Heiztechnik - Producent kotłów

temperatura podłogówki wyższa od zadanej???

5 lata 11 miesiąc temu #2707 przez drattewka
Witam
Mam pewien problem. Temperatura na zewnątrz ok 8 stopni. W domu jeszcze nie mieszkam i nie potrzebuje mocno grzać. Ustawiłem temperaturę zaworu czyli podłogówki na 25 stopni a ona nie chce spaść poniżej 34 stopni. Mam zawór trójdrogowy z siłownikiem i funkcję pogodówki. Nastawa pieca 60 stopni. Przypomnę dom 140 m, 80 m podłogówki, 5 grzejników z głowicą termostatyczną.
Dlaczego tak jest i czy można to zmienić.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 11 miesiąc temu #2717 przez SERWIS
Witam

Sprawdź, czy zawór jest w stanie zamknąć się całkowicie.
W automatyce w menu zawór masz parametr "amplituda zawór" i standardowo jest ona ustawiona na 5 stopni. W tym przypadku. gdy masz zadaną temperaturę 25 a temperatura uzyskana jest 34 to automatyka z założenia powinna całkowicie zamknąć zawór w celu ograniczenia temperatury.
Sprawdź, czy po rozblokowaniu napędu jesteś w stanie ręcznie jeszcze bardziej go zamknąć.
Jeżeli nie to albo sam napęd nie pozwala albo zawór ma jakieś ograniczenie przed całkowitym zamknięciem.

Pozdrawiam

5 lata 11 miesiąc temu #2725 przez drattewka
Witam
Diekuję za odpowiedz. Proponowaną zmianę robiłem wcześniej i zawór mieszający jest ustawiony na minimum (0 w swojej skali) automatyka i piec zachowują sie raczej prawidłowo więc może to wina instalacji??

5 lata 11 miesiąc temu #2732 przez SERWIS
Witam

Raz w historii zdarzył mi się taki przypadek.
Do zaworu mieszającego w jedno z wejść podłączony jest powrót z instalacji.
Najprawdopodobniej Twój instalator w to miejsce wpiął powrót, ale całej instalacji a nie samej podłogówki.
Wiadomo, że z instalacji grzejnikowej woda powracająca ma między trzydzieści a czterdzieści stopni i mimo, że zawór jest całkowicie zamknięty to wpuszcza do podłogówki wodę z powrotu z grzejników, która ma temperaturę znacznie wyższą niż powrót z podłogówki i wyższą niż wymagana na zasilaniu podłogówki.

Pozdrawiam

5 lata 11 miesiąc temu #2796 przez Aro
Podłączę się pod temat.
W moim przypadku jest sama podłogówka na 150 m2, QPD 15KW, temperatura kotła 60 stopni, wymiennik płytowy, zawór 3 drożny. Jak u kolegi zawór puszcza mi wodę w podłogę dopiero od 33 stopni, przy niższych nastawach zawór zamyka się całkowicie. Czujnik temperatury umieszczony jest za zaworem mieszającym.

5 lata 11 miesiąc temu #2797 przez SERWIS
Witam
Aro.

Napisz mi jaką masz nastawę dla zaworu.
Napisz mi też w jakiej kolejności masz podłączone powroty: powrót z instalacji, odejście do zaworu mieszającego, powrót z zasobnika, powrót kotła, to jest prawidłowa kolejność przy założeniu braku grzejników.

Pozdrawiam

5 lata 11 miesiąc temu #2798 przez Aro
Mieszacz chodzi w ustawieniach na podłogówkę i pogodówkę, krzywa 0,2 przesunięta o 11.
CWU zasilana z kotła na krótkim obiegu, CO do wymiennika płytowego i z powrotem na kocioł a z wymiennika na miesdzacz i do podłogówki z podłogówki na mieszacz.Czujnik temperatury ustawiony za mieszaczem.

5 lata 11 miesiąc temu #2799 przez SERWIS
Sprawdź w takim razie, jaka temperatura powinna być przy tej krzywej w odniesieniu do dzisiejszej temperatury zewnętrznej.
Oprócz nachylenia krzywej istotny jest parametr przesunięcia krzywej.

Pozdrawiam

5 lata 11 miesiąc temu #2800 przez Aro
Przy tej krzywej temperatura jest 23 ale muszę przesunąć o 11 bo jak wspomniałem wcześniej przy 33 zawór jest całkiem zamknięty.

5 lata 11 miesiąc temu #2808 przez SERWIS
Witam

Nie można tak robić. To tak jakbyś powiedział że będziesz więcej spalał węgla, a nie zamknąłbyś otwartego okna.
Zrezygnuj z przesunięcia i poszukaj przyczyny, dlaczego powrót do zaworu ma tak wysoką temperaturę, przecież podłoga musi jakoś wychładzać tę wodę.

Pozdrawiam