Heiztechnik - Producent kotłów

Sterowanie CWU w trybie AUTOMATYCZNYM

3 miesiąc 3 dni temu #11965 przez maksio77
Witam,

Posiadam kociołek Hit Pellet HT-900. Jak, że mam również w zestawie panele solarne ostatnio uruchomiłem tryb pracy CWU z ZIMA na AUTOMATYCZNY. Po takiej zmianie nastawy są do nastawy dwa parametry pracy. Temperatura załączenia LATO (nominalnie to 10°) i Temperatura wyłączenia LATO (nominalnie 7°). Czujnik pogodowy zainstalowany. Czy ktoś już przerabiał ten temat i ma własne optymalne nastawy tych temperatur do wprowadzenia? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 miesiąc 3 dni temu #11966 przez Markus
Witam

Jeżeli temperatura zewnętrzna osiągnie w naszym przypadku 10 stopni, kocioł przejdzie w tryb LATO i będzie grzał tylko CWU.
Natomiast jak spadnie poniżej 7 znowu przejdzie w tryb ZIMA.
Oczywiście wielkość tych parametrów można zmieniać w zależności od indywidualnych potrzeb i specyfiki danego budynku.
Ja mam gorzej ocieplony dom, to mam wyżej te parametry.

Pozdrawiam
Markus

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

3 miesiąc 3 dni temu #11967 przez MateuszZurek
Cześć,
U siebie stosuje 8 stopni na wyjście z zimy i 5 na powrót do zimy.
Zakładam, że i tak zapalę w kominku a w ciągu dnia temperatura w domu ne spadnie
Jakoś radykalnie.

Tak mam od paru sezonów i nawet się sprawdza.

U siebie najpierw poobserwój jak ci się standardowe ustawienia sprawdzają a potem najwyżej koryguj.

3 miesiąc 3 dni temu #11968 przez maksio77
Dzięki wszystkim za pomoc. Więc to działa w ten sposób. W takim razie to nie rozwiązuje mojego problemu dlatego, że załączając tę opcję chciałem wymusić wyłączenie grzania CWU podczas ciepłych dni zakładając że będą słoneczne. Ja to rozumiem tak, że kocioł ma zadaną temperaturę dla grzania CWU a gdy w dzień wyjdzie słońce to dopiero dogrzewa wodę, która jest już i tak na dobrą sprawę gorąca bo przecież stałą jej temperaturę utrzymuje kocioł. Czy jest jakieś rozwiązanie tego tematu?

3 miesiąc 3 dni temu - 3 miesiąc 3 dni temu #11969 przez Markus
Latem, kocioł nie utrzymuje stałej temperatury CWU, tylko nagrzewa do określonej temperatury zasobnik i kocioł się wyłącza. Potem kocioł czeka, aż spadnie temperatura w zasobniku CWU poniżej określonej histerezy i wtedy się znowu włącz.
Jeżeli spróbujesz tzw.obniżenia nocnego czyli harmonogramu, to możesz obniżyć temperaturę CWU od rana do wieczora, zakładając że w ciągu dnia wodę nagrzeją solary. Wieczorem albo temperatura CWU będzie wysoka i kocioł się nie załączy, albo gdy będzie pochmurno i solary nie nagrzeją CWU, wtedy kocioł się włączy i podgrzeje zasobnik do zadanej temperatury. Oczywiście trzeba doświadczalnie dobrać temperaturę CWU, histerezę i obniżenia.
Jest jeszcze jeden mały problem. Jak kocioł się długo nie będzie włączał, to spadnie w nim na tyle, że przy rozpalaniu, kocioł będzie się pocił. A w trybie LATO , to się zdarza.
Pozdrawiam

Markus

3 miesiąc 2 dni temu #11970 przez MateuszZurek

maksio77 napisał: Dzięki wszystkim za pomoc. Więc to działa w ten sposób. W takim razie to nie rozwiązuje mojego problemu dlatego, że załączając tę opcję chciałem wymusić wyłączenie grzania CWU podczas ciepłych dni zakładając że będą słoneczne. Ja to rozumiem tak, że kocioł ma zadaną temperaturę dla grzania CWU a gdy w dzień wyjdzie słońce to dopiero dogrzewa wodę, która jest już i tak na dobrą sprawę gorąca bo przecież stałą jej temperaturę utrzymuje kocioł. Czy jest jakieś rozwiązanie tego tematu?

Cześć,
Przepraszam, nie zauważyłem, że napisałeś CWU a nie CO.
W instrukcji Ht-900 jest wspomniane, że cwu ma możliwość pracy w trybie automatycznym. Niestety instrukcja jest tak uboga, że zostaje tylko domyślać się co piec robi w tym trybie.

Założył bym, że jest on przewidziany do albo współpracy z zewnętrznym źródłem ciepła jak panele słoneczne albo wprowadza tylko większą histerezę.
Tu musi wypowiedź, iec się serwis. Jakby nie odpisywał to poprostu do nich zadzwoń.

Kocioł ma zadana dla CWU ale pracuje z histerezą, i ciebie chyba 5 stopni. Jeżeli zadana cwu jest 45 a obecnie ma 42 to kocioł jej nie będzie grzał.

Markus fajnie opisał zasadę działania.
Ja w przypadku cwu mam nastawione 48 stopni zadanej oraz obniżenia nocne na 8 stopni. W sumie grzanie dopuszcza miedzy 16 a 20.

3 miesiąc 2 dni temu #11971 przez maksio77
Witam, dziękuję za pomoc. Jeszcze jedno pytanie. Gdzie znajdę opcję obniżenia temperatury CWU dla OKREŚLONYCH GODZIN w sterowniku HT-900?

3 miesiąc 2 dni temu #11975 przez Markus
I tu jest chyba problem, bo jest kilka wersji sterownika HT-900.
W dokumentacji jaką gdzieś ściągnąłem z neta te parametry są w bloku "Nastawy czasowe".

3 miesiąc 2 dni temu #11976 przez maksio77
U nnie czegoś takiego nie widzę. Jest tylko jakaś opcja OBNIŻENIE TEMPERATURY OD CWU, nie próbowałem jeszcze. Ktoś zna temat może?

3 miesiąc 2 dni temu #11981 przez SERWIS1
Witam

Sterownik HT 900 nie ma obniżeń czasowych. Pierwsze wersje miały błędnie wprowadzoną tę opcję - w nowszych wersjach zostało to poprawione.

Szczerze mówią to warto zadać pytanie co funkcje tego typu jak obniżenie CWU w określonych godzinach dają użytkownikowi. W praktyce nic, ponieważ podgrzewanie CWU kotłem to miesięczny koszt około 25-35 zł. Ustawienie stałej temperatury da nam taki właśnie efekt. Obniżanie nastawy w pewnych godzinach i podwyższanie w innych nie zmniejsza zużycia paliwa, ponieważ to ilość zużywanej ciepłej wody wpływa na zużycie paliwa. Do podgrzania zimnego zbiornika (po obniżeniu czasowym nastawy) trzeba użyć większej ilości energii niż podczas jednego cyklu podgrzewania zbiornika przy stałej nastawie.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik