Heiztechnik - Producent kotłów

Sterowanie CWU w trybie AUTOMATYCZNYM

3 tygodni 6 dni temu #12000 przez maksio77
Też tak mi się wydaje ale nie wiem skąd te samoczynne zmiany parametrów. Poza tym w tym trybie kocioł nie trzyma się histerezy ustawionej na 15° od spadku temperatury. Spada ona nawet do różnicy 20° od temperatury do której kocioł jest nagrzewany i tyk samym nie jest realizowana ochrona powrotu ustawiona na 55° pomimo tego, że jest załączona na pompie i zaworze 1. Dziś widziałem, że było to nawet 43°. Dodam, że mam też aktywny termostat pokojowy zaworu 1 i pomyślałem, że gdy ten nie wymusza załączenia pompy CO ponieważ dom trzyma temperaturę to tym samym kocioł pracując w trybie pogodowym nie załącza się i dlatego pozwala na obniżenie swojej temperatury o większą wartość niż wynika to z histerezy. Co myślicie o czymś takim panowie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 6 dni temu #12001 przez MateuszZurek

maksio77 napisał: Też tak mi się wydaje ale nie wiem skąd te samoczynne zmiany parametrów. Poza tym w tym trybie kocioł nie trzyma się histerezy ustawionej na 15° od spadku temperatury. Spada ona nawet do różnicy 20° od temperatury do której kocioł jest nagrzewany i tyk samym nie jest realizowana ochrona powrotu ustawiona na 55° pomimo tego, że jest załączona na pompie i zaworze 1. Dziś widziałem, że było to nawet 43°. Dodam, że mam też aktywny termostat pokojowy zaworu 1 i pomyślałem, że gdy ten nie wymusza załączenia pompy CO ponieważ dom trzyma temperaturę to tym samym kocioł pracując w trybie pogodowym nie załącza się i dlatego pozwala na obniżenie swojej temperatury o większą wartość niż wynika to z histerezy. Co myślicie o czymś takim panowie?

Kto to wie jak ten nowy sterownik pracuje.

Ten termostat pokojowy masz dedykowany pod sterownik pieca?

W starszych sterownikach jak miałeś generyczny termostat pokojowy to trzeba było go podpiąć w inne styko w sterowniku aby kierował wyłączniem kotła a w inne jak chcesz sterować mieszaczem. Natomiast termostat dedykowany pod piec wydaje mi się, że mógł sterować wszystkim.

Czy przy tym zejściu do 43 stopni obserwowałem wyłączenie pompy co oraz sterownika mieszacza? Może piec poszedł w tryb lato?

3 tygodni 6 dni temu #12002 przez maksio77
Termostat firmy TECH. Taki jak dostarczali z projektów. W instrukcji jest napisane, że ma być podpięty pod gniazdo dla zaworu 1 ale w sterowniku pieca firmy Bragger jest też wejście na sterownik pokojowy CO. W tej chwili termostat pokojowy gdy daje sygnał do sterownika pieca to steruje otwarciem/zamknięciem pompy pieca. Nie steruje zaworem 1. Zastanawiam się czy nie zmienić termostatu pokojowego na Braggera lub Heinztechnika. Tyle, że braggera widział bym od razu w aplikacji zdalnej na telefonie i tam mógłbym korygować nastawy.

3 tygodni 6 dni temu - 3 tygodni 6 dni temu #12003 przez Markus

maksio77 napisał: Też tak mi się wydaje ale nie wiem skąd te samoczynne zmiany parametrów. Poza tym w tym trybie kocioł nie trzyma się histerezy ustawionej na 15° od spadku temperatury. Spada ona nawet do różnicy 20° od temperatury do której kocioł jest nagrzewany i tyk samym nie jest realizowana ochrona powrotu ustawiona na 55° pomimo tego, że jest załączona na pompie i zaworze 1. Dziś widziałem, że było to nawet 43°. Dodam, że mam też aktywny termostat pokojowy zaworu 1 i pomyślałem, że gdy ten nie wymusza załączenia pompy CO ponieważ dom trzyma temperaturę to tym samym kocioł pracując w trybie pogodowym nie załącza się i dlatego pozwala na obniżenie swojej temperatury o większą wartość niż wynika to z histerezy. Co myślicie o czymś takim panowie?

Pierwsze pytanie jaką masz Tk (temp. kotła zadaną)? Jeżeli Tk=70 to powinien zacząć sie rozpalać przy 55 st. (dla Histerezy kotła Hk= 15)
Jeżeli zacznie się rozpalać przy 55 to może zejść nawet o 8 stopni zanim wejdzie na pracę z pełną mocą. A jeśli nałoży się na to wszystko postój pompy od termostatu, tzn.: rozpalanie kotła i start pompy, która będzie tłoczyła wychłodzoną wodę z kaloryferów, to wtedy spadek do 43 jest jak najbardziej możliwy.
Pytanie drugie, do jakiej temperatury dochodzi podczas wygaszania. Jeżeli o kilka dobrych stopni np 75 lub wyżej, to proponuje :
zostawić Tk = 70 st, Hk zmniejszyć do 10 stopni. Faktycznie będzie większa o to co przy wygaszaniu podbija kocioł .
Natomiast będzie startował wcześniej .
I ostatnia sprawa. Nie wiem jaką masz instalację, czy z dużą ilością wody. Mój instalator doradził mi abym nie wyłączał pompy, tylko obniżał temperaturę na mieszaczu (zaworze). Czyli jak termostat pokojowy wykryje osiągnięcie zadanej temperatury, to nie wyłączać pompy, tylko obniżyć temperaturę idącą na grzejniki powiedzmy o dwa stopnie. Dzięki temu nie ma nagłych obniżeń temperatury na powrocie a i w domu nie ma skoków temperatury, zmiany są dużo mniejsze i łagodne.

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

3 tygodni 3 dni temu #12007 przez SERWIS1
Witam

W pierwszej kolejności należy określić czym chcemy sterować - pompą CO czy mieszaczem lub pompą mieszacza.

Termostat podłączamy pod wyjście adekwatne do podłączonych urządzeń instalacji.

W praktyce nie ma znaczenia przy termostatach zwierno/rozwiernychv czy będzie to termostat Techa czy Heiztechnika.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 tygodni 9 godzin temu #12060 przez maksio77
Pisząc o mieszaczu na myśli mamy zawór drogowy? Czy w sytuacji gdy podepnę termostat pokojowy pod styki w sterowniku kotła pod sterowanie zaworem drogowym to w chwili gdy termostat da mu sygnał to czy pompa zaworu drogowego również wystartuje? W obecnej chwili mam ustawioną opcję sterowania jako "termostat zaworu 1" ale gdy styk się zwiera poprzez impuls termostatu to załącza pompę zaworu podczas gdy on sam często pozostaje maksymalnie otwarty gdy pompa nie pracuje. Wtedy cześć grzejników (dolna kondygnacja budynku) jest ciepła a pozostałe (piętro) jest chłodna (zimna gdy pompa nie pracuje). Sam układ ogrzewania domu kiedyś odbywał się grawitacyjnie.

2 tygodni 5 godzin temu #12061 przez SERWIS1
Witam

Ustaw dodatkowo obniżenie od termostatu w menu zaworu. W takim przypadku przy zadziałaniu termostatu pompa się wyłączy, a nastawa zaworu zostanie obniżona i zawór się zamknie.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik