Heiztechnik - Producent kotłów

temperatura podłogówki wyższa od zadanej???

5 lata 8 miesiąc temu #3157 przez Aro
Witam po przerwie
Żle się zrozumieliśmy!
Wejście a nie powrót w instalację podłogówki ma 33 stopnie i dopiero taką wartość ciepłej wody puszcza mi w instalację zawór 3 drożny. Poniżej 33 st zawór jest całkowicie zamknięty.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 8 miesiąc temu #3160 przez zientas
witam, nie bardzo wiem po co ci wymiennik, ale każdy coś w swojej instalacji wymyśla.
zajmijmy sie tym co jest za wymiennikiem czyli:
mieszacz, zasilanie powrót do wymiennika i powrót do mieszacza. Tak powinna wyglądać u ciebie instalacja.
Zacznijmy od końca, w twoim przypadku woda wracająca z podłogówki ma 33C a Ty byś chciał (sterownik pogodowy) aby miała 29C, wtedy cała woda z powrotu przez zawór jest kierowana spowrotem w układ podłogówki do momentu aż wystygnie. Załużmy że zaczyna stygnąć i na powrocie ma już 26C, czyli mieszcz (zawór trójdrożny) część wody wyśle wymiennik, a z wymiennika pobierze część wody aby dogrzać pozostałą do zadanej czyli 29C.
Jeśli teraz masz za wysoką temperaturę wody to poprostu zawór się zamyka aby woda wystygła. Jeśli jej nie pozwalasz wystygnąć otwierając zawór na siłę nigdy nie uzyskasz niższej temperatury. Układ się nie ochłodzi inaczej niż przez oddanie ciepła do pomieszczeń.
Chyba że chodzi o coś innego to też napisz, bo na razie z treści wontku wnioskuję to co napisałem.

5 lata 8 miesiąc temu #3161 przez Aro
Witam
Dzięki za chęci ale się NIE ROZUMIEMY!
1. Wymiennik płytowy jest po to aby kocioł chodził na swoim krótkim obiegu wraz z CWU i aby woda z kotła nie szła w instalację podłogową.

2. Mieszacz puszcza mi wodę w podłogówkę tylko od 50 do 33 stopni nie chodzi mi o POWRÓT! Nie mogę puścić wody chłodniejszej niż te 33 stopnie w instalację bo zawór sterowany automatycznie jest już zamknięty. Nie ma w tym nic złego przy temperaturach ujemnych ale na + gdy sterownik wyliczy temp wody na niższą niż 33 st to zawór jej nie puści i tym samym instalacja nie grzeje!
Muszę podbijać lub zmieniać krzywą grzania aby wyszła temperatura powyżej 33 stopni ale wtedy po kliku dniach jest za ciepło.
Reasumując chcę aby mieszacz puszczał mi wodę w instalację chłodniejszą niż 33 stopnie!

5 lata 8 miesiąc temu #3162 przez zientas
już rozumiem,
zawołaj hydraulika który montował zawór, lub innego bardziej ogarniętego.
na zawór masz nasuniętą taką skrzyneczkę z tarczą i na 99% ona jest źle założona,
ona ma blokady aby niżej nie schodziło pokrętło lub nie wchodziło wyżej.
jeśli możesz to zrób zdjęcie tego zaworu i zamieść tu.

5 lata 8 miesiąc temu #3164 przez SERWIS
Witam Aro!

Nie podoba mi się ten Twój zawór.
Podaj mi jego typ.
Nie wyobrażam sobie, aby puszczać w podłogę wodę o temperaturze wyższej niż 33 stopnie.

Pozdrawiam

2 miesiąc 3 tygodni temu #10034 przez tbart
Witam,
Postanowiłem odświeżyć ten temat, bo również mam problem z temperaturą podłogówki.
Kocioł to HT Daspell GL 15kW ze sterownikiem ecoMAX850P2-H i modułem B do obsługi bufora.
Podłogówka zasilana jest przez zawór 3D z siłownikiem. Ustawienie w sterowniku tego obiegu - ogrzewanie podłogowe.
Problem w tym, że sterownik z niewiadomych mi przyczyn puszcza na podłogówkę temperaturę wyższą od zadanej, zdarza się że nawet o 15 stopni.
W ustawieniach mieszacza obsługującego podłogówkę mam ustawioną max temperaturę na 40 stopni, zadaną ustawiłem na 34 i po 15 minutach widzę że temp. wody płynącej na podłogówkę to 49 stopni i nic się nie zmienia. Zawór 3D jest otwarty prawie na połowę skali i sterownik przez dłuży czas nie podejmuje żadnej próby obniżenia temperatury. Powrót z podłogówki z którego czerpana jest chłodna woda na podmieszanie do zaworu 3D ma około 23-25 stopni. Parametr nieczułość mieszacza mam ustawiony na 1,0.

W poszukiwaniu przyczyny wykonałem następujące kroki:
- W trybie ręcznym siłownik zamyka się i otwiera bez problemów;
- Ściągnąłem siłownik z zawodu 3D i ręcznie obracałem zaworem obserwując zmiany temperatury: temperatura bez problemu daje się regulować w pełnym zakresie.
- Kierunki siłownika zaworu 3D są prawidłowo podłączone - gdy w trybie ręcznym włączam ręcznie pompę tego obiegu oraz otwieram zawór to temperatura rośnie, gdy zamykam to spada.

Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu.

2 miesiąc 3 tygodni temu #10035 przez SERWIS1
Witam

W momencie, gdy przebija temperaturę na zaworze sprawdź w informacjach sterownika procent otwarcia zaworu (np. 0%, 40%, 100%).
Ustalimy w ten sposób co widzi i robi sterownik.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 miesiąc 1 tydzień temu - 2 miesiąc 1 tydzień temu #10090 przez tbart
Witam,
Jak na złość problem zniknął na kilka dni aż do wczoraj, gdy sytuacja wyglądała następująco:
- pompa podłogówki wyłączyła się
- obieg ustawiony jest na ciągłą pracę pompy więc nigdy nie powinna się wyłączyć
- temperatura zadana 35, a rzeczywista 47
- 3D otwarty na 78% co na oko pokrywało się z jego rzeczywistym stanem
- drugi obieg kaloryferów w tym czasie pracował normalnie
- term pokojowy ON, silownik stop
Zrobiłem restart sterownika dwa razy i nic to nie dawało. W trybie ręcznym pompa normalnie się uruchamiała i siłownik się otwierał i zamykał. Przelaczylem cwu kilka razy na tryb lato i z powrotem i to też nic nie dało. Dopiero gdy w trybie ręcznym przegonilem wodę w podłodze do tego momentu że temperatura spadła poniżej zadanej sterownik odblokował się i odpalił pompę podłogówki.

2 miesiąc 1 tydzień temu #10091 przez MateuszZurek

tbart napisał: Witam,
Jak na złość problem zniknął na kilka dni aż do wczoraj, gdy sytuacja wyglądała następująco:
- pompa podłogówki wyłączyła się
- obieg ustawiony jest na ciągłą pracę pompy więc nigdy nie powinna się wyłączyć
- temperatura zadana 35, a rzeczywista 47
- 3D otwarty na 78% co na oko pokrywało się z jego rzeczywistym stanem
- drugi obieg kaloryferów w tym czasie pracował normalnie
- term pokojowy ON, silownik stop
Zrobiłem restart sterownika dwa razy i nic to nie dawało. W trybie ręcznym pompa normalnie się uruchamiała i siłownik się otwierał i zamykał. Przelaczylem cwu kilka razy na tryb lato i z powrotem i to też nic nie dało. Dopiero gdy w trybie ręcznym przegonilem wodę w podłodze do tego momentu że temperatura spadła poniżej zadanej sterownik odblokował się i odpalił pompę podłogówki.

Cześć,
To jest normalne zachowanie.
Takie zabezpieczenie aby nie przegrać podłogi.
Z tego co pamiętam pompa jest odlanczana po przekroczeniu zadanej temperatury mieszacza o 5 stopni.
Dopiero jak temperatura spadnie poniżej zadanej.
Take zachowanie mieszacza jest sterowane ustawieniem "Obsługa mieszacza" = "Włączona podłoga".
Tak to się u mnie nazywa w ustawieniach serwisowych mieszacza.

Ja mam RTL na obiegach podłogi i coś takiego się działo jak nie miałem odbiorów oraz błędnie ustawiony zawór 4d.

Pozdrawiam

2 miesiąc 1 tydzień temu #10093 przez tbart
Ok, tylko czemu w ogóle sterownik dopuszcza do wzrostu temperatury na podłogówce i przekroczenia zadanej o kilkanaście stopni? Wydaje mi się, że lepiej by było gdyby oprócz wyłączenia pompy sterownik całkiem zamykał 3d w sytuacji przekroczenia zadanej o np. 5 stopni.