Heiztechnik - Producent kotłów

Pompa kotła jako zabezpieczenie powrotu

3 miesiąc 1 tydzień temu - 3 miesiąc 1 tydzień temu #11920 przez MateuszZurek

Markus napisał: Mateusz, ja nie wiedziałem na Twoim wykresie, która krzywa jest odpowiedzialna za temperature powrotu. Stąd mojej zapytanie. Trochę to mi wyglądało dziwnie. Bo powrót prawie naśladuje zasilanie. A co będzie, gdy temperatura kotla zacznie spadać poniżej, temp. w której rozpoczynają pracę pompy?

Dlatego pokazałem swoje rozwiazanie, w którym oprócz zaworu 3D, który steruje wodą na grzejniki, mam pompę kotłową i dodatkowy czujnik temperatury zainstalowany na powrocie, sterowany przez dodatkowy moduł regulatora, który ma zapewnić temperaturę około 53-55. I to przedstawia mój wykres, temp. powrotu oznaczona jako mieszacz 2.

Pozdrawiam
Markus

Cześć,
Nie zrozumiałem o co chodziło. Trochę młyn w pracy ostatnio mam.

U mnie temperatura powrotu to temperatura spalin. Sterownik r. Control 890 ma, niewiedzieć czemu, wspólny czujnik dla tych dwóch pomiarów.

U mnie temperatura powrotu naśladuje temperaturę kotła minus parę stopni. Pompa kotła zawraca duża część wody na powrót co skutecznie podnosi jego temperaturę z tym, że przy lądowaniu cwu efekt jest jak pokazywałem na wykresie. Temperaturze powrotu schodzi do około 40 Stopni.

Jak temperatura kotła zejdzie poniżej 55 stopni to poprostu wyłączy pompę kotła. Dlatego właśnie założyłem ten wątek. Według mnie ta pompa albo cały czas powinna działać albo powinna się wyłączać po osiągnięciu tych 55 stopni.

W sumie to mógłbym wypisać ta pompę z sterownika pieca w wrzucić jakiś zewnętrzny sterownik z czujnikiem.

Pewnie w moim sterowniku nie ma innej opcji sterowania ta pompą. Wydaje się, że ona miała sterować dodatkowym obiegiem co bez mieszacza.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 miesiąc 1 tydzień temu #11924 przez Markus
Ja mam dodatkowy moduł w regulatorze.
Natomiast mój szwagier ma termostat narurowy (przylgowy), który załącza pompe kotłową przy temperaturze poniżej 55. Powyżej pompa stoi.

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

3 miesiąc 4 dni temu #11939 przez MateuszZurek
Cześć,
Prośba do SERWIS1 o odpowiedź na pytanie jaka powinna być ustawiona temperatura złączania pompy kotła, która pracuje jako ochrona powrotu.
Nie wykorzystywana jest do przepychania wody na kaloryfery.

Schemat i wykres temperatury wrzuciłem wcześniej.

Obecnie pompa kotła uruchamiana jest po osiągnięciu 55 stopni na piecu co w przypadku wykorzystania jej jako ochrona powrotu wydaje się za wysokim progiem.
Czy to jest poprawne?
Czy da się to jakoś przestawić aby pompa kotła uruchamiana była wcześnie i na przykład wyłączana po przekroczeniu 55 stopni na powrocie?

3 miesiąc 4 dni temu #11942 przez SERWIS1
Witam

Sterowanie pompą kotła podłączoną pod wyjście pompy mieszacza jest realizowane poprzez ustawienie funkcji mieszacza jako "tylko pompa" oraz montaż czujnika mieszacza na powrocie. To czujnik mieszacza decyduje kiedy ta pompa się załącza i wyłącza. Warto ustawić temperaturę na 55 stopni C. Pompa będzie się wyłączała powyżej tej temperatury i załączała kilka stopni poniżej.

Czujnik powrotu służy do sterowania ochroną powrotu poprzez zawór 4D.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

3 miesiąc 3 dni temu #11948 przez MateuszZurek

SERWIS1 napisał: Witam

Sterowanie pompą kotła podłączoną pod wyjście pompy mieszacza jest realizowane poprzez ustawienie funkcji mieszacza jako "tylko pompa" oraz montaż czujnika mieszacza na powrocie. To czujnik mieszacza decyduje kiedy ta pompa się załącza i wyłącza. Warto ustawić temperaturę na 55 stopni C. Pompa będzie się wyłączała powyżej tej temperatury i załączała kilka stopni poniżej.

Czujnik powrotu służy do sterowania ochroną powrotu poprzez zawór 4D.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Cześć,
Dziękuję za odpowiedź, tylko pytałem o pompę kotła a nie mieszacza.

Mam ochronę zrealizowana na pompę kotła I sugerowaćliscie ustawienie jej temperatury załączania na minimum 55 stopni co wydaje się bez sensu gdyż ochrona powrotu zaczyna działać dopiero po osiągnięciu 55 stopni a wydaje mi się, że ta pompa powinna działać do 55 stopni.

Pozdrawiam

3 miesiąc 3 dni temu #11949 przez Markus
Mateuszu, ja mam tak zrealizowana ochronę. Mam drugi mieszacz (w module dodatkowym) i tam mam ustawione tylko pompa. Natomiast możesz też pompę kotłową połączyć za pomocą termostatu narurowego. Nie będzie on wtedy widoczny w regulatorze kotla. Będzie działał autonomiczne. Spada temperatura powrotu poniżej 55 to termostat załącza pompę. Po osiągnięciu temperatury wyłącza.

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

3 miesiąc 3 dni temu - 3 miesiąc 3 dni temu #11951 przez MateuszZurek

Markus napisał: Mateuszu, ja mam tak zrealizowana ochronę. Mam drugi mieszacz (w module dodatkowym) i tam mam ustawione tylko pompa. Natomiast możesz też pompę kotłową połączyć za pomocą termostatu narurowego. Nie będzie on wtedy widoczny w regulatorze kotla. Będzie działał autonomiczne. Spada temperatura powrotu poniżej 55 to termostat załącza pompę. Po osiągnięciu temperatury wyłącza.

Cześć Markus,
Tak, pamiętam jak to masz zrobione i planuję odpiąć pompę kotla i zastosowac dodatkowy sterownik.

Tu poprostu chciałbym uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytamie. Zwłaszcza, że to co zalecił serwis wydaje się być nieskuteczne w moim przypadku.

Możliwe, że ktoś z serwisu przeoczyłem informacje o konfiguracji mojego układu.
Zdarza się więc zapytałem ponownie.

Dziękuję i pozdrawiam

3 miesiąc 3 dni temu #11955 przez SERWIS1
Witam

W Twoim sterowniku nie ma typowej pompy kotła tak jak w sterowniku HT 900 stąd moje sugestie.
Jako pompę kotła wykorzystuje się w tym przypadku pompę mieszacza w trybie "Tylko Pompa". Pompa CO oznaczona jako pompa kotła działa jak normalna pompa instalacyjna tzn załącza się od temperatury załączenia pomp.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

3 miesiąc 3 dni temu #11959 przez MateuszZurek

SERWIS1 napisał: Witam

W Twoim sterowniku nie ma typowej pompy kotła tak jak w sterowniku HT 900 stąd moje sugestie.
Jako pompę kotła wykorzystuje się w tym przypadku pompę mieszacza w trybie "Tylko Pompa". Pompa CO oznaczona jako pompa kotła działa jak normalna pompa instalacyjna tzn załącza się od temperatury załączenia pomp.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Jeżeli dobrze rozumiem.
Sugerujesz zamienić pompę kotła z pompą mieszacza w sterowniku i przestawić pompę mieszacza w trybie "Tylko Pompa".
Czy nadal będę w stanie sterować temperaturą CO tak jak teraz to robię za pomocą termometru mieszacza oraz siłownika mieszacza?
Czy będzie działała ochrona przed przegrzaniem podłogi jak to teraz ma miejsce w trybie "Włączona podłoga"?

Wydaje mi się, że na oba te pytania dostanę odpowiedź "NIE".

Prawdopodobnie najlepiej będzie dorzucić sterownik z termometrem i nim sterować pompą kotła.
W sumie mogę ustawić temperaturę załączania pompy kotła na 20 stopni i nadal będę miał ochronę powrotu z tym, że przy jej pracy powyżej 55 stopni będę miał trochę strat w czasie niepotrzebnego pompowania wody przez kocioł.

3 miesiąc 3 dni temu #11962 przez SERWIS1
Witam

Wyjście mieszacza możesz wykorzystać w pełni do obsługi siłownika i pompy instalacyjnej lub jako pompa kotła (jedno albo drugie).

Najprostszym rozwiązaniem byłby termostat przylgowy na 230V do załączania pompy kotła przy zbyt niskiej temperaturze.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik