Heiztechnik - Producent kotłów

Korozja

2 miesiąc 3 dni temu #11224 przez Bigcobra
Moze przyczyna jest to ze piec odpala mi sie max 5 razy na dobe i chodzi okolo 1 godziny za kaxdym razem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 3 dni temu #11228 przez Markus
Jaką masz histereze kotła?
Przy jakiej temperaturze kotła następuje ponowne uruchomienie go?

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

2 miesiąc 3 dni temu #11229 przez Bigcobra
Poszukalem tej histerezy kotla. Wynosi ona 22 stopnie.
Temperatura kotla 75 ale podczas grzania nigdy nie dochodzi do tej temp. na maxa to 65/ 68stopni.

2 miesiąc 2 dni temu - 2 miesiąc 2 dni temu #11234 przez Markus

Bigcobra napisał: Moze przyczyna jest to ze piec odpala mi sie max 5 razy na dobe i chodzi okolo 1 godziny za kaxdym razem.

Napisałeś, że nie dochodzi do zadanej temperatury, tylko do 68/65 stopni.
To pierwsze pytanie: co wyłącza kocioł, po 1 godzinie pracy jak piszesz, a przed uzyskaniem 75 st.
I drugie pytanie, jaka jest temperatura kotła podczas rozpalania, po postoju.

Pozdrawiam

Markus

2 miesiąc 2 dni temu #11240 przez Bigcobra
Mam sterownik pokojowy jak uzyska temp w pokoju 21.5 to daje sygnal do pieca ze ma przestac grzac. Piec sie wygasi i czeka znowu pare godzin za sygnalem z sterownika pokojowego. Posiadam jeszcze kominek jak w nim napale to piec na pelet rozpala siedoslownie z dwa razy dziennie.
Jesli stoi tak dluzszy czas to temp kotla spada do okolo 35 st. Bo nie jest np rozpalane przez 5 godzin i ostygnie

2 miesiąc 2 dni temu - 2 miesiąc 2 dni temu #11245 przez Markus
No i niestety mamy odpowiedz dlaczego w kotle jest korozja.

Kocioł na paliwo stałe powinien utrzymywać w sezonie minimalną temperaturę wody wpływającej na powrocie do kotła.
Jak czytamy w DTR kotła HT np DasPell

Warunkiem uzyskania 60 miesięcznej gwarancji na szczelność korpusu kotła jest zabezpieczenie powrotu przed
wpłynięciem czynnika grzewczego o temperaturze niższej niż 55 oC
poprzez zastosowanie zaworu termicznego oraz
wykonanie odpłatnego przeglądu kotła między drugim a trzecim rokiem eksploatacji.
Warunkiem uzyskania 36 miesięcznej gwarancji na szczelność korpusu jest montaż czterodrogowego zaworu mieszającego i zabezpieczenie powrotu przed wpłynięciem czynnika o temperaturze niższej niż 45 oC

Czyli minimalna temperatura wody wpływającej na powrocie do kotła to 45 stopni. Jeżeli na kotle jest podczas postoju 35 stopni to na powrocie masz z 25 stopni.
I wtedy na powierzchni ścian kotła pojawia się woda. No i stąd masz korozje niskotemperaturową.

Kocioł na paliwo stałe to nie kocioł gazowy, który można w dowolnym czasie wyłączyć.

W kilku wątkach na forum była mowa o tym, że termostat pokojowy najlepiej albo wyłączał pompę CO lub obniżał temperaturę na mieszaczu (zaworze 3D)
Oczywiście stała praca kotła zjada ileś tam paliwa, ale można kocioł zarżnąć po kilku latach.

Myślę, że powinieneś ustawić temperaturę kotła na 75 stopni i histerezę kotła 15 stopni.
I termostat pokojowy powinien wyłączać pompę CO a nie kocioł.

Pozdrawiam

Markus

2 miesiąc 2 dni temu #11247 przez Bigcobra
Czyli kociol powinien po uzyskaniu temperatury zadanej w pokojach przejsc w tryb nadzoru.? Czyli nie moze sie calkowicie jak to jest u mnie wylaczac. Ustawilem temp kotla 75 stopni i histereze 15 st. Teraz jak ustawic zeby wylaczal pompe co i wchodzil w tryb nadzoru.?

2 miesiąc 2 dni temu - 2 miesiąc 2 dni temu #11248 przez Markus
Tryb nadzoru oznacza ze palnik cały czas chodzi i podaje minimalne ilości paliwa, tak aby nie było potrzeby ponownego rozpalania.
Ja z nadzoru korzystam w większe mrozy. Zresztą nadzór może maksymalnie pracować do 60 minut, potem i tak kocioł się wygasi.
Standardowo nadzór jest ustawiony na 0 sek. Co oznacza że kocioł po osiągnięciu 75 stopni ( w Twoim przypadku) wygasi się i będzie czekał aż temperatura spadnie (na kotle) do 60 stopni. Ten spadek może wynikać albo z rozbioru ciepłej wody (pracująca pompa CO) albo samoistne wychładzanie się kotła. W praktyce z jednego i drugiego. Tylko od temperatur zewnętrznych (zapotrzebowania budynku) będzie zależało, jak długo będzie trwał postój ( u mnie od 0,5 h do 3 h).
Reasumując kocioł powinien mieć temperaturę (przy Twoich ustawieniach) 60-75 ( +/- 2-3 stopnie na wygaszanie lub rozpalanie), a w którym momencie będzie podawał ciepło na kaloryfery będzie zależało od termostatu pokojowego.

W parametrach serwisowych ustawiasz czas nadzoru na ZERO - wtedy kocioł nie wchodzi w Nadzór
Też w parametrach serwisowych masz - ustawienia kotła- wyłączenie pompy kotła od termostatu należy włączyć,
natomiast wyłączyć termostat kotła.
Nazewnictwo może być inne w zależności od modelu regulatora

Pozdrawiam

Markus

2 miesiąc 2 dni temu #11249 przez Bigcobra
Czyli z tego rozumie ze jak termostat pokojowy bedzie mi wylaczal pompe Co piec bedzie w tym momencie czekal az spadnie na nim temp wowczas to ponownie rozpali sie i bedzie utrzymywal temp w zakresie od tych 60 do 75 stopni tak jak jest ustawiona histereza?

2 miesiąc 2 dni temu #11250 przez Markus
Dokładnie TAK