Heiztechnik - Producent kotłów

Red eko duo - początki

1 rok 3 miesiąc temu #8762 przez Pankiew
Cześć.
Będą to moje pierwsze kroki z tym piecem, palę w nim pierwszy sezon to mam już kilka pytań, a to co sobie przypomnę dopisze później. Liczę na pomoc użytkowników jak i serwisu.
Pierwsze to temperatura powrotu. Jaka powinna być prawidlowa. Mam jakieś 90m2 podłogówki, a temperatura jaką osiagam na powrocie to od 26 do 32 stopni. Hydraulik mówi że to normalne bo przy samej podlogowce taka temperatura będzie wracać. Bojlera jeszcze niepodlaczylem bo Don się remontuje i na razie gipsy wygrzewam. Temperatura na piecu ustawiona 60 stopni.

2. Czy popiół ze zdjęcia jest dobry? Ustawiłem parametry z innych tematów użytkowników, w sumie nie wiele się różnią od serwisowych.
Reszta pytań później bo mi strona się rozjezdza jak korzystam na telefonie.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 3 miesiąc temu #8765 przez SERWIS1
Witam

Każdy kocioł na paliwo stałe powinien mieć zastosowaną ochronę powrotu. Minimalna temperatura powrotu dla prawidłowej pracy i żywotności kotła to 45 stopni C. Poniżej tej temperatury woda skrapla się na zimnych ścianach co powoduje korozję. Ściany korpusu w dolnej części będą traciły na grubości co w przyszłości skutkuje szybszym z zużyciem kotła i wymianą na nowy.

Temperatura zadana na kotle powinna być ustawiona minimalnie na 65 stopni C.

Najprostszym i zarazem najtańszym sposobem ochrony powrotu jest pompa kotła wpięta pomiędzy zasilaniem i powrotem kotła. Pompa ta tłoczy wodę na krótkim obiegu podnosząc temperaturę na powrocie.

Kolejnymi metodami ochrony powrotu są zawory termostatyczne i bardziej skomplikowane układy. Montaż tego typu podzespołów wymaga odpowiedniego przemyślenia i zaprojektowania instalacji.

W popiele nie widzę niedopalonych cząstek węgla więc jest ok. Możesz spróbować zmniejszyć nadmuch.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 3 miesiąc temu #8767 przez Markus
Z tym, że jak z zwiększysz temperaturę na kotle, to bez mieszacza, na podłogówkę pójdzie za wysoka temperatura.
Twój instalator powinien podpowiedzieć jakie rozwiązanie zastosować (czy zawór 3D z pompą kotłową, czy 4D) oczywiście z siłownikiem sterowanym przez czujnik temperatury zewnętrznej.
Pozdrawiam

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 3 miesiąc temu - 1 rok 3 miesiąc temu #8768 przez Pankiew
Mieszacze to ja mam. 2 zawory 3D. Jeden na wejściu, drugi na wyjściu. Zadzwonię po pracy do hydraulika i zapytam o zabezpieczenie ale zdaje się że montowal, bo mówił coś o zabezpieczeniu obiegu. Chyba że widać na zdjęciach. Dołączę je.

A nawiew zmniejszyłem już wcześniej, posluzylem się innymi tematami. Klapka dmuchawy ustawiona na 1cm.

A pytanie mam. W komorze spalania są 2 rurki zdaje się powietrza wtórnego. One powinny być zaslepione jak palę groszkiem, czy nie. Bo ja do tego żadnych zaslepek nie mam. Tylko w innym temacie wyczytałem, że powinny być zamknięte. W tej chwili jak palę ekogroszkiem odwracam je w stronę tylnej ścianki i drzwiczek i tyle.

I kolejne. Podłoga powinna być ciepła czy zimna? Teraz mam gołą posadzkę bez paneli i płytek. Puszczam na podłogę wodę 30-35 stopni i na górze jest taka letnia. Dobrze czy powinna być ciepła? U znajomych to zazwyczaj taka porządnie ciepła jest.

Jeszcze coś takiego. Czy żeby piec pokazywał ilość paliwa w zasobniku, potrzebny jest dodatkowy modół? Bo załadowania jakiś czas temu zasobnik, ustawiłem opcje, a po 2 dniach pokazywalo mi 50% paliwa, zaglądają tam prawie pusto. Wyspałem pod klapę i pokazywalo mi 74%. I wyłączyłem ja i więcej jej nie tykalem

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 3 miesiąc temu #8771 przez SERWIS1
Witam

Dysze powietrz wtórnego podczas palenia węglem muszą zostać zaślepione (korki wkręcane).

W budynku średnio izolowanym temperatura na podłogę to max 30 stopni C. Przy takiej temperaturze podłoga wydaje się odczuwalnie letnia. W przypadku, gdy podłoga jest odczuwalnie ciepła (35-40 stopni C) to temperatura w pomieszczeniach podejdzie do 30 stopni C (chyba, ze budynek jest nieizolowany albo instalacja jest bardzo rzadko rozłożona).

W sterowniku HT 700 poziom paliwa jest określany za pomocą pojemności zbiornika określonej w serwisie (przy standardowym zbiorniku wartość jest dopasowana do kotła, przy większych zbiornikach pojemność trzeba skorygować) oraz wydajności podajnika (wartość niewidoczna).

Po zasypaniu paliwa do pełna należy w menu ogólnym ustawić poziom paliwa na 100%.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 3 miesiąc temu - 1 rok 3 miesiąc temu #8772 przez Pankiew
Aha, dzięki za wyjaśnienie. Czyli dobrze puszczam wodę na podłogę, bo faktycznie jak było ustawione 40 to w domu było pod 30 stopni.
A przy zadanej 30 na podłogę w domu jest 21 stopni - 22 stopnie, czyli w sam raz.

Korki wkręcane było dołączane do pieca? Bo ja takich nie miałem i muszę jakieś wykombinować. Nie wiem tylko jakiej średnicy. Wygląda jak 3/4 cala ale nie mierzyłem.
Miałem z piecem tylko szczotkę, skrobak i blachę do przykrycia retorty (chyba) która i tak średnio pasuje :) ale się naprawi i będzie dobrze.
OK. Dzięki za podpowiedź z paliwem, przy następnym załadunku ustawię i zobaczymy jak będzie działać.
Piec wczoraj przestawiłem na 65 stopni. Pompki 3d ustawione na 2 bieg (w innym temacie serwis pisał innemu użytkownikowi że powinny być ustawione na 2 lub 3 bieg przy podłogówce).
Hydraulik jeszcze nie odpowiedział mi na te zabezpieczenie.
Jeżeli okaże się, że zrobione jest zabezpieczenie, a ja nie będę mógł osiągnąć tej temperatury powrotu w okolicy 45 stopni, to pozostaje jedynie przerobienie instalacji?
Może wpływać na to odłączenie bojlera? Bo na razie mam odłączone, bo za zadko używam. Hydraulik mówił że może legionella się wdac jak będzie za mały przepływ, mam podłączyć dopiero, jak będę na bieżąco używał.
Dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Ps: teraz zauważyłem, że jak już wygrzalo dom to w podtrzymaniu kopiec węgla jest na równi z palnikiem obrotowym. Zmieniłem parametr z 18 minut na 12. Nie za mocno? Ile powinno być?

Ps2: hydraulik oddzwonił i mówi że jest zabezpieczenie zrobione, tylko zawór jest na wpół otwarty bo oni tak zostawili i jak go otworzę powinno być ok. Dzisiaj zobaczę czy zadziała.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 3 miesiąc temu #8793 przez SERWIS1
Witam

Wraz z kotłem powinieneś dostać korki . Są to zwykłe korki z gwintem calowym jak do instalacji hydraulicznej.

Bieg pompy powinien zostać dopasowany do instalacji (zależy to od oporów, długości pętli itp) - nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Boiler nie ma wpływu na ochronę powrotu - jeżeli jest zrobiona to powinna działać - może rzeczywiście trzeba coś przestawić.

Jeżeli wprowadzasz zmiany to staraj się robić to delikatnie (co 1 min), ponieważ możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 3 miesiąc temu #8795 przez Pankiew
Ok. Dzięki. Dałem większą korektę bo nie chciałem aby mi się żar za nisko zapadł. Poprawię korektę, pewnie będzie nie dopalony węgiel jak tak.

A korków nie miałem do pieca. Dlatego się pytam o jakie chodzi
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 2 miesiąc temu #8826 przez Pankiew
Ok. Prawie wszystko śmiga.
Tylko ten poziom paliwa coś lipnie pokazuje. Załaduje jeszcze raz i jeszcze raz sprawdzę i napisze co i jak. Bo ja moje teraz jest 1/4 zasobnika, a ja ekranie pokazuje 56% jeszcze.

Czujnik pogodowy da się samemu zainstalować? Bo mam czujke do pogodówki, tylko była nie podłączana, bo hydraulik mówił, że lepiej bym się nauczył najpierw podstaw pieca, a dopiero potem ja podłączył, bo inaczej pogodówka będzie zmieniać sobie, ja sobie jak zapomnę o niej i będzie jeszcze gorzej.
A przydała by się.

I jeszcze takie pytanie. Piec powinien więcej pracować czy stać w podtrzymaniu.
Bo jak mi dom wygrzało już, to częściej stoi w podtrzymaniu (nie było jeszcze mrozów).
Podejrzewam, że lepiej by pracował.
Teraz zostawiłem na 65 stopni zadanej, piec trzyma się większość czasu na 72 stopniach.
Zapewne jak podlacze bojler i krany to zacznie częściej spadać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 2 miesiąc temu #8833 przez SERWIS1
Witam

Sprawdź w wersji programu czy masz wybrany model kotła taki jak na tabliczce znamionowej. Następnie sprawdź w serwisie jaką masz pojemność zbiornika.

Czujnik zewnętrzny możesz podpiąć samodzielnie. Ważne jest aby był zamontowany na ścianie północnej przewodem dobrej jakości (nie żaden marketowy z promocji).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.