??
Załączniki:

1 miesiąc 1 tydzień temu #11914 przez Markus
Witam

Nie za bardzo widzę na wykresie temperaturę powrotu.
W mojej instalacji pompa kotłowa działa do osiągnięcia powiedzmy 55 stopni, a potem przestaje działać. Przy spadku o histerezę 2 stopni, znowu się załącza.
Z tym, że sterowanie mam zrealizowane o moduł B - pompa jest przedstawiana jako mieszacz nr 2. W załączeniu wykres.

Pozdrawiam Markus

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW
Załączniki:

1 miesiąc 1 tydzień temu - 1 miesiąc 1 tydzień temu #11916 przez MateuszZurek

Markus napisał: Witam

Nie za bardzo widzę na wykresie temperaturę powrotu.
W mojej instalacji pompa kotłowa działa do osiągnięcia powiedzmy 55 stopni, a potem przestaje działać. Przy spadku o histerezę 2 stopni, znowu się załącza.
Z tym, że sterowanie mam zrealizowane o moduł B - pompa jest przedstawiana jako mieszacz nr 2. W załączeniu wykres.

Pozdrawiam Markus

Musisz mieć czujnik temperatury powrotu wiety w sterownik aby to pokazać albo jak masz ten czujnik w sterowniku terii 890 i masz wyłączona ochronę powrotu na zaworze 4d to mierzona temperatura pokazywana jest jako temperatura spalin.

1 miesiąc 6 dni temu - 1 miesiąc 6 dni temu #11919 przez Markus
Mateusz, ja nie wiedziałem na Twoim wykresie, która krzywa jest odpowiedzialna za temperature powrotu. Stąd mojej zapytanie. Trochę to mi wyglądało dziwnie. Bo powrót prawie naśladuje zasilanie. A co będzie, gdy temperatura kotla zacznie spadać poniżej, temp. w której rozpoczynają pracę pompy?

Dlatego pokazałem swoje rozwiazanie, w którym oprócz zaworu 3D, który steruje wodą na grzejniki, mam pompę kotłową i dodatkowy czujnik temperatury zainstalowany na powrocie, sterowany przez dodatkowy moduł regulatora, który ma zapewnić temperaturę około 53-55. I to przedstawia mój wykres, temp. powrotu oznaczona jako mieszacz 2.

Pozdrawiam
Markus

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW