Heiztechnik - Producent kotłów

temperatura podłogówki wyższa od zadanej???

2 miesiąc 4 tygodni temu #10252 przez tbart
Z opcją "wyłączenie pompy od termostatu" już kombinowałem - problem występuje niezależnie od tej opcji.
Ten przepływ pomimo wyłączonej pompy to kwestia nad którą już się zastanawiałem. Mam dwie teorie:
- w jakimś bardzo minimalnym stopniu przepływ występuje grawitacyjnie (budynek jest piętrowy, część podłogówek jest na poziomie około 2,5m powyżej bufora i zaworu 3d);
- może w ogóle nie ma przepływu samoczynnego tylko czujnik z opóźnieniem reaguje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 4 tygodni temu #10253 przez Robson1916
Panowie a może zawór u kolegi jest zle ustawiony tj. np u mnie po zdjęciu siłownika można kręcić pokrętłem jak się chce i założyć siłownik.... co potem wychodzi, że siłownik zamyka zawór i wskazuje na zamknięty a tak naprawdę jest jeszcze otwarty, bo według swojej skali zamknął zawór.... nie wiem jak to dokładniej wytłumaczyć. Może niech kolega spróbuje zdjąć siłownik i ręcznie zamknąć zawór i wtedy siłownik założyć?

Red DasPell 20 kW, 200m/80m Podłoga+ 250 L zbiornik CWU + Palnik PellasX MiniV2, + RControl EM890 , + Afriso ARM 323

2 miesiąc 4 tygodni temu #10254 przez tbart
To była pierwsza kwestia, którą sprawdziłem jak tylko zauważyłem ten problem.

2 miesiąc 4 tygodni temu #10255 przez Robson1916
aaa dobra :) to ok. :)

Red DasPell 20 kW, 200m/80m Podłoga+ 250 L zbiornik CWU + Palnik PellasX MiniV2, + RControl EM890 , + Afriso ARM 323

2 miesiąc 4 tygodni temu - 2 miesiąc 4 tygodni temu #10279 przez SERWIS1
Witam

Grawitacja na podłogówce przez zawór mieszający jest raczej nierealna. Może masz podpięta pompę podłogówki pod wyjście pompy CO. Wyłącz w pierwszej kolejności funkcję wyłączenia pompy mieszacza od zaworu.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 miesiąc 4 tygodni temu #10282 przez tbart
Włączając różne elementy całego układu przez tryb ręczny wykluczyłem tego typu pomyłkę.

2 miesiąc 4 tygodni temu #10283 przez SERWIS1
Witam

Idealnie byłoby, gdyby to na miejscu zweryfikował instalator, który to montował. W przypadku pytań niech dzwoni do naszego serwisu. Będzie to najszybszy sposób rozwiązania problemu zanim zniszczysz sobie podłogę.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 miesiąc 4 tygodni temu #10284 przez SERWIS1
Witam

Idealnie byłoby, gdyby to na miejscu zweryfikował instalator, który to montował. W przypadku pytań niech dzwoni do naszego serwisu. Będzie to najszybszy sposób rozwiązania problemu zanim zniszczysz sobie podłogę.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1 miesiąc 3 tygodni temu #10840 przez mikolaj
Witam ,posiadam kocioł DasPell LuxGL 15kw domek 120m2 sterowanie pogodowe. Moje pytanie jest następujące.Dlaczego siłownik nie może osiągnąć teperatury zadanej tylko ciagle kreci w lewo i prawo przebijając temperature nawet o 8 stopni? Tryb pracy FL, zawór 4D pozdrawiam

1 miesiąc 3 tygodni temu #10841 przez MateuszZurek

mikolaj napisał: Witam ,posiadam kocioł DasPell LuxGL 15kw domek 120m2 sterowanie pogodowe. Moje pytanie jest następujące.Dlaczego siłownik nie może osiągnąć teperatury zadanej tylko ciagle kreci w lewo i prawo przebijając temperature nawet o 8 stopni? Tryb pracy FL, zawór 4D pozdrawiam

Cześć,
Tu może być multum powodów.
Od źle zamontowane go silownika, źle ustawiona lopatka/źle podpięte kabelki, do konfiguracji nieadekwatnej do twojego układu CO.

W sterownik ustawiasz:
- czas otwarcia silownika. Jest na naklejkę na siłowniku. Na przykład 120s
- stała czasu całkowania - z tego co pamiętam od tego parametru zależy kiedy siłownik wykona ruch.
- zakres proporcjonalnosci - od niego zależy wielkość ruchu.

Fajny opis podał Patrol w wątku heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-t...et-duo-15kw?start=90

ustawienia dla siłownika zaworu znajdziesz w menu serwisowym>ustawienia mieszacza:
Zakres proporcjonalności
Parametr ma wpływ na wielkość ruchu siłownika mieszacza. Zwiększenie jego wartości powoduje szybsze dochodzenie temperatury mieszacza do wartości zadanej, jednak zbyt wysoka wartość parametru powoduje przeregulowanie temperatury i niepotrzebne ruchy siłownika. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 2 – 6 [3].
Stała czasu całkowania
Im większa wartość parametru, tym wolniejsza reakcja siłownika na uchyb temperatury. Ustawianie zbyt małych wartości może prowadzić do niepotrzebnych ruchów siłownika, zbyt duża wartość wydłuża czas znalezienia wartości zadanej temperatury. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 100 – 180 [160].
Czas otwarcia zaworu
Należy wprowadzić czas pełnego otwarcia zaworu odczytany z tabliczki znamionowej siłownika zaworu, np. 140s.
Wyłącznie pompy od termostatu
Ustawienie parametru na wartość ,,TAK” powoduje zamknięcie siłownika mieszacza i wyłącznie pompy mieszacza po rozwarciu styków termostatu pokojowego (pomieszczenie nagrzane). Czynność ta jednak nie jest zalecana, gdyż pomieszczenie ogrzewane może być wychłodzone w zbyt dużym stopniu.
Nieczułość mieszacza*
Nastawa parametru określająca wartość nieczułości temperaturowej (martwej strefy) dla układu sterowania mieszaczem. Regulator steruje mieszaczem w taki sposób, aby wartość temperatury zmierzonej przez czujnik obwodu mieszacza była równa wartości zadanej. Tym niemniej aby uniknąć zbyt częstych ruchów siłownika, mogących niepotrzebnie skrócić jego żywotność, regulacja podejmowana jest dopiero wówczas, gdy zmierzona temperatura obwodu mieszacza będzie wyższa lub niższa od zadanej o wartość większą niż nieczułość mieszacza.

Niestety te parametry odbierasz eksperymentalne.

Do tego sprawdź jak jest zamontowany czujnik temperatury. Cy jest w miarę blisko zaworu 4d i czy jest ocieplony.