Heiztechnik - Producent kotłów

Sterowanie CWU w trybie AUTOMATYCZNYM

5 miesiąc 2 dni temu #11985 przez maksio77
Dziękuję za odpowiedź. Zgadzam się z tym jednak chodzi mi tutaj bardziej o wyłączenie funkcji CWU od kotła na rzecz paneli solarnych, które mam zainstalowane. Już dziś w Lublinie temperatura glikoku osiąga wartość ok. 40° a więc wystarczająco by podgrzać wodę w zasibniku, z tym że kocioł mimo wszystko utrzynuje ją w zadanej przeze mnie 35° tak więc energia z solarów może nie być wykorzystywana w przypadku małego zużycia wody. Pytanie brzi czy solary i kocioł grzeją wodę w tym samym "obiegu" zasobnika? Czy są to dwie odrębne "wężownice"?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 miesiąc 2 dni temu #11986 przez Markus
Na pewno mają dwie oddzielne wężownice. Sprawdź ilość podłączeń do zasobnika.
Chyba że masz dwa zasobniki, ale wtedy też są obiegi rozdzielone.

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

5 miesiąc 2 dni temu #11988 przez MateuszZurek
Nie mam solarów ale mój poiemnik na CWU posiada dwie wężownice.
Dolną przeznaczoną do solarów oraz górną dla innego pieca.
Spodziewam się, że w ciepłe/słoneczne dni solary wyprodukują tyle ciepła, że piec nie będzie miał możliwości zareagować.
W przypadku jak tego ciepła nie uda się uzyskać z solarow to piec nagrzeje CWU.

5 miesiąc 2 dni temu #11990 przez maksio77
A czy nie jest tak, że z faktu obecności dwóch wężownic solary grzeją jedną a kocioł zaś podgrzewa tę właściwą dla siebie? Czy to są dwa odrębne obiegi? Drążę temat ponieważ chciałbym trochę zejść z ilością opału chociaż teraz gdy są słoneczne dni.

5 miesiąc 2 dni temu #11991 przez Markus
Jeśli masz jeden zasobnik i dwa obwody (jeden solarny, drugi z kotla), to każdy grzeje swoją wezownice, ale tego samego zasobnika. W jednym obwodzie jest glokol w drugim woda z układu CO i poprzez wezownice przekazują ciepło dla wody CWU.

5 miesiąc 1 dzień temu #11995 przez maksio77
Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Wiwm już teraz jak jest zasada działania. Teraz pytanie drugie. Od kilku dni testuję nastawę dla zaworu 1 w trybie "pogodowy grzejnikowy". Moje nastawy to dla temp. - 10° na zewnątrz to 35 dla zaworu 1 a dla - 10° na zewnątrz to 40° dla zaworu 1. Problem w tym, że mój czujnik pogodowy błędnie odczytuje temperaturę zawnetrzną. Zapewne dlatego, że jest na wschodniej ścianie budynku ale nie mam innej możliwości umieszczenia go. I tak np. Dzisiaj gdy w Lublinie jest aktualnie 4° to moj czujnik wskazuje 8° przez to puszcza na zawór 1 temp. 35,5° i w domu jest chłodno. Czy jedyną metodą rozwiązania będzie zwiększenie temperatury dla zaworu przy temp. - 10° na wyższą dla zaworu?

5 miesiąc 1 dzień temu #11996 przez Markus
Sprawdź w ustawieniach czy nie masz korekty czujników, wśród nich powinna być "Korekta czujnika temperatury zewnętrznej"

5 miesiąc 23 godzin temu #11997 przez maksio77
Tak, faktycznie była taka opcja w ustawieniach. Wielkie dzięki. Ten problem już rozwiązałem. Teraz za to gdy kocioł pracuje w trybie POGODOWY GRZEJNIKOWY, zauważyłem że temperatura CWU nie dochodzi do zadanej. Tj. Zadana temperatura to 35° podczas gdy uzyskana to 30-33° max. z tego co obserwuję. Gdy kocioł pracował w trybie NORMALNY GRZEJNIKOWY, zawsze temp. CWU utrzymywana była na stałej wartości. Znalazłem też taką opcję jak PRIORYTET CWU, czy może powinienem ją teraz załączyć?

5 miesiąc 23 godzin temu #11998 przez MateuszZurek

maksio77 napisał: Tak, faktycznie była taka opcja w ustawieniach. Wielkie dzięki. Ten problem już rozwiązałem. Teraz za to gdy kocioł pracuje w trybie POGODOWY GRZEJNIKOWY, zauważyłem że temperatura CWU nie dochodzi do zadanej. Tj. Zadana temperatura to 35° podczas gdy uzyskana to 30-33° max. z tego co obserwuję. Gdy kocioł pracował w trybie NORMALNY GRZEJNIKOWY, zawsze temp. CWU utrzymywana była na stałej wartości. Znalazłem też taką opcję jak PRIORYTET CWU, czy może powinienem ją teraz załączyć?

W takiej sytuacji pompa cwu by cały czas pracowała.
Jak masz podpięte grzanie cwu? Zrób jakieś zdjęcie.
Czy w tym czasie mieszacz co nie ustawia temperatury 33 stopnie?

5 miesiąc 22 godzin temu #11999 przez Markus

maksio77 napisał: Tak, faktycznie była taka opcja w ustawieniach. Wielkie dzięki. Ten problem już rozwiązałem. Teraz za to gdy kocioł pracuje w trybie POGODOWY GRZEJNIKOWY, zauważyłem że temperatura CWU nie dochodzi do zadanej. Tj. Zadana temperatura to 35° podczas gdy uzyskana to 30-33° max. z tego co obserwuję. Gdy kocioł pracował w trybie NORMALNY GRZEJNIKOWY, zawsze temp. CWU utrzymywana była na stałej wartości. Znalazłem też taką opcję jak PRIORYTET CWU, czy może powinienem ją teraz załączyć?

Włączenie opcji PRIORYTET CWU spowoduje, że podczas ładowania zasobnika CWU, zostaje zatrzymana pompa CO. Bez priorytetu, podczas pracy ładowania CWU pracuje też pompa CO.
Druga sprawa, gdzie obserwujesz temperaturę CWU, na zasobniku, czy w regulatorze kotła?
Tryb POGODOWY GRZEJNIKOWY oznacza, że mieszacz na grzejniki ustawia temperaturę na podstawie termometru zewnętrznego, więc teoretycznie zmiana tego parametru nie powinna mieć wpływu na temperaturę CWU