Heiztechnik - Producent kotłów

Wzrost nastawy kotła od CWU - RED ONE

2 miesiąc 1 tydzień temu #13331 przez Kamil123

MateuszZurek napisał:

Patrol napisał: przykład bardziej zrozumiały :
"Funkcja ta pozwala ustalić o ile stopni może wzrosnąć temperatura na kotle w celu szybszego
przygotowania ciepłej wody użytkowej. Np. gdy temperatura na kotle ustawiona jest na 50°C,
CWU na 60°C a wzrost nastawy kotła od CWU na 5°C to temperatura na kotle do czasu
przygotowania ciepłej wody w bojlerze zostanie podwyższona do 65°C."

Cześć Patrol,
U nas w sterownikach Plum to tak działa.
Niestety tu Kamil123 sygnalizuje inny problem. U niego w sytuacji gdy ładowany jest zasobnik CWU i jego obecna temperatura jest niższa o mniej niż 5 stopni od obecnej temperatury kotła to następuje wyłączenie pompy CWU.
A jeżeli ustawi temperaturę zadaną CWU na przykład 60 stopni i histerezę 5 stopni to gdy CWU spadnie poniżej 55 stopni następuje rozpoczęcie ładowania CWU.
Jeżeli zdarzy się tak, że piec był nagrzany do tych 70 stopni to CWU odbiera ciepło aż temperatura pieca spadnie do tych 55 stopni. Wtedy następuje rozpalanie i także pompa CWU została zatrzymana bo różnica piec do CWU jest mniejsza niż 5 stopni a samo CWU ma już na przykład 57 stopni.
W takiej sytuacji gdy piec się nagrzeje to nie następuje ponowny start ładowania CWU bo warunek na histerezę CWU jest już nie spełniony.

Trochę długie mi to wyszło.
Tu nie bardzo jest jak się uratować.
Można by spróbować zwiększyć histerezę CWU oraz tą różnicę temperatur ale w pewnym momencie i to może być za mało.

MateuszZurek dokładanie o to mi chodzi co napisałeś ( na wielu forach poruszałem ten temat jak i również z serwisem i jesteś pierwszą osoba, która mnie zrozumiała :-) )

Próbowałem bardzo wiele ustawień już i niestety żadne sie nie sprawdza, bo gdy obniże zadaną dla CWU to wtedy jest zimniejsza woda i schładza szybciej kocioł i wychodzi na to samo. Zwiększenie tego parametru jest bezsensu, bo wtedy to w ogóle woda się nie będzie nagrzewała dla CWU.

Dlatego najprostrzym rozwiązaniem tego problemu jest możliwość zmiany parametru "wzrost nastawy kotła od CWU na mniej niż 5 stopni lub dodać warunek, aby pompa CWU załączała się aż osiągnie temperature zadaną. Niestety haiztechnik nie widzi tutaj żadnego problemu a ja za to widzę, bo kocioł w tym okresię zimowym rozpala się 6-7 razy więcej na dobę ponieważ wystarczy,że temperatutra CWU obniży się o 2 spadnie i załącza sie pompa podnosi o 2 stopnie wodę rozpala się piec i tak w kółko

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 1 tydzień temu #13332 przez Kamil123

Markus napisał: W obecnej sytuacji przy parametrze 5 są dwa rozwiązania, albo należy zwiększyć o 5 C temperature zadaną kotła albo obniżyć o 5 C temperature zadaną CWU.

Markus
Niestety rozwiązania który proponujesz nie sprawdzają się. Jeżeli kosioł jest rozgrzany i uruchamia się pompa CWU to woda, która idzie z boilera jest na tyle chłodna, że w pewnym momencie temperatura kotła i CWU zbliżą sie do siebie na róznice <5stopni i CWU się wyłączy, gdy różnica z powrotem wzrośnie do >5 stopni to pompa CWU juz sie nie załącza i kocioł sam siebie dogrzewa do zadanej 70stopni.

2 miesiąc 1 tydzień temu - 2 miesiąc 1 tydzień temu #13333 przez Patrol
To jest zrozumiałe, tylko przykłady wcześniej były źle opisywane - ostatecznie podsumowałem to tak, że wyłączania pompy (nieszczęsna różnica 5st) nie zmienisz i już, możesz zgłosić oficjalnie problem, ale wątpię aby ktoś coś zmienił w sterowniku, więc każdy proponuje tu jakieś swoje opcje zminimalizowania problemu, a zrobisz co uważasz
@ Mateusz:
mniejsza histereza dla CWU to mniej energii do wyciągnięcia z kotła - dlaczego ma to nie pomóc? szczególnie jak do podgrzania będzie duży zład;
mielenie pompy nie ma swojego ideowego sensu, ponieważ nie spowoduje podgrzania wody w zasobniku - jeśli temperatura kotła jest na poziomie zbliżonym do (Tzadana_cwu - Histereza_cwu) to zwyczajnie szkoda jej pracy...

edit: doczytałem, że histereza jest teraz 5C dla cwu, a pisząc to co wyżej miałem w pamięci 10stC, więc zmieniać w dół już faktycznie nie ma co..
jak już to zadana dla cwu mniejsza np 47st i histereza 5st - dodać można jeszcze wydłużenie ładowania cwu

2 miesiąc 1 tydzień temu #13334 przez MateuszZurek

Patrol napisał: To jest zrozumiałe, tylko przykłady wcześniej były źle opisywane - ostatecznie podsumowałem to tak, że wyłączania pompy (nieszczęsna różnica 5st) nie zmienisz i już, możesz zgłosić oficjalnie problem, ale wątpię aby ktoś coś zmienił w sterowniku, więc każdy proponuje tu jakieś swoje opcje zminimalizowania problemu, a zrobisz co uważasz
@ Mateusz:
mniejsza histereza dla CWU to mniej energii do wyciągnięcia z kotła - dlaczego ma to nie pomóc? szczególnie jak do podgrzania będzie duży zład;
mielenie pompy nie ma swojego ideowego sensu, ponieważ nie spowoduje podgrzania wody w zasobniku - jeśli temperatura kotła jest na poziomie zbliżonym do (Tzadana_cwu - Histereza_cwu) to zwyczajnie szkoda jej pracy...

edit: doczytałem, że histereza jest teraz 5C dla cwu, a pisząc to co wyżej miałem w pamięci 10stC, więc zmieniać w dół już faktycznie nie ma co..
jak już to zadana dla cwu mniejsza np 47st i histereza 5st - dodać można jeszcze wydłużenie ładowania cwu

No tak,
Dasz chwilowo piecu odetchnąć ale zaraz walczysz mu ta pompę i temperatura pieca szybko poleci w dół. Oczywiście w tym momencie piec już powinien się rozpędzić i ładowanie cwu nie powinno być takim problemem jak przy starcie.

To miało by sens gdyby sterownik wznawia pracę pompy cwu nie zależnie od histerezy. Skoro rozpoczął ładowanie cwu to nie powinien patrzeć na histerezę tylko na temperaturę zadaną.

Nie wiem jak u ciebie ale u mnie to niepotrzebne mielenie pompy cwu nie jest problemem. Jak zrownasz temperaturę pieca I cwu to osiagasz sytuację jakby piec zamiast 70 litrów miel 370 litrów I spokojnie sobie z tym radzi.

2 miesiąc 1 tydzień temu #13335 przez Kamil123

Patrol napisał: To jest zrozumiałe, tylko przykłady wcześniej były źle opisywane - ostatecznie podsumowałem to tak, że wyłączania pompy (nieszczęsna różnica 5st) nie zmienisz i już, możesz zgłosić oficjalnie problem, ale wątpię aby ktoś coś zmienił w sterowniku, więc każdy proponuje tu jakieś swoje opcje zminimalizowania problemu, a zrobisz co uważasz

Jak najbardziej jestem za tym, żeby pomagać sobie w ustawieniach/ usprawnianiach swoich kotłów, jasna sprawa. Tylko teraz mówimy o konkretnych przypadkach co się dzieje, jak zachowuje sie praca pomp itd. Uważam, że Panowie informatycy z heiztechnik powinni brać pod uwage opinie swoich klientów i udoskonalać swoje produkty tak, aby w pełni były przystosowane do potrzeb konsumenta.

PS
W tej chwili muszę kontrolować temperature CWU, żeby zniwelować częstotliwość rozpaleń pieca co i tak jest spora. Tera jak widzę , że piec jest w trakcie rozpalania a temperatura CWU ma 42 stopnie to podnosze zadana temperatury CWU do 55stopni ( histereza 5stopni) boiler sie nagrzeje do 55 i zmienia temperature zadaną na 45stopni i tak w kółko.... troche śmieszne ale prawdziwe...

2 miesiąc 1 tydzień temu #13336 przez Patrol

MateuszZurek napisał:
Nie wiem jak u ciebie ale u mnie to niepotrzebne mielenie pompy cwu nie jest problemem. Jak zrownasz temperaturę pieca I cwu to osiagasz sytuację jakby piec zamiast 70 litrów miel 370 litrów I spokojnie sobie z tym radzi.

ale do zasobnika cwu wchodzi przecież tylko wężownica, więc nie ma tu żadnego mielenia dodatkowej ilości wody wynikającej z pojemności zbiornika,
Pompa mocowo zżera tyle co nic, więc ciężko pisać, że to problem, ale gdyby sterownik oferował jej wyłączanie w określonych warunkach (przeze mnie definiowanych) to bym skorzystał. Pompa kotłowa i pompa cwu zasuwają równocześnie jeśli priorytet jest off, więc jak nie trzeba to po co.

@Kamil123
A co z wybiegiem pompy? ta funkcja jest wycięta ? pytanie też czy faktycznie potrzebujesz tych 55C, czy możesz zjechać niżej.
Kolejna kwestia to jak u Ciebie zachowuje się sterownik przy dezynfekcji ? bo tu blokady pompy (z tytułu różnicy 5C między kotłem a zasobnikiem) jakoś nie widzę..
Ciekawi mnie opcja wrzucenia 'nieokrojonego' softu do sterownika, ale tu już musiałbyś rozmawiać z producentem/serwisem - w bragerze widziałem jeszcze parametr "Czas nieosiągnięcia temperatury CWU"

2 miesiąc 1 tydzień temu #13337 przez MateuszZurek

Patrol napisał:

MateuszZurek napisał:

ale do zasobnika cwu wchodzi przecież tylko wężownica, więc nie ma tu żadnego mielenia dodatkowej ilości wody wynikającej z pojemności zbiornika,
Pompa mocowo zżera tyle co nic, więc ciężko pisać, że to problem, ale gdyby sterownik oferował jej wyłączanie w określonych warunkach (przeze mnie definiowanych) to bym skorzystał. Pompa kotłowa i pompa cwu zasuwają równocześnie jeśli priorytet jest off, więc jak nie trzeba to po co.

Tak, wchodzi tylko wężownica i także chciałbym mieć takie możliwości.

Swoją drogą napisałem: "jakby piec zamiast 70 litrów miel 370 litrów"
Zrobiłem uproszczenie, może nie najlepsze ale pokazujące skalę obciążenia pieca.

2 miesiąc 1 tydzień temu #13338 przez Markus

Kamil123 napisał:

Markus napisał: W obecnej sytuacji przy parametrze 5 są dwa rozwiązania, albo należy zwiększyć o 5 C temperature zadaną kotła albo obniżyć o 5 C temperature zadaną CWU.

Markus
Niestety rozwiązania który proponujesz nie sprawdzają się. Jeżeli kosioł jest rozgrzany i uruchamia się pompa CWU to woda, która idzie z boilera jest na tyle chłodna, że w pewnym momencie temperatura kotła i CWU zbliżą sie do siebie na róznice <5stopni i CWU się wyłączy, gdy różnica z powrotem wzrośnie do >5 stopni to pompa CWU juz sie nie załącza i kocioł sam siebie dogrzewa do zadanej 70stopni.

Kamil, na jakim biegu chodzi pompa CWU, ja mam ustawiony najnizszy. Schladza kocioł, ale nigdy (a to już 4 sezon) nie zdążyło się aby nie dogrzal do zadanej CWU.

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

2 miesiąc 1 tydzień temu #13339 przez MateuszZurek

Markus napisał:

Kamil123 napisał:

Markus

Kamil, na jakim biegu chodzi pompa CWU, ja mam ustawiony najnizszy. Schladza kocioł, ale nigdy (a to już 4 sezon) nie zdążyło się aby nie dogrzal do zadanej CWU.

Cześć Markus,
U nas piec nie wyłącza pompu cwu jak temperatura kotła spadnie poniżej 5 stopni różnicy do temperatury cwu.
Jak odpali ładowanie cwu to nie wyłączy pompy do osiągnięcia zadanej cwu.

2 miesiąc 1 tydzień temu #13340 przez Markus
Cześć Mateuszu, głównie chodziło mi o bieg pompy CWU. Kocioł Kamila ma tylko chyba 40 l pojemności, a przy zasobniku CWU powiedzmy 150 l jest co ogrzać. Dlatego wcześniej pisałem o zmianie nastaw temperatur. Teraz pomyślałem o biegu pompy.
No i jeszcze jedna koncepcja, czy u kolega Kamil może u siebie zmniejszyć histereze, CWU tak aby kocioł częściej tylko dogrzewal. Można dodatkowo zastanowić się nad zadaną temp. CWU czy jej nie obniżyć.
Pozdrawiam
Markus

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS