Heiztechnik - Producent kotłów

HT EKO DUO 17KW PARE PYTAN PRZED ZAKUPEM

3 lata 10 miesiąc temu #4864 przez mawer102
Witam

Planuje zakup ww. pieca tylko mam kilka pytań do uzytkowników jak i producenta:
planuje palic co jakis czas drewnem oraz wegem na rusztach wodnych jaki jest czas uzytkowania tych rusztów dlatego tez wybieram duo czy sa one tylko przeznaczone do celu awaryjnego gdy nie ma pradu i 2-3 godz. i koniec palenia czy moze byc dowolny czas palenia.
czy ht od poprzednika prócz obudowy i ceny czyms sie w srodku rozni od poprzednika?
czy opłaca sie dokupic ruszt obrotowy bo mój fachowiec strasznie go zachwala?

pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 10 miesiąc temu #4865 przez faloxx
Wypowiem się jako użytkownik. Dokładnie ten sam piec mam od 3 lat, 3 sezony grzewcze (CWU i CO) i 2 sezony letnie (tylko CWU).

Przyznam szczerze, że jeszcze nigdy nie używałem rusztu awaryjnego i gdybym teraz kupował piec, to kupiłbym wersję tańszą, bez rusztu, tylko sam palnik na ekogroszek.

Co do palenia na ruszcie, to wydaje mi się, że jak zabraknie prądu, to i tak piec jest bezużyteczny, bo przecież nie zadziała elektronika, nie zadziała dmuchawa, no i przede wszystkim nie zadziałają pompy.
Ruszt używa się raczej wtedy gdy coś się stanie z podajnikiem, paleniskiem, ewentualnie jak chcesz przyoszczędzić na węglu. Ale niech mnie serwis poprawi jeśli źle rozumuję.

Co do czasu palenia na ruszcie, to jak pisałem, nigdy go nie używałem, ale mam sąsiada który posiada podobny piec, tylko innej firmy. Zimą gdy siedział w domu, bo nie miał roboty, to palił właśnie drewnem na ruszcie. Było to w zasadzie palenie stałopalne, przez tydzień, albo dwa palił na ruszcie non stop. Wada tego jest taka, że drzewo strasznie osmoliło mu piec, trudniej też się czyści komin, no i trzeba dokładać co 2-4 godziny. A do tego ostatecznie wcale nie wychodzi dużo taniej, bo jak obliczył, to miesięcznie piec zjadał ponad 2m3 drewna.

A co do rusztu obrotowego, to akurat tutaj mam porównanie również z moim sąsiadem. Kiedyś kupiliśmy jakiś podły ekogroszek w leroymerlin. Efekt był taki, że odkupiłem od sąsiada ten węgiel, bo u niego jest palnik zwykły i robiła się skorupa na palenisku. U mnie obrotowy palnik dawał radę, było trochę spieków, ale nie narzekałem na ten węgiel. Palenie nim wychodziło bardzo ekonomicznie :-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 10 miesiąc temu #4866 przez Dragster
Jeśli chcesz ruszt awaryjny to tylko żeliwny. Mniej problemów z czyszczeniem kotła. Poza tym palenie na ruszcie awaryjnym nie jest bezobsługowe. Musisz tego pilnować gdyż łatwo jest zagotować kocioł.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 10 miesiąc temu #4879 przez mawer102

Dragster napisał: Jeśli chcesz ruszt awaryjny to tylko żeliwny. Mniej problemów z czyszczeniem kotła. Poza tym palenie na ruszcie awaryjnym nie jest bezobsługowe. Musisz tego pilnować gdyż łatwo jest zagotować kocioł.


tz? sterownik nie nadzoruje wtedy pracy kotła?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 10 miesiąc temu #4882 przez faloxx
Jak palisz na ruszcie, to sterownik może sterować jedynie dmuchawą.

Problem jest taki, że jak piec osiągnie temperaturę, to sterownik wyłączy dmuchawę. Ale w piecu masz nadal wsad który jest gorący i pomimo że dmuchawa nie dmucha, to może się wytworzyć taki ciąg w kominie, że nadal będzie się ostro palić. Sterownik nie ma możliwości odcięcia powietrza, żeby stłumić ogień w palenisku. Dlatego należy pilnować pieca.

Jeśli będziesz często palił i obserwował piec, to z czasem nauczysz się jak go obsługiwać gdy palisz na ruszcie pomocniczym, ale nie zmienia to faktu, że taki piec potrzebuje nadzoru i pewnej dozy uwagi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 10 miesiąc temu #4883 przez Dragster
Wielu użytkowników nie czyta nawet instrukcji. To nie kocioł z miarkownikiem. Przesłona zawsze w jakimś stopniu będzie otwarta i tak jak pisze faloxx, sprzyjające warunki mogą doprowadzić do zagotowania kotła. Do tego błędy w instalacji np: podłączenie kotła w układzie zamkniętym bez należytych, poprawnie wykonanych zabezpieczeń i nieszczęście gotowe.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 10 miesiąc temu #4887 przez mawer102
uwagi trafne i przydatne. Nadal jednak ma watpliwosci czy opłaca sie kupowac eko duo skoro ma ruszt wodny wiec wydawało mi sie ze załozenie producenta jest ze spalanie opału jest dobrowolne bez jakis przeciwskazan a nie ze to rusz awaryjny bo co mi daje ruszt wodny tylko szybszy czas nagrzewania w razie awari??. W instrukcji obsługi za wiele nie pisze o ruszcie wodnym tylko o zeliwnym moze SERVIS sie wypowie i ostatecznie odpowie na moje pytanie jak to wreszcie jest.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 10 miesiąc temu #4890 przez Dragster
@mawer102 najlepiej zapytać wujka googla na temat rusztu wodnego jest dostępnych sporo materiałów i opinii na ten temat. Oczywiście by nie było to nie jest żadna krytyka produktów Heiztechnika. Osobiście uważam, że konstrukcja kotłów gospodarza jest bardzo dobra i nawet z rusztem wodnym gdyż jest on stosunkowo wysoko co w znacznym stopniu ogranicza generowanie sadzy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 9 miesiąc temu #4899 przez SERWIS1
Witam

Mawer 102:
Ruszt wodny w kotłach Eko Duo umożliwia ciągłe spalanie paliw zastępczych takich jak drewno czy węgiel. Tak jak piszą inni użytkownicy spalanie trzeba indywidualnie ustawić do warunków kotłowni (komina).

Ruszt żeliwny w kotłach Eko służy raczej jako palenisko awaryjne, ponieważ należy je rozłożyć przed każdorazowym użyciem demontując wcześniej deflektor. Komora spalania w tych kotłach jest mniejsza niż w Eko Duo. Faktem jest że spalanie na takim ruszcie jest efektywniejsze, ponieważ ruszt nie wychładza paleniska.

W celu opanowania spalania na ruszcie należy przyswoić kilka założeń:
1) Rozpalamy palenisko z jednej strony (przód, tył lub bok) i po podpaleniu wsadu nie czekamy przy otwartych drzwiach do czasu zajęcia się ogniem całego wsadu - po podpaleniu zamykamy drzwi i włączamy START.
2) Nie dokładamy nowego paliwa na żar. Przed dołożeniem paliwa przesuwamy pozostały żar pod jedną ścianę (boczną, przód lub tył) i dokładamy nową dawkę paliwa. Paliwo nie zapali się nam wtedy w całej objętości zasmolając kocioł poprzez spalanie z niedoborem tlenu. Paliwo będzie się spalało warstwowo więc wymiennik nie będzie mocno zabrudzony, a temperatura kotła będzie bardziej stabilna.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 9 miesiąc temu - 3 lata 9 miesiąc temu #4912 przez faloxx
Ja z pytaniem w kwestii formalnej do serwisu.

Gdzie i jak w kotle HT Eko Duo zakłada się ruszt żeliwny? Mam ten piec i nie dostałem żadnego dodatkowego rusztu żeliwnego. Mój kocioł wygląda w środku tak jak tu na stronie, zdj nr 3:

www.heiztechnik.pl/index.php/kotly-z-podajnikiem/ht-eko-duo

Myślałem, że ruszt pomocniczy to te rury, czyli środkowe drzwiczki i tam się wkłada opał.
A jeśli tak nie jest, to czy ruszt pomocniczy trzeba kupić oddzielnie? Bo ja go nie dostałem razem z piecem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.